Доступність посилання

ТОП новини
26 Вересень 2018, Київ 05:47

Що нам грип, він не страшніший від ҐУЛАҐу (європейська преса)


Прага – У європейських газетах і надалі публікуються матеріали, присвячені своєрідним підсумкам розвитку демократії і ринкових відносин упродовж 20 років після падіння Берлінського муру. Аналітики звертають увагу на переважний песимізм в оцінках попереднього періоду, насамперед, на пострадянському просторі, де відчувається ностальгія за радянськими часами. Чимало видань у Європі розмірковують над імовірними стратегічними наслідками для європейців введення у дію газогону «Північний потік»; у країнах Балтії і Східної Європи цей проект уже встигли охрестити «газогоном Молотова-Ріббентропа». Низка видань продовжує інформувати про «надзвичайне продовження грипозно-політичної боротьби» в Україні, що знаменує наближення президентських виборів 17 січня.

Лондонська «Ґардіан» підсумовує, що «значення подій 20-річної давності, падіння Берлінського муру і його наслідки, має сьогодні двосічну спрямованість». З одного боку, низка країн, таких, як, наприклад, Польща, отримали незалежність, їхні громадяни стали вільними і отримали більше можливостей для пересування. Але, як зауважує «Ґардіан», «західні обіцянки нового світового порядку не здійснилися, і замість нього виріс старий і добре всім знайомий». Газета також констатує, що «Захід виявився після цього не таким добрим, як його обіцянки». Тут також відзначається, що в пострадянських країнах, які поринули у руйнівні кризи після подій 1989–90 років, «широко розповсюдилося розчарування у ринковому капіталізмі… більшість жителів Росії та України вважає, що розвал СРСР став для них бідою». Газета доходить висновку, що «підсумковий баланс останніх 20 років суперечливий… імперія зникла, але нова епоха так і не виправдала очікування тієї бурхливої листопадової ночі».

«Волл Стріт Джорнал» наголошує на «відверто антиприбалтійському і антипольському (а, цілком імовірно, й антиукраїнському) характері нового проекту газогону «Північний потік». «Повідомлення, а може, й зрозуміла погроза, яку Росія намагається донести, полягає в тому, що «Північний потік» дозволить Кремлеві припинити постачання газу у Східну Європу через наявні газогони, не скорочуючи при цьому постачання газу до Німеччини». «Волл Стріт Джорнал» риторично запитує: що ж, мовляв, Німеччина, побратим по ЄС, намагається сказати з цього приводу своїм сусідам?. І доходить висновку, що «нещодавній прогрес у реалізації проекту «Північного потоку» розвіяв сподівання», що Берлін хоча б якось заспокоїть своїх сусідів у Європі. Так виглядає, як натякає «Волл Стріт Джорнал», що Німеччина зовсім не збирається «дати Москві зрозуміти, що її енергетична політика за принципом «розділяй і володарюй» мусить мати свої межі».

Та ж «Волл Стріт Джорнал» інформує, що «у вівторок політичні лідери України, що ворогують поміж собою, планують зустрітися у намаганні забезпечити ймовірність надання дуже необхідного Україні четвертого траншу кредиту МВФ». Газета припускає, що якоїсь згоди, що її вимагає від українських політиків МВФ, досягти буде дуже важко, бо «суперечливі президентські вибори, заплановані на січень, вкрай розсварили Президента і Прем’єр-міністра». «Волл Стріт Джорнал» також наголошує, що зупинення співпраці з МВФ до кінця виборів може мати сумні наслідки і для економіки України, і для суспільства в цілому.

Чеська «Днес» інформує про допомогу Чехії українським дитячим будинкам ліками та медичним спорядженням під час нинішньої епідемії грипу. Газета констатує, що «ліків і медичних препаратів в Україні не вистачає, аптеки ж при цьому підвищили ціни». «Днес» змальовує непросте життя 22 хлопчиків та їхніх вихователів у дитбудинку під Львовом і радість, з якою тут зустріли ліки, матеріальну підтримку з чеського міста Оломоуца. Чеське видання також інформує про ситуацію з грипом у Львові і оптимізм трьох місцевих пенсіонерів, котрі запевнили «Днес», що грип для них не є таким страшним, як «табори ҐУЛАҐу, де вони провели по 17 років і бачили смерть, знущання». Газета зауважує, що разом із цими українцями в сталінських таборах були й чехи, і звертає увагу, що для цих старих людей зі Львова, на їхнє переконання, одним із ефективних запобіжних засобів проти грипу є «темно-рожева сливовиця, яку вони тут же у львівській кав’ярні розливали у філіжанки з-під кави».

(Прага – Київ)
  • 16x9 Image

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG