Доступність посилання

ТОП новини

Чи введе Президент Ющенко надзвичайний стан в Україні (європейська преса)


Прага – У Європі не без здивування спостерігають за тим, як в Україні поширюється епідемія грипу, котру занадто політизують політики напередодні президентських виборів. Європейські політики і експерти також переконані, що останні газові заяви російського прем’єра Володимира Путіна є «частиною передвиборної кампанії в Україні» й намаганням «насолити» так ненависному для Кремля Вікторові Ющенку. Низка газет наголошують, що «антиросійська карта» вигідна чинному Президентові України і цим пояснюють його останній «газовий демарш» проти Москви. Чимало оглядачів хвилює питання, як скоро Віктор Ющенко намагатиметься запровадити в Україні надзвичайний стан, щоб таким чином «перебити карти» своїх головних політичних конкурентів.

Польська «Ґазета Виборча» вважає, що «епідеміологічна паніка» в Україні об’єктивно сприяла вищій готовності поляків до цьогорічної епідемії грипу. Це видання інформує, що на польських теренах (у Лодзі і Познані) виявлені перші поодинокі випадки ураження грипом A/H1N1. Тут до всього зауважується, що Болгарія, як і Україна, оголосила на частині своєї території епідемію грипу. «Ґазета Виборча» заспокоює читачів тим, що «щорічно у світі хворіють на грип півтора мільярда осіб і понад 1 мільйон вмирає від цієї недуги, що складає лише трохи більше як 5 відсотків від числа всіх хворих». «Ґазета Виборча» також інформує, що в Польщі виявлено лише кілька випадків хвороби на «свинячий грип», в Україні трохи більше 20, в Болгарії вже понад 300 випадків ураження грипом A/H1N1. Польське видання також подає дані щодо допомоги Варшави Києву в боротьбі з епідемією грипу – надання сусідніми з Україною воєводствами сотень тисяч злотих Києву для придбання ліків, а також переправлення з Польщі в Україну сотень тисяч марлевих масок та лікарських препаратів.

Швейцарська «Ноє Цюрхер Цайтунґ» розмістила на своїх шпальтах фото Прем’єр-міністра Юлії Тимошенко біля літака, що прилетів зі швейцарського Базеля до летовища Бориспіль із упаковками противірусного препарату «Тамфілю», який швейцарська фармацевтична фірма «Гоффманн – Ля Рош» пільговим шляхом надала Україні. Газета лише зауважує, що в Україні деякі аптеки вже вимагали за одну упаковку «Таміфлю» кількасот євро, хоча закупівельна ціна його для України ледь сягає 5 євро, в Україні ж ці 300 тисяч доз «Таміфлю» видаватимуть безплатно хворим у лікарнях. «Ноє Цюрхер Цайтунґ» наводить звернення міністра охорони здоров’я з уряду Тимошенко, який закликає не нагнітати довкола епідемії грипу панічних настроїв. Хоча, як зауважує швейцарське видання, політики вже зловживають ситуацією довкола «свинячого грипу» у зв’язку з наближенням президентських виборів.

Австрійська «Ді Прессе» інформує про те, як російський прем’єр Володимир Путін посилює тиск на ЄС із метою змусити Брюссель надати Україні кількасот мільйонів євро для розрахунків уряду Тимошенко за російський газ від «Газпрому». Газета уточнює, що підчас розмови з прем’єр-міністром Данії Ларсом Расмуссеном на початку тижня Володимир Путін наполягав, щоб ЄС дав Києву як мінімум мільярд євро, тоді як за російський газ, спожитий Україною у жовтні, «Нафтогаз України» має заплатити «Газпромові» десь близько 500 мільйонів доларів США. «Ді Прессе» також інформує, що Путін наголошував напередодні саміту ЄС-Росія у Стокгольмі, де дискутуватимуть також про механізм раннього попередження газових конфліктів, на вузьких місцях постачання російським газом європейців. Головне вузьке місце, на думку Путіна, – це Україна. «Ді Прессе» також зауважує, що Росія прагне тепер активізувати процес підготовки нових газогонів – «Північний» і «Південний потік».

«Волл Стріт Джорнал», а також німецькі «Таґесшпігель», «Берлінер Цайтунґ» і російська «Коммерсант» відзначають намагання Москви все більше втручатися у президентську кампанію в Україні та політико-газову активізацію Президента України Віктора Ющенка. Оглядачі наголошують, що ЄС розцінює останні «газові заяви» Путіна як «частину передвиборної кампанії в Україні» і не збирається втручатися в це, щоб не бути потім звинуваченим саме у впливі на президентські перегони в Києві. Швеція, котра головує в ЄС і передає в січні естафету Іспанії, лише заявила, що уважно спостерігатиме за назріванням нового газового конфлікту між Москвою й Києвом та політичними подіями в Україні. Оглядач «Берлінер Цайтунґ» Хрістіян Еш не виключає, що Президент Ющенко може скористатися і грипом, і газовими проблемами, щоб «запровадити режим надзвичайного стану», щоб таким чином не дати своєму суперникові Юлії Тимошенко «розпорядитися державними фінансами», яких вистачає лише до 17 січня.

Таку думку підтримують іще деякі російські газети, зокрема «Нєзавісімая ґазета», яка називає серед приводів для запровадження надзвичайного стану в Україні не лише грип, а й низку інших факторів. Газета також наводить слова українських експертів про те, що режим надзвичайного стану «може бути запроваджений уже в найближчий час», і це лише поліпшить передвиборні позиції чинного голови держави.

Німецька «Таґесшпіґель» та російська «Коммерсант» вважають, що нові вимоги Ющенка щодо перегляду газових контрактів із Росією (зменшення удвічі обсягів закупівель газу, підвищення майже удвічі ціни за транзит і вирівнювання умов для обох сторін) також мають на меті послабити позиції Юлії Тимошенко і використати «антиросійський жупел» у передвиборний боротьбі.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

Дивитись коментарі (8)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG