Доступність посилання

ТОП новини
13 Грудень 2018, Київ 02:02

ЄБРР: Країни Східної Європи мають позбутися схильності до надмірного позичання грошей


Прага – 2009 рік стане для країн із перехідною економікою чи не найгіршим від часів краху комунізму. Це висновок звіту, який у понеділок у Лондоні оприлюднив Європейський банк реконструкції і розвитку. Щонайменше 5 країн, із 29 включених у звіт ЄБРР, переживуть у 2009 році економічний спад із двозначними цифрами, серед цих невдах також і Україна.

У звіті ЄБРР наголошено на «безсумнівності того, що країни з перехідною економікою в глибокій кризі». Але, чи означає це, що сам набір урядових і міжнародних інструментів, застосованих у цих країнах в час переходу від соціалістичних до ринкових економічних відносин, також повністю не виправдав себе? Чи може глобальна криза призвести до зворотних реакцій проти ринкових реформ? Такі головні проблеми порушені у звіту ЄБРР, що співпав із 20-річчям падіння Берлінського муру.

Глобальна криза вразила країни з перехідною економікою всередині 2008 року і це призвело до надзвичайно різкого падіння виробництва в першій половині 2009 року. У другій половині цього року в багатьох країнах Центральної і Східної Європи з’явилися ознаки того, що спад сягнув нижньої межі. Однак, як сказано у звіті, безробіття, об’єми невиплачених кредитів, як очікується, виростуть у більшості з 29 країн та ускладнять і загальмують процес відновлення.

Україна серед тих, де ситуація найгірша

Економічний спад, фінансові негаразди найбільше вразили такі країни з перехідною економікою, як Латвія, Україна і Росія, йдеться у звіті. Так, за даними ЄБРР, «лише в Україні мали місце риси наближення до краху, котрі спостерігалися у минулому ринковому спаді в азійських країнах». В Україні, Латвії, Литві та Вірменії очікується за результатами 2009 року чи не найбільший спад економіки – від 15 до 19 відсотків. Але, незважаючи на драматичний спад і важкі проблеми з банками, цим країнам, як сказано у звіті, вдалося дотепер уникнути краху банківських систем і національних валют.

У звіті ЄБРР відзначено, що Україна мусить зменшити залежність від іноземних запозичень і сприяти диверсифікації свого ринку. Для цього треба буде змінювати закони і зменшувати регулювання.

Оглядачі доходять висновку, що Європейський Союз. Міжнародний валютний фонд та інші фінансові установи запобігли небезпеці фінансового краху в таких державах, як Латвія, Україна та Угорщина, котрі отримали «великі пакети порятунку».

Стосовно перспектив перехідних країн, то головний економіст ЄБРР Ерік Берґлоф відзначив, що «фундаментальна модель зростання для регіону залишається незмінною». «Однак, криза висунула на перший план слабкі сторони. Є уроки, які будуть вивчені», – каже він.

Звіт ЄБРР особливо наголошує на потребі внутрішніх структурних реформ у країн з перехідною економікою і вважає, що, незважаючи на серйозність спаду, ці держави готові рухатися далі шляхом ринкових перетворень.

(Прага – Київ)
  • 16x9 Image

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG