Доступність посилання

ТОП новини
17 Жовтень 2018, Київ 22:11

Ватикан прагне примирення з Братством святого Пія X


Ватикан. Площа Святого Петра

Рим – У Ватикані почалися переговори з групою католиків-консерваторів Братства святого Пія X. Цей рух відомий тим, що не визнає реформи Католицької церкви після Другого Ватиканського Собору. Нинішня дискусія покликана сприяти порозумінню з питань віровчення і остаточній реабілітації чотирьох єпископів Братства, які впродовж 20 років були відлучені від Церкви.

Розкол почався 40 років тому. Французький архієпископ Марсель Лефевр не прийняв реформ Католицької церкви, які запровадив Другий Ватиканський Собор (1962-65). Зібравши довкола себе однодумців католиків-традиціоналістів, у 1970 році архієпископ заснував священицьке Братство святого Пія X.

Та збунтувалося Братство проти Ватикану пізніше. У 1988 році Марсель Лефевр без папського благословення висвятив чотирьох єпископів. Тоді Ватикан автоматично відлучив їх від Католицької церкви на підставі канонічного права. Публічно покарання підтвердив Папа Іван Павло Другий. На той час лефевристи вимагали від Святого престолу дозволу відправляти латинську тридентську месу за старим обрядом, коли священик повернутий спиною до вірян.

Поблажливість Бенедикта XVI

Значний поступ для подолання розколу з католиками-ультраконсерваторами зробив нинішнй понтифік Бенедикт XVI. По-перше, у 2007 році він вилучив усі обмеження у відправленні тридентської меси. По-друге, в січні цього року Святіший отець зняв 20-літнє покарання із чотирьох єпископів Братства святого Пія X.

Таким чином, Папа Римський виконав дві умови, яких вимагало Братство для початку діалогу примирення. Сьогоднішні переговори у Ватикані — перший етап цього діалогу. У коментарі для Радіо Свобода ватиканознавець Андреа Торнієллі зауважив: «Нинішні зустрічі із Братством – це вияв великої відкритості і поблажливості з боку Папи Бенедикта XVI. Так, це діалог із питань церковної доктрини, але ж не можна ставити на один рівень Святий престол і групу невдоволених католиків. І попри це, їх приймають у Ватикані, з ними дискутують про проблеми, які вони порушують».

Сторони обговорюють суперечливі вчення Другого Ватиканського Собору. Консервативне Братство позбавлене законного статусу Церкви. Приблизно 500 священиків і чотири єпископи не можуть обіймати церковних посад. Деякі оглядачі при Апостольській столиці не виключають, що узгодження питань віровчення може призвести і до врегулювання юридичного статусу лефевристів, тобто їхнього остаточного повернення у лоно Католицької церкви.

Позиції лефевристів

Луїджі Аккаттолі, ватиканський оглядач «Corriere della Sera» вважає, що дійти цілковитої єдності нинішнім учасникам переговорів не вдасться. «Серед членів Братства досі є надто категоричні фігури, як єпископ Річард Вільямсон, котрий публічно заперечував знищення євреїв нацистами, – каже він. – Лефевристи відкидають діалог із євреями та ісламом. На їхнє переконання, католицизм у цьому діалозі підриває основи своєї доктрини. Братство також заперечує принцип релігійної свободи. Отож, для досягнення повноцінної єдності з Ватиканом має прийти нове, поміркованіше, покоління лефевристів».

Братство святого Пія X має понад 200 тисяч вірян, здебільшого у Франції та Латинській Америці. Після смерті засновника у 1991 році спільноту очолює поміркований єпископ Бернард Фелльє. За інформацією Радіо Ватикану, це ім’я пов’язане і з Україною. Фелльє став співзасновником візантійської гілки руху святого Пія X. Йдеться про Братство священомученика Йосафата, осередок якого міститься у Львові.

(Рим – Прага – Київ)

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG