Доступність посилання

ТОП новини

Україна потребує більш відповідального народу (європейська преса)


Прага – І знову вибори, і знову газ – такі українські теми переважають в європейській пресі. Оглядачі попереджають сьогодні, що в Україні, у час січневих виборів Президента, є загроза втрати навіть тих слабких демократичних завоювань, які ще є в державі. Йдеться про те, що за опитуваннями, дві третини українців хотіли би бачити в державі, після січневих виборів, правління «сильної руки», тобто, авторитарного правителя на кшталт Путіна. І чимало серйозних економічних експертів вважають, що ніякого прориву в ділових стосунках України з Росією після зустрічі в Ялті прем’єрів Тимошенко й Путіна не сталося і до виборів ніяких реальних угод між двома країнами не очікується.

Чеська «Днес» інформує, що через 5 років після «проваленої Помаранчевої революції в Україні... всі виступають проти всіх», тобто, в державі запанував політичний хаос, що є загрозою для демократії. Якщо п’ять років тому, пише чеська газета, на Майдані Незалежності були сотні тисяч прихильників кандидата в Президенти Віктора Ющенка, то сьогодні діючого Президента називають в Україні «політиком невиправданих сподівань», який вже у 2006 році «розчарував» своїх прихильників, призначивши головою уряду в Києві свого колишнього головного політичного суперника Віктора Януковича. І нині, як зауважує «Днес», цей політик із багатим кримінальним минулим та, фактично, безграмотний «проффесор», є лідером нової передвиборчої президентської гонки, за нього готові голосувати до 40 відсотків виборців. Хоча його головний конкурент, як інформує «Днес», діючий Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко, яка «має дике підприємницьке минуле і також далека від кристальної чистоти», заявляє, що якраз вона виграє ці вибори. Хоча Тимошенко має на сьогодні лише до 25 відсотків підтримки виборців, як зауважує чеська газета. «Днес» також стверджує, що Тимошенко «своєю політичною змовою з російським колегою Путіним сподівається назбирати голосів у проросійській частині України». Тобто, за висновками «Днес», головні нинішні кандидати на крісло глави держави намагаються отримати голоси виборців, так би мовити, «по обидва боки колишніх барикад». Але чи принесе ця нова тактика «старо-нових» кандидатів на президентство свої результати, покажуть самі вибори.

«Волл Стріт Джорнал» оприлюднила статтю Мирослави Гонгадзе про нинішні ризики для української демократії. Тут йдеться про крах сподівань на реалізацію обіцянок лідерів Помаранчевої революції 2004 року. Авторка наголошує, що народ так і не дочекався від нових лідерів України реформування судово-правової системи, «більшість злочинів режиму Леоніда Кучми залишаються безкарними.., деякі з представників цього режиму навіть отримали нагороди і заохочення від нової влади... країну заполонила корупція». У статті впливової «Волл Стріт Джорнал» попереджається – «дві третини українців вважають, що лише «сильна рука», тобто, авторитарний лідер, може навести лад у державі». Мирослава Гонгадзе наголошує, що такі настрої підтримують у виборців і головні кандидати, які «обіцяють встановити в Україні методи правління вертикалі влади Володимира Путіна, з її централізованим політичним контролем над суспільством». У статті у «Волл Стріт Джорнал» йдеться також про прямі загрози нинішній свободі слова в Україні, коли та ж політична сила Юлії Тимошенко, БЮТ, ініціює судові заборони на критику їхнього кандидата, а також мають місце заборони для головних телеканалів на показ «найбільш гострих матеріалів про головних кандидатів на президентство». Авторка статті вважає, що в таких умовах є загроза для втрати українцями основних демократичних завоювань і що прихід в Україні, після січневих виборів, лідера на кшталт тих же Кучми чи Ющенка «призвів би до повного краху нестійкої ще демократії».

Колишні політичні опоненти, керівник передвиборчого штабу Віктора Ющенка у 2004 році Олег Рибачук та колишній глава такого ж штабу лідера Партії регіонів Віктора Януковича, скандальний Тарас Чорновіл, оприлюднили спільну статтю на сторінках впливової «Файненшел Таймз», де закликають Захід бути більш терпеливим щодо демократичного поступу України. Автори намагаються переконати західний політичний істеблішмент у тому, що після революції 2004 року «українці стали більш мудрими і зрілими» і вже, мовляв, не оберуть «богоподібного месію, який би став черговою національною катастрофою» для України. Але на завершення автори статті чомусь суперечать самі собі, бо пишуть, що Україна «потребує більш відповідального народу, який би змусив політичну еліту держави бути відповідальнішою перед ним».

Російські «Ведомості» попереджають, що ціна на російський газ зросте для України у 2010 році майже на 30 відсотків, що суперечить твердженням Юлії Тимошенко, котра запевняє українців про ніби-то незмінність ціни на газ у наступному році в порівнянні з 2009 роком. Російське видання також наголошує, що на відміну від приблизно 6 мільярдів доларів платні Києва за російський газ у цьому році, у 2010 році Україна змушена буде заплатити за приблизно 27 мільярдів кубічних метрів блакитного палива з Росії близько 8 мільярдів доларів США.

Інше російське видання – «Нєзавісімая газета» – стверджує, що всі політичні домовленості Юлії Тимошенко з Володимиром Путіним в українській Ялті про тіснішу економічну співпрацю між Україною і Росією, включно з новими газовими домовленостями, поки-що залишаться лише на рівні декларацій, а реальні угоди можуть бути підписані лише після президентських виборів в Україні. І це очікується, не зважаючи на те, як пише цей часопис, що «Володимир Путін фактично підтримує на посаду Президента України саме Юлію Тимошенко». «Нєзавісімая газета» резюмує: «і цього разу Юлія Тимошенко поспішила заявити про прорив в українсько-російських стосунках, оскільки до президентських виборів ніяких радикальних змін у цій сфері не відбудеться».

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG