Доступність посилання

ТОП новини
23 Лютий 2019, Київ 20:51

Чи повторить Київська ГЕС долю Саяно-Шушенської?


Будова Київської ГЕС не припускає імовірності аварій, подібних до Саяно-Шушенської.

Київ – Експерти почали піддавати сумніву надійність роботи Київської гідроелектростанції, після сумнозвісної аварії на Саяно-Шушенській ГЕС у Росії. Незалежні фахівці говорять про зношення обладнання гідроелектростанції, про забудову, яка руйнує захисні дамби. Натомість керівництво Київської ГЕС переконує у високому ступені її надійності.

Київська ГЕС – у стані ремонту. Робітники знімають колії прокладеної по греблі залізниці, на її місці наступного року відкриють дві додаткові автомобільні смуги. На самій гідроелектростанції вже замінені 17 з 20-и силових агрегатів, які зможуть працювати без капітального ремонту 40 років.


Що ж до греблі, збудованої у 1964 році, то, за словами робітників, задіяних на ремонті, вона в чудовому стані. Вони навіть скаржаться, що бетон не бере жоден інструмент.
Дорога по греблі стане удвічі ширшою.


Київська ГЕС є старшою від Саяно-Шушенську, але набагато надійнішою, пояснює директор каскаду Київської ГЕС та ГАЕС Микола Бідний.

«Гідроелектростанція розрахована на приток води, який може бути раз у 10 тисяч років. Рівень води в такому разі підніметься на метрів десять – і на це розраховані гідроспоруди. Якщо буде прогнозовано таку ситуацію, ми можемо відкрити затвори, на три метри спустити водосховище – і тоді проблеми як такої немає!», – запевняє керівник ГЕС.

Слабке місце-дамба водосховища.
Слабкі місця – дамба і ...забудова


Як відомо, Київське водосховище відгороджене земляною дамбою довжиною близько сорока кілометрів. Саме через це у європейських ЗМІ Київську ГЕС називають одним з найбільш небезпечних гідротехнічних об’єктів світу.

Зокрема, голова міжнародної експертної групи з вивчення катастроф Василь Кредо говорить, що в разі аварії буде затоплено частину Києва включно з Подолом і частиною лівого берега, а крім того – на поверхню потрапить 90 мільйонів тонн радіоактивного мулу.

А заступник директора державного підприємства «Укрводшлях» Олександр Пересунько зазначає, що в такому разі будуть зруйновані всі розташовані нижче гідроелектростанції, і повінь залишить без домівок 20 мільйонів людей.
На греблі - ремонт.


Натомість директор каскаду Київської ГЕС та ГАЕС Микола Бідний впевнений, що земляна дамба витримає. Він повідомив, що коштом Світового банку на ній створена автоматична система управління, яка дає змогу виявити і попередити будь-які руйнації гідротехнічних споруд.

Однак жодні автоматичні системи не можуть захистити дамбу від іншої загрози – приватної забудови в її охоронній зоні. Ця забудова здійснюється без відома місцевої влади, говорить голова Вишгородської районної ради Ярослав Москаленко.
«З незаконною забудовою дуже багато проблем. Сьогодні люди, відвівши землю, не отримують ніяких дозволів – одразу будують, а потім приносять рішення суду, яке зобов’язує БТІ зареєструвати будинок».

Директор Київської ГЕС Микола Бідний у її надійності впевнений.
Держава ігнорує зношеність українських електростанцій – експерт

За проектом, Київське водосховище та його споруди розраховані на 100 років експлуатації. Проте проектувальники передбачали, що уздовж дамби буде ліс, а не елітні котеджі, які руйнують систему її дренажу.

Київська ГЕС та інші гідроелектростанції України є аварійно небезпечними через відсутність належної уваги до них з боку держави, вважає голова Київського енергетичного клубу, експерт з гідроенергетики Олександр Тодійчук.
Українські ГЕС охороняються.


«Шлюзи, за свідченням працівників, які їх обслуговують, у незадовільному стані. Енергетична інфраструктура виснажена, оскільки політика спрямована не на її модернізацію, а на максимальне використання нинішнього її ресурсу», – зазначає Олександр Тодійчук.

Експерт уточнює, що українські гідроелектростанції є набагато менш потужними, ніж Саяно-Шушенська, і тому подібна аварія через тиск води на них просто неможлива. Проте всі вони розташовані поруч із великими містами, а отже, наслідки аварій, за відсутності реконструкції, можуть бути згубними.

(Київ – Прага)
  • 16x9 Image

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG