Доступність посилання

ТОП новини

Як побороти зухвалість політиків?


Прага – У столиці Словаччини Братиславі студент гімназії оголосив голодування на знак протесту проти зухвалості політиків. На його думку, і через 20 років після демократичної «оксамитної революції» в Чехословаччині депутати парламенту Словаччини зловживають своїми правами, не виконують своїх обов’язків, ігнорують поглядами співгромадян. Як колись чеські студенти у Празі, так нині словацький гімназист вирішив покласти край грубості політиків. Чи вистоїть гімназист у цьому протистоянні?

Адам Курта – так звати студента однієї з братиславських гімназій, який вирішив, що грубості й свавіллю словацьких політиків потрібно покласти край. Прямо перед входом до парламенту він розкинув намет, сів на старе сидіння від авта і оголосив голодування.

Адам Курта вважає, що потрібно скасувати привілеї депутатам парламенту, що народні обранці мають свою роботу виконувати чесно, так само, як і мільйони інших громадян, котрі щоденно ходять на роботу. Адже якщо більшість словаків чесно працює, то чому окрема, до того ж невелика група депутатів, безкарно обдурює людей, не днями, а місяцями навіть не заходить до зали засідань. Якщо менша група депутатів так зухвало ставиться до більшості своїх співгромадян, значить у суспільстві щось померло. Це щось – рівність, рівність між депутатами і рештою словаків, вважає братиславський студент. І на знак жалоби по рівноправності він почав роздавати перехожим чорні стрічки.

«Боротись проти грубості в політиці – це, напевно, достойна справа»

Та великого резонансу в суспільстві протест гімназиста не викликав. Потрібно вибрати інший шлях, вважає аналітик з братиславського щоденника «Сме» Мартіна Ковачова.

«Боротись проти грубості в політиці – це, напевно, достойна справа й ініціатива, – зазначає вона. – Та, як вказує приклад цього студента, не дуже практична. За тиждень, що він стояв перед парламентом, біля нього зупинилось лише троє депутатів – це мало. Також вчинок не викликав жодної ширшої дискусії. Депутати поставились до цього як до шантажу, тобто голодуванням студент хоче чогось домогтися. Думаю, що краще було б перебудувати всю цю систему, не дати самим депутатам можливості вирішувати, чи вони матимуть імунітет чи ні, а щоб це вирішував хтось незалежний».

Сам 19-літній братиславський студент також визнав, що протягом тижня голодування з ним заговорила лише одна жінка – депутат парламенту, зауваживши при цьому, що у Словаччині й так рівень депутатського імунітету нижчий ніж, наприклад, у Чехії. Зокрема, депутат, який порушив правила руху, повинен, як і решта громадян, дихати в трубку.

Нині Адам Курта голодування припинив і почав збирати підписи під петицією за скасування депутатських привілеїв. Ця робота просувається активніше. Сьогодні словацькому студентові 19, від своєї мети він не має наміру відступати і вірить в успіх.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG