Доступність посилання

ТОП новини

П’ятиріччя Майдану: осмислити і завершити


Майдан Незалежності, листопад 2004 р.

Київ – Помаранчева революція суттєво змінила українське суспільство, проте не досягнула головної своєї мети – оновлення системи влади, свідчить експертне опитування фонду «Демократичні ініціативи». Як завершити розпочаті на Майдані процеси зміни правлячих еліт та побудови громадянського суспільства, з’ясовували 19 листопада учасники круглого столу, приуроченого до п’ятої річниці Майдану. В засіданні взяли участь експерти, громадські діячі, та пересічні учасники Помаранчевої революції.

Петро Камінь із міста Новоград-Волинський був у числі перших підприємців, які підтримали Майдан і надавали йому допомогу. Всі останні роки він чув звідусіль, що майдан помер, що він був проплаченою політтехнологією, проте це лише зміцнило його переконання.

«Такого задоволення від свого народу, як тоді, більше ніколи не отримував. Але тоді мала місце зрада, передовсім – з боку нас самих. Повірили, що нам все принесуть на тарілочці, за нас все зроблять. Зараз розумію, що це я маю докладати більше зусиль. Що замість мене ніхто нічого не зробить», – підсумовує Петро Камінь.

Україну врятує реформа знизу

Частина громадських активістів Майдану сьогодні створили об'єднання «Мале коло», аби довести ініційовану в 2004 році «реформу влади знизу» до кінця.

«Майдан довів: суспільство дозріло до того, аби змінити стосунки з державою, відібрати владу у владних інституцій. Не можна пускати все напризволяще, – зазначає журналіст із Харківщини Валерій Семиволос. – Вже маємо «Мале коло», об’єднаємо зусилля – і за козацьким звичаєм скличемо Велике коло. І вирішимо, що робити з державою, з нашою, вибачте, «бидлоелітою».

«Громадянське суспільство. Великому бізнесу вхід заборонено»

За словами співорганізатора «Малого кола», аналітика Павла Жовніренка, кінцева мета цієї громадської ініціативи – проведення референдуму і внесення змін до законодавства. Вони мають включати багатократне зменшення чисельності державного апарату, повернення до мажоритарної системи виборів до парламенту і дуже простий механізм відкликання депутатів. А головне – контроль кожного кроку влади з боку суспільства. А щоб великий бізнес не взяв цей громадський рух під контроль, Павло Жовніренко пропонує прості кроки.

«Передусім – не допускати нікого з великого бізнесу, бо це означатиме – продатися. Диверсифікувати фінансування. Мати декілька керівників, які часто змінюються – за аналогом Європейського союзу. Щоб не було з ким домовлятися, кого купити, кого пристрелити», – пояснює Павло Жовніренко.

На думку учасників круглого столу, головною перешкодою на цьому шляху буде розчарування суспільства після Майдану, небажання людей втручатися у політику, яке штучно культивується владою для збереження нинішнього стану речей.

Громадські ініціативи в Україні не доводять до кінця – експерт

Подібні ініціативи вже самі по собі є ознакою формування громадянського суспільства, і позитивно впливають на ситуацію в державі, проте перспективи «зміни влади знизу» сьогодні набагато менші, аніж уявляють її ініціатори, вважає провідний експерт політико-правових програм Центру Разумкова Олександр Литвиненко

«Організована громадськість може ініціювати зміну влади, але реалізувати цього не може: правові важелі обмежені. В Україні слабке громадянське суспільство, бо його інститути відображають волю обмеженого суспільного сегменту . Тому подібні ініціативи, яскраві і гучні, вже не раз призводили до мінімального , а то й нульового результату», – зазначає Олександр Литвиненко.

Для прикладу експерт наводить організацію «Пора», активісти якої були ініціаторами Майдану, а сьогодні їх можна побачити в «Малому колі». За словами пана Литвиненка, «Пора» не досягнула заявлених цілей: частина її розпорошилася, частина – стала звичайною партією із внутрішніми протиріччями. Експерти наголошують, що Україні треба іти шляхом старих європейських демократій, де громада повністю контролює владу, а отже – суспільні ініціативи є для неї обов’язковими до виконання.

(Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG