Доступність посилання

ТОП новини

Уряд хоче заборонити продавати сильнодіючі ліки без рецепту лікаря


Прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко вважає, що необхідно ухвалити закон, який би забороняв продавати сильнодіючі медичні препарати без рецепту лікаря. Зараз в Україні без рецептів відпускається 47% ліків. Прийшов собі до аптеки, купив усе що хочеш, а як ти лікуєшся, як це впливає на твоє здоров'я, що потім з цими ліками робиш, абсолютно нікого не цікавить, говорить прем’єр. Наскільки поширена серед українців практика самолікування? Чи можна на практиці забезпечити продаж медпрепаратів за рецептами? Чи допоможе такий крок вирішити проблему неправильного вживання антибіотиків? І чому ідея розширити перелік рецептурних ліків не реалізувалася ще 4 роки тому?

Які нині ліки можна вільно придбати в аптеках, а які – за рецептами?

Через надмірну телерекламу різноманітних препаратів, українці захопилися самолікуванням, стверджують лікарі. Кореспондентка Радіо Свобода Марічка Набока з’ясовувала, які ліки нині можна вільно придбати в аптеках і які - лише за рецептами. Тетяна Андріївна – аптекар зі стажем. Вона пам’ятає, як у її аптеці був не один, а 3 відділи, тут працювали декілька фармацевтів і самостійно виготовляли ліки за рецептами. Зараз постійних клієнтів в аптеки небагато, а найчастіше заходять пенсіонери та мами з дітьми.

Нерідко люди займаються самолікуванням, на всі заклики аптекарів порадитися з лікарем лише відмахуються і далі вимагають сильнодіючі ліки. «Скільки ми не говоримо клієнтам: до лікаря! Вони не слухають. Десь побачив, десь почув, у когось спробував – і вимагає саме цих ліків. Або написаний список ліків на клаптику паперу. Хіба ж це рецепт? Таке можна самому написати! А вони кажуть - лікар прописав», – скаржиться аптекар.

За її словами, в електронному списку асортименту аптеки все прописано. «Снодійне обов’язково за рецептом. Без рецепту дуже мало. Якщо в людини немає рецепту, ми не маємо права такі ліки їй продавати».

Мати двох доньок Леся до аптеки заходить часто. У домашній аптечці завжди чогось не вистачає – найчастіше дітям. Та й у самої Лесі часто бувають мігрені, спазми, тож вона не може обійтися без знеболювального. «Анальгетики, аспірин… Якщо отруєння, то купуємо абсорбенти. Якщо це все буде за рецептом, то буде дуже незручно. Буде завал у поліклініках, лікарям доведеться витрачати час не на справжніх хворих, які потребують допомоги, їм додасться дуже багато роботи», – переконана Леся.

В Україні найкоротший перелік рецептурних препаратів

В Україні перелік рецептурних препаратів, які продаються в аптеках, є найкоротшим не лише серед європейських країн, але й у порівнянні, скажімо, з Росією чи Білоруссю, каже Інна Демченко, голова Державної служби лікарських засобів МОЗ України. Якщо у Білорусії чи Росії 80% ліків продаються за лікарським приписом, то в Україні рецептурних препаратів лише половина. «В усьому цивілізованому світі воно так і є. Якщо Ви звертаєтесь до аптеки і не маєте рецепта, ліки отримати не можете. Останнім часом, коли з’явилася паніка з епідемією і наше населення почало скуповувати все, навіть ті ж самі антибіотики та імуностимулюючі препарати, аптеки спорожніли».

Перелік рецептурних ліків намагалися розширити ще 4 роки тому


Чотири роки тому тодішній міністр охорони здоров’я Микола Поліщук уже намагався запровадити продаж більшості лікарських препаратів за рецептами. З вільного продажу мали зникнути, зокрема, антибіотики й гормональні препарати (у тому числі контрацептиви). Уже був підготовлений відповідний наказ, але уряд відправили у відставку, і цю ідею так і не втілили, шкодує Микола Поліщук. «Прийшов уряд Януковича, який відмінив це все. Сьогодні ми вже бачимо наслідки цього: із аптек вимітають антибактеріальні й антивірусні препарати, які не можна приймати без контролю лікаря. Ми бачили, як безконтрольно продавався «трамадол», і ми мали «трамадолову епідемію» наркотичних отруєнь молоді», – нарікає Микола Поліщук.

Член парламентського комітету з питань охорони здоров’я, депут-регіонал Валерій Коновалюк пояснює, що наступник Миколи Поліщука у новому уряді Януковича Юрій Поляченко не підтримав цей крок, тому що в переліку були препарати, які фактично є ліками першої необхідності. «Фактично вони б створювали соціальну проблему. Адже сьогодні у нас не вистачає лікарів, які б обслуговували населення, до того ж, ми постійно знаходимося в спалаху тої чи іншої епідемії. Пропонувалася повна категорія ліків, які стосуються повсякденного життя - це було неприпустимо і той уряд рішення відмінив».

Закон варто було би ввести в дію, але...


Суттєве розширення переліку рецептурних ліків може створити лише черги у поліклініках, зазначає лікар Руслан Добровольський. На його думку, практичної користі від нього мало. «Його було би варто ввести в дію. Але в тій формі, в якій працюють дільничні лікарі – він не буде виконувати свої функції. У нас пацієнт диктує умови. Наприклад, Ви прийшли і сказали, що Вам треба саме цей препарат для лікування. Якщо лікар не випише - Ви поскаржитеся в управління. Якщо є скарга – треба покарати. А лікаря переважно ніхто не слухає».

Щомісяця українці витрачають в аптеках в середньому 1,5 мільярда гривень. Йдеться про дані експертів за нинішній рік – після початку економічної кризи, але до спалаху епідемії грипу в Україні.
  • Зображення 16x9

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

     

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG