Доступність посилання

ТОП новини

У боротьбі з глобальним потеплінням може статися прорив завдяки США та Китаєві


Прага – 7 грудня у столиці Данії Копенгагені збираються на обговорення нової угоди з протистояння глобальному потеплінню лідери понад 60 провідних держав світу. Напередодні надійшли оптимістичні повідомлення з Пекіна: Китай уперше оголосив про заплановане обмеження викидів двоокису вуглецю в атмосферу до 2020 року. Ще раніше про подібне рішення оголосили Сполучені Штати Америки.

Напередодні міжнародної конференції в Копенгагені зі змін клімату виконавчий директор відповідної Рамкової конвенції ООН Іво де Бур закликав усі країни-учасниці до «співпраці і компромісів». Цей функціонер ООН заявив у четвер у Німеччині: «Всі країни повинні використати 11 днів напередодні конференції в Копенгагені, щоб спрямувати всю співпрацю у договірне і компромісне русло. Ставки дуже високі навіть з урахуванням значного технічного маневрування. Необхідні частки скорочення викидів занадто високі для будь-якої країни, котра буде виконувати свою національну програму. Ми не маємо фактично часу для роздумів і не можемо тут програти».

Понад 15 тисяч делегатів від понад 190 країн братимуть участь у конференції ООН зі змін клімату в столиці Данії, щоб домогтися упродовж майже двох тижнів роботи нової угоди, яка б змінила умови Кіотського протоколу, терміні дії котрого завершується у 2012 році. Цей документ вимагає, щоб промислово розвинуті країни зменшили викиди двоокису вуглецю в атмосферу до 2012 року в середньому на 5 відсотків нижче від рівня 1990 року.

Це надзвичайно складне завдання гальмувалося незгодами між багатими і бідними країнами навколо того, хто має більше скорочувати викиди і хто заплатить бідним країнам за збитки та пристосування до нових умов роботи і змін клімату.

Для реального успіху необхідні конкретні дії багатих країн


Представники Данії та ООН вже заявили, що на конференції в Копенгагені досить буде подолати політичні незгоди між країнами, а всі інші деталі технічного, юридичного характеру можна доопрацювати упродовж року.

Іво де Бур заявив, що підбадьорлива інформація надійшла з Росії, яка погодилася підняти планку зменшення власних теплових викидів, та від США, які планують скоротити викиди вуглецю до 2020 року на 17 відсотків. Тепер всіх приємно здивував Китай, котрий оголосив про зменшення викидів до 2020 року на 40–45 відсотків на одиницю ВВП порівняно з рівнем 2005 року.

Хоча всього цього ще не достатньо, бо, як відзначають фахівці, заявлені розвинутими країнами скорочення викидів до 2020 року ледь досягають 23 відсотків, а потрібно щонайменше 25–40 відсотків. А заява Китаю про зменшення викидів «на одиницю валового внутрішнього продукту», якщо врахувати темпи його зростання в цій країні, означає насправді, що викиди в атмосферу й далі зростатимуть, тільки повільніше, ніж досі.

Іво де Бур також зазначив, що для реального успіху в боротьбі з глобальним потеплінням необхідні конкретні дії багатих країн. «Багаті країни повинні виділити щонайменше 10 мільярдів доларів у рік, щоб вийти на виконання планів скорочення викидів до 2012 року», – наголошує представник ООН.

На форумі в Копенгагені очікується присутність прем’єра Китаю Вень Цзябао і президента США Барака Обами. Хоча обіцяні Сполученими Штатами скорочення теплових викидів в атмосферу на 17 відсотків має ще затвердити Конгрес США.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG