Доступність посилання

ТОП новини
13 Листопад 2018, Київ 00:59

Ціни на міцний алкоголь знову ростуть


З наступного тижня пляшка горілки неелітних марок подорожчає в середньому на 4 гривні. Після рішення уряду пляшка сорокаградусної щонайменше коштуватиме 18 гривень, а тризіркового коньяку – 26 гривень. Із чим пов’язані такі нововведення? Чи не збільшиться попит на первак, а може, з’явиться більше підробок оковитої?

Подорожчання алкоголю – це 210 млн. грн. в держбюджет

Завдяки липневому підвищенню акцизу на спирт і взагалі останнім рішенням уряду щодо ринку алкоголю, держава матиме 210 мільйонів гривень додаткових надходжень до бюджету. Про це заявив телеканалу «Інтер» заступник міністра економіки України Віктор Пантелеєнко. А колишній заступник глави Мінекономіки Валерій Мунтян вважає, що для поповнення державної скарбниці варто, передусім, звертати увагу не на «горілчані джерела». «Не з цього потрібно починати. В умовах кризи потрібно приймати системні рішення. Потрібно не збільшувати базу по висоті податків, а створити умови, щоб більше було суб’єктів підприємницької діяльності».

Попереднього разу мінімальні ціни на горілку піднімали у листопаді минулого року – до 14 гривень за 0,5 літра. Тепер – чергове підвищення. Ініціатори таких змін – виробники алкогольної продукції, Володимир Демчак, президент Української торгово-промислової палати. «Нас турбувало те, що уряд так пізно прийняв рішення стосовно зміни мінімальних цін, адже мінімальні ціни існують: вони прийняті минулого року і набули чинності 15 листопада 2008 року. А зараз фактично є перегляд мінімальних цін, які відповідають новим акцизам, що вступили в силу з 1 липня 2009 року».

Попит на спиртне після зростання цін може зменшитися

Тим часом в Україні у І півріччі цього року (порівняно з таким же періодом торік) смертність від вживання спиртного зменшилася на третину, зазначає Костянтин Красовський, директор Українського інформаційного центру з проблем алкоголю і наркотиків. Він також констатує, що українці п’ють горілку менше. А після чергового стрибка цін вживання оковитої скорочуватиметься й надалі, прогнозує Костянтин Красовський. «Якщо ціна на будь-який товар зростає – споживання його падає. Звичайно, алкоголіки – найактивніші споживачі цієї продукції. Але існує багато людей, у яких немає залежності, але вони все рівно її вживають. Якщо буде дорожче, то вони купуватимуть трішки менше, це буде добре для їхнього здоров’я».

Нарколог Михайло Ігнатов погоджується з тим, що попит на спиртне після зростання цін може зменшитися. Але несуттєво. «Є свої суворі математичні розрахунки, наприклад, з підвищенням ціни спиртного на 20% будуть купувати на 5% менше».

Зростання цін на спиртне збільшить попит на самогонку

Якщо найдешевша пляшка оковитої коштуватиме з наступного тижня 18 гривень (купувати дешевше – означає брати самопал), то 0,5 літра самогону обійдеться у 10 гривень. Такий прогноз дає Катерина, мешканка одного із селищ на Волині, яка розуміється на тонкощах приготування подібного напою. «Женуть і продають по 10 гривень. Якщо я ще вип’ю своєї – все нормально, а як отої – мені відразу пече в грудях. Ми маємо на цілий місять тої горілки».

У людей бракує грошей, тому вони купують дешевий алкоголь, а в селах зростає попит на самогонку. Такі тенденції виявилися на Львівщині останнім часом, ще до нового стрибка цін на спиртне, розповідає львівська кореспондентка Радіо Свобода Галина Терещук.

Останнім часом реанімаційні відділення у Львові переповнені пацієнтами з сильним алкогольним отруєнням, оскільки горілчані вироби неякісні, збільшилась кількість суїцидів, розповіла лікар-нарколог Тетяна Шмігеровська. Вона роками лікує людей від алкогольної залежності і виводить їх зі стану важкого запою. Тетяна Шмігеровська категорична в тому, що підвищення цін на алкоголь не вплине на зменшення вживання спиртних напоїв. «Це буде гірше для людей. Чому? Тому що вони купуватимуть дешевий алкоголь. Я зараз бачу конкретні алкогольні отруєння».

Не ціни потрібно збільшувати на горілчані вироби, а зміцнювати економіку держави, проводити профілактичні заходи серед населення. Такої ж думки дотримується і координатор акції «Територія правди» Юрій Романюк. «Тут питання не в ціні, а в тому, щоб займатись більше профілактикою, пояснювати людям вплив алкоголю на їхнє життя, здоров’я».

Львів’янин Ігор 35 років зловживав алкоголем. Останні 7років чоловік не брав чарку до рук. Каже, що, коли хтось хоче випити і його тягне, то ніщо не зупинить. «Я колись також звинувачував увесь світ у тому, що п’ю, тільки не себе. Себе не бачив. Коли у нас не було грошей (були ще такі, як я), ми якось знаходили, як нам поправити своє здоров’ячко».

Похолодання, перший сніг, на думку психологів, загострюю стан депресії у людей, а це сприяє до вживання алкоголю.

В Україні алкоголіком стає 1 з 10 українців – з тих, хто заглядає у чарку. Міцні напої вживають загалом 24 мільйони людей. За рік українці випивають 1 мільярд пляшок горілки.

Як Ви ставитесь до того, що на горілку зростуть ціни?
Андрій, викладач: Купуємо горілку, але не дуже часто. Буду дивитися на ціни, може, й взагалі не питиму.
Марія, пенсіонерка: Звичайно, що купувати дорогу горілку ми не будемо, скоріш за все будемо гнати самогонку.
Асад, дипломат: Я купую спиртне лише на Новий рік та день народження. Намагаюся не витрачати зайвих грошей на алкоголь.
Світлана, бухгалтер: Як казала моя бабуся, сім літ мак не родив – і голоду не було. Напевно, будемо на свята лише пити.
Назар, студент: Я часто не вживаю ні тютюнові вироби, ні алкоголь, тому підвищення цін на мій вибір це не вплине.
 • 16x9 Image

  Наталка Коваленко

  Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондент та редактор сайту Радіо Свобода

   

 • 16x9 Image

  Олександр Лащенко

  На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG