Доступність посилання

ТОП новини
26 Вересень 2018, Київ 17:35

Чому дорожчають нафтопродукти?


Київ – Ціни на нафтопродукти знову йдуть вгору. Після того, як у вересні бензин подешевшав більше, ніж на 50 копійок, тепер на українських АЗС спостерігається несуттєве, але подорожчання. Експерти ж прогнозують, що вартість нафтопродуктів і далі зростатиме. Особливо це стосується дизельного палива, оскільки з 1 липня акциз на нього збільшиться.

У вересні літр 95 бензину подешевшав з майже 8 гривень до 7. 40. Але протягом цього тижня його вартість зросла приблизно на 10 копійок.

Подорожчання нафтопродуктів в Україні відбувається на тлі збільшення ціни нафти на світових ринках. Але, як зазначають аналітики, нафта почала дорожчати упродовж останнього тижня. Відтак, ціни на бензин мали б змінитися лише через два-три тижні, зазначає експерт з енергетичних питань Олександр Тодійчук.

«Коли змінюється ціна нафти у бік підвищення, то, практично на наступний день ця ціна відображається у нас на нафтопродуктах. А коли іде зниження, вони ще місяць-два продають за високими цінами, мотивуючи це тим, що вони закупили дорогу сировину. Це аномалія. Має бути якийсь облік, якась звітність. Тут має працювати антимонопольний комітет», – говорить Тодійчук.

Проте, на, думку фахівців, окрім подорожчання нафти, є й інші причини, які впливають на український ринок нафтопродуктів. За словами Олександра Тодійчука, насамперед це те, що протягом останнього часу уряд не відшкодовує трейдерам ПДВ, тож вони і закладають свої ризики у роздрібні ціни.

«Ну, як це не повертати те, що треба повертати? Ця проблема то зовсім не вирішується, то трошки вирішується. І ці кошти, як правило, повертаються з великим відкатом», – говорить Тодійчук.

Подорожчання буде плавним

На думку експертів, найближчим часом нафтопродукти на українських АЗС будуть дорожчати. Проте різких стрибків очікувати не слід, зазначає Радіо Свобода директор консалтингової групи «А-95» Сергій Куюн.

«Від початку жовтня бензин і дизельне пальне подорожчали десь на 74 долари за тонну. Якщо переводити у літри – це 50 копійок. Але це не означає, що ці 50 копійок з’являться на днях на автозаправках. Подорожчання буде дуже плавним, і не факт, що воно дійде до екстремальних відміток», – вважає Куюн.

Сьогодні акцизи на бензин в Україні становлять близько 110 євро за тонну, а на найбільш поширену марку дизпалива – 35 євро. Проте з 1 листопада акциз на дизпаливо має зрости на 10-12 євро. А це потягне за собою і збільшення роздрібних цін на солярку у середньому на 20 копійок.

Загалом же, експерти зауважують, що ціни на нафтопродукти в Україні можна було б назвати обґрунтованими. Проте за умови, щоб ці нафтопродукти відповідали європейським стандартам. А зараз, за підрахунками фахівців, більш-менш якісними є тільки близько 30-40% бензину та солярки, які продаються на українських АЗС.

(Київ – Прага)
  • 16x9 Image

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG