Доступність посилання

ТОП новини

Угорцям радять об’єднуватися у боротьбі з корупцію


Угорщина – Міжнародна організація боротьби з корупцією «Транспаренсі Інтернешнел» закликає угорців активніше боротися з хабарництвом в їхній країні. Оскільки, як показала остання доповідь цієї організації, рівень корупції в Угорщині залишається майже на одному рівні упродовж багатьох років. Для поліпшення ситуації «Транспаренсі Інтернешнел» вдалася до навчання практичним крокам для протидії корупції.

В оприлюдненому Індексі сприйняття корупції Угорщина значно відстає від Естонії та Словенії і лише трохи випереджає Чехію та Словаччину.

Виконавчий директор «Транспаренсі Інтернешнел» в Угорщині Ноемі Алекса каже, що цього року регіональні показники погіршилися через фінансову кризу.

Хабарництво процвітає у держзакупівлях

Найбільше підкуп та хабарництво поширені у політиці та владі. Так, зокрема, дуже непрозорими є механізми фінансування партій у передвиборчих кампаніях та система державних закупівель. До прикладу, торік було витрачено на державні закупівлі майже 1,5 трильйона форинтів (понад 7 мільярдів доларів). Чверть із цих бюджетних коштів могла осісти в кишенях окремих посадовців у вигляді хабарів.

Саме це і непокоїть радника «Транспаренсі Інтернешнел» в Угорщині Адама Фьолдеша. «Те, що ми сплачуємо як податки, варто у якийсь розумний спосіб витратити. Але коли четверта частина сплаченого опиняється у кишені приватних осіб, а не йде на громадські справи, тобто на те, що потрібно суспільству, це завдає шкоди усім без винятку», – наголошу пан Фьолдеш.

Пасивна громада не має шансів побороти корупцію

Однодумці і колеги Адама Фьолдеша пропонують діловим партнерам у сфері держзакупівель укладати так звані угоди прозорості, які б слугували їм запорукою фінансової чистоти.

Інакше кажучи, це було б щось на зразок цивільно-правового договору, в якому партнери делегують певні контрольні повноваження третій стороні з початку і до кінця процесу купівлі-продажу. І ця третя особа (сторона) може сповістити правоохоронні органи у випадку порушення умов справи.

Щоправда, Адам Фьолдеш визнає, що це не бозна-який новий спосіб. Але разом з тим він є доволі ефективним засобом у цій справі.

Так чинять у Південній Америці та Берліні для запобігання корупції, причому досить ефективно. Нині навчитися протидіяти корупції хочуть бізнесмени та держслужбовці на півдні Угорщини, де активісти «Транспаренсі Інтернешнел» проводять практичні семінари на цю тему.

(Угорщина – Прага – Київ)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG