Доступність посилання

ТОП новини

Гарячий місяць січень. Обережно – опіки!


Олександр Народецький

Лондон – Днями прем’єр-міністр Росії Володимир Путін абсолютно відкрито запропонував усьому світові розвиток подій, пік яких припадає на час завершальної фази президентських виборів в Україні. За цим сценарієм січень 2010 року передбачається досить гарячим, оскільки супроводом президентських виборів може стати черговий газовий конфлікт між Росією та Україною. І ці дві події за вмілого маніпулювання можуть дати неочікувано нову якість. Як скористається цією сумішшю Москва?

Можливість того, що російське керівництво привнесе в українські вибори газову атаку, достатньо висока. Цю можливість Володимир Путін озвучив перед Євросоюзом, попередивши про можливі проблеми з транзитом газу через територію України.

Очевидно, що провести таку операцію саме в січні буде для Москви ще привабливіше. Росія вже торік продемонструвала, що заради могутнього міжнародного скандалу, в який потрапить Україна, Москва готова піти на колосальні фінансові втрати. Тим більше, якщо це дасться взнаки на результатах виборів в Україні.

Чи не тому саме зараз російська сторона наперед пропихає «українську» причину припинення поставок газу, щоб заздалегідь підготувати світову спільноту до січневих потрясінь?

Відлік почався

Що може дати проста фізична маніпуляція з припиненням поставок російського газу? Українські урядовці, включно з самою Прем’єр-міністром Юлією Тимошенко, твердять, що Київ добре підготувався до такого сценарію, закачавши достатню кількість газу у спеціальні сховища.

Однак навіть при цьому Україні не вдасться загасити хвилю стурбованості в Європі стосовно потенційно можливих перебоїв у постачанні палива.

Будь-яка дестабілізація, як така, може перекинутися на самі вибори. І загальноєвропейський газовий хаос може позначитись на внутрішній ситуації в самій Україні під час найвирішальнішого передвиборного процесу, коли величезні маси населення ще не визначилися з кандидатурою нового Президента.

Ще невідомо, що буде актуальнішим – вибори чи газовий конфлікт. Ба більше, хаос, як завжди, провокує радикалізм і екстремальні його прояви.

Січнева пастка

Чому в такому разі треба виключати, що в Україні не станеться того, що вже було з одним із газових партнерів Москви – Туркменистаном?

Там у квітні цього року внаслідок ще досі точно не з’ясованих обставин стався вибух на туркменській розподільній газостанції. І досі поставок газу не відновлено, і туркменська сторона звинувачує Росію у тому, що сталося.

Чи застрахована Україна від цього? В такій загальній каламутній ситуації Москві легше буде впливати на результати виборів.

Арсенал цих впливів добре відомий, однак слід очікувати якихось нових винаходів із російського боку, оскільки над проблемою України працює безліч російських установ. І ця безліч працюватиме доти, доки не отримає бажаний результат.

(Лондон – Прага – Київ)

Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода.
XS
SM
MD
LG