Доступність посилання

ТОП новини

Європейський суд: розп’яттю Христа не місце у школі


Речник Ватикану: «Хрест із розп’яттям Ісуса – символ Божої любові, відкритої для всього людства»

Рим – У Європі відновилася суперечка про релігійні символи у громадських місцях. Європейський суд з прав людини постановив, що зображення розп’ятого Христа у шкільних класах «порушує принцип релігійних свобод серед учнів». Цю новину, як грім серед ясного неба, сприйняли в Італії, де майже 90 відсотків населення сповідують католицизм.

Вчителька-пенсіонерка Кончетта Теразі працювала у різних школах Італії. Скільки себе пам’ятає, зображення хреста із розп’яттям Ісуса завжди присутнє у класах поруч зі шкільною дошкою. Зі свого досвіду вчителька не пригадує випадку, щоб цей символ якось негативно впливав або гальмував виховний процес. «Я не схвалюю рішення Суду. Я віруюча католичка і переконана, що розп’яття Христа повинно бути як у школах, так і в інших громадських місцях», – вважає пані Теразі.

Одна її співвітчизниця – громадянка Італії фінського походження Соіле Лаутсі – переконана зовсім в іншому. Майже 10 років, оббиваючи пороги італійських трибуналів, жінка домагалася, щоб у провінційній школі, де вчилися її діти, зняли знак розп’ятого Христа. Суди Італії не прислухалися до вимог. Присутність католицького символу передбачена державною постановою про шкільні атрибути.

Історичний вердикт

І ось позов громадянки Італії задовольнили служителі Феміди у Страсбурзі. «Наявність розп’ятого Христа у класах порушує принцип релігійних свобод серед учнів і також свободу батьків виховувати дітей згідно зі своїми переконаннями», – мовиться в рішенні Європейського суду з прав людини. До того ж, італійський уряд має компенсувати позивачці п’ять тисяч євро за моральні збитки.

Адвокат позивачки Луїджі Фікарра зазначає: «Для Італії це історичний вердикт, який відстоює принципи свободи і демократії. Ця судова справа не мала якогось економічного підґрунтя. Наголошую, я не взяв жодної копійки у підготовці цієї справи. Я намагався відстояти цінності, записані в нашій Конституції».

Наступ на християнство?


Миттєва негативна реакція поширилася у політичних колах Італії. Це розцінили як наступ на християнську самобутність Італії та й усієї Європи. Декотрі з гіркотою зазначають, що рішення у Страсбурзі стало наслідком недалекоглядності європейських політиків, котрі відмовилися задекларувати християнську ідентичність у «європейській конституції».

Вердиктом Європейського суду з прав людини розчарований і Святий престол. Речник Ватикану Федеріко Ломбарді заявив: «Розп’яття Христа не є символом поділу, маргінесу або несприйняття інших. Усе навпаки. Це символ Божої любові, відкритої для всього людства, про що говорить сам знак: обійми Ісуса Христа відкриті для всіх. І, зрештою, цей символ глибоко пов’язаний з історією, культурою й самобутністю італійської нації».

Захист традиції

При цьому визнають, що нинішня Італія, світська країна, стала багатонаціональною державою. Учні-іноземці становлять 6,4 відсотка від загальної кількості школярів країни. Втім, національна ідентичність – річ недоторканна.

Уряд Італії, тим часом, готує апеляцію на рішення Європейського суду з прав людини. А Ватикан вирішив прискорити підготовку до міжнародної конференції за участю світових політиків-католиків з метою відновити християнські постулати в їхніх політичних програмах.

(Рим – Прага – Київ)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG