Доступність посилання

ТОП новини
10 Грудень 2018, Київ 19:10

В алкогольному рейтингу Європи естонці другі після чехів


Рига – Естонія займає друге після Чехії місце у Європі за вживанням алкогольних напоїв. Щороку кожний житель країни вживає майже 12 літрів чистого алкоголю, в той час, як за оцінкою Світової організації охорони здоров’я вживання понад 6 літрів такого алкоголю на рік небезпечне для здоров’я. З огляду на це Інститут розвитку здоров’я Естонії розпочав кампанію з профілактики зловживання алкоголем. В країні діє інтернет-портал, де кожний може визначити безпечні ліміти вживання алкоголю та знайти необхідні для себе поради, щоб уникнути цієї поганої звички.

Статистика, отримана на підставі даних Департаменту статистики та крамниць, а також проведених опитувань та інтерв’ю, свідчить, що протягом минулого року кожний житель Естонії випив 30 літрів горілки або 133 пляшки вина чи 520 півлітрових пляшок пива. При обчисленні середнього показника вживання алкоголю, дані про те, скільки алкогольних напоїв купують та випивають в Естонії туристи, зокрема з Фінляндії, не були враховані.

Купують алкоголь напої більше, якщо є знижки

Нинішня кризова ситуація не зменшила кількості бажаючих купити пляшку міцного напою. Про це, зокрема, зазначає продавець крамниці алкогольних напоїв у Таллінні Галина. «Покупці дивляться, де дешевше, чи де є знижки, тоді й купують набагато більше», – каже вона.

Фахівці б’ють на сполох – щороку в Естонії від травм, пов’язаних із алкогольним оп’янінням, гине близько півтори тисячі осіб, майже 90 відсотків загиблих від пожеж були у нетверезому стані. Також у країні у п’ять разів збільшилась смертність від захворювань печінки, спричинених вживанням алкоголю.

Водночас незначні протиалкогольні рекламні кампанії, які до цього проводилися в Естонії, не можуть змагатися з творчим підходом до реклами своїх товарів виробників алкоголю, зауважує директор Інституту розвитку здоров’я Маріс Йессе. За його словами, «якщо порівняти кількість реклам будь-яких алкогольних напоїв, то протиалкогольні превентивні кампанії були дуже маргінальними».

«Від продажу алкоголю збитків для держави більше, ніж прибутків»

Представник товариства «Естонія без алкоголю» Харрі Кінго вважає, що зловживання алкоголем наносить значну шкоду не тільки здоров’ю людей, але й економіці Естонії загалом.

«Думаю, що збитків більше, – зазначає він. – Скажемо так, кожна крона прибутку, яку виробники отримують від продажу алкоголю, потім коштуватиме державі 10 крон. У чому сенс – при продажі горілки прибуток є майже одразу, а ось збитки виявляються потім. Це й здоров’я людини, і низька продуктивність праці, і лікарняні. А ще є такі негативні сторони, які не можливо вирахувати – це горе сім’ї, якщо у ній хтось п’є».

Збільшується акциз – збільшується нелегальний ринок алкоголю

Окремі експерти вважають, що підвищення акцизу на алкоголь може зменшити показник вживання алкоголю серед жителів Естонії. Однак, на думку аналітика Інституту кон'юнктури Пілле Лійвааук, це може також спричинити наплив нелегального товару.

Започаткована Інститутом розвитку здоров’я кампанія «Скільки ти п’єш» з боротьби із «зеленим змієм» закликає людей задуматися над власними небезпечними звичками. Заходи в рамках кампанії, до якої залучені телебачення, медичні установи та громадські організації, фінансуються за рахунок програми Європейського соціального фонду.

(Рига – Прага – Київ)

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG