Доступність посилання

ТОП новини

Кучма: «Ми всі звикли вішати локшину на вуха українцям – і українці вірять! Ось у чому трагедія»


Архівна фотографія. Леонід Кучма, 2004 р.
Архівна фотографія. Леонід Кучма, 2004 р.

Київ – У другому турі президентських виборів екс-президент Леонід Кучма збирається підтримати Віктора Януковича. Про своє бачення сучасної української зовнішньої і внутрішньої політики екс-президент розповів під час прямого телевізійного мосту між Києвом, Москвою, Тбілісі та Кишиневом.

«В Україні сьогодні навіть похоронне бюро гарантії не дає», – так Леонід Кучма аргументував своє небажання прогнозувати результати президентських виборів. Проте свою симпатію визначив однозначно: це Віктор Янукович, за якого екс-президент голосуватиме в другому турі. Також Леонід Кучма похвалив Арсенія Яценюка, якого вважає найперспективнішим молодим політиком.

Характеризуючи передвиборну ситуацію, екс-президент зазначив, що в промовах кандидатів дуже багато популізму, а українці виявляють забагато терплячості. «Ми настільки всі звикли вішати локшину на вуха нашим українцям... І українці вірять! Ось у чому трагедія. Я дивлюся – весь світ виходить на вулиці, бастує проти чогось, якісь вимоги! Наче в нас найменше проблем. Але в нас найбільше проблем!» – дивується колишній глава держави.

Леонід Кучма занепокоєний тим, що президентські вибори можуть призвести до подальшої децентралізації України. З цього приводу він навіть посварив кандидатів, що намагаються скористатися з ідеологічної строкатості держави: «Я вважаю, що політиків, які на цьому спекулюють, треба по одному місцю чимось… Люди добрі, та що ж ви робите з країною своєю?»

Проте своєї відповідальності за те, що під час президентських виборів 2004 року вперше було висунуте гасло на розкол країни, він не визнав: «А те, що відбулося в 2004 році – я справді не вірив, що це могло відбутися».

Дружити з Росією, інтегруватися – до Європи

Зіпсовані відносини з Росією Леонід Кучма назвав однією з найбільших помилок свого наступника на посаді Президента – Віктора Ющенка. Кучма висловився за необхідність їх покращення. Коментуючи критичний лист російського президента Дмитра Медведєва до Президента України Віктора Ющенка він зазначив, що в цьому листі багато образливого не так для самого Ющенка, як для українського народу.

Проте він схвально поставився до курсу на євроінтеграцію, пояснивши це двома причинами. По-перше, Європа представляє кращі стандарти життя. По-друге, структури міждержавної співпраці на пострадянському просторі показали свою недієздатність та неефективність.

«Якби ЄС створювався за таким принципом (як співпраця на пострадянському просторі), то його не було б», – зауважив екс-президент.

Кучма порадив Ющенку заспокоїтися

Відповідаючи на запитання молдовського кореспондента, Леонід Кучма зазначив, що досвід цієї країни засвідчив неефективність виборів Президента у парламенті. Натомість він висловив свою прихильність парламентсько-президентській моделі. Сучасні проблеми України екс-Президент пояснював не тим, що в державі недосконала Конституція, а тим, що вищі посадові особи її не виконують.

«Якщо Президентові хочеться бути всім і вся – то почитай Конституцію – і заспокойся! А так він хоче командувати і Юлею – вона йому обіцяла, що буде підкорятися, але потім забула. І парламентом він хоче командувати. І в мене було бажання парламентом порулити. Але я змушений був ночами договорюватися, щоб той чи інший проект пройшов», – почастував відвертістю екс-Президент.

Повертатися у велику політику, знову балотуватися в президенти, Леонід Кучма не збирається. Проте він готовий допомагати новій владі порадами.

(Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG