Доступність посилання

ТОП новини
18 Грудень 2018, Київ 18:44

На Прикарпатті 1947 року був «свій» голодомор


Івано-Франківщина – Завтра в Коломиї урочисто відкриють пам’ятник жертвам Голодомору. Це данина пам’яті не лише тим, хто загинув від голоду 1932–1933 років на Великій Україні. «Свій» голодомор, теж штучно створений, був і на Прикарпатті у повоєнні роки. Про цю сторінку історії готують окремий том «Книги пам’яті». А в прокуратурі не завершена справа за фактом створення штучного голодомору в селах Городенківського і Снятинського районів.

Ганна Воробйова з Рогатина все життя має особливе ставлення до хліба. Її болить серце, коли бачить на смітниках хліб. Не бажає, щоб діти і внуки пережили те, що вона, але хоче, щоб вони про цю сторінку нашої історії знали.

«Я не викидала хліб ніколи. Я і зараз сухарики сушу. А молоді сміються, що баба голоду боїться. Ми знали ту біду».

Голод на Покутті – маловідома сторінка

Один із пам’ятників Голодомору у Прикарпатті
Про голод 1933-го на Великій Україні відомо багато. Чимало є спогадів і про те, як Галичиною в повоєнні роки ходили, вимінюючи речі на хліб, а то і просто жебраючи, голодні люди зі Східної України і Бесарабії.

Та про голод 1947-го у «хлібних» районах Прикарпаття – Снятинському, Городенківському, Коломийському відомо значно менше. Тут найродюшічі землі, але у 1946 році була засуха, у 1947-му – голод.

12 років тому депутатові тодішньої обласної ради, тепер керівникові управління Держслужби в області Яремі Петріву передали оригінали матеріалів ОУН, серед яких перелік осіб, які померли голодною смертю у Снятинському і Городенківському районі.

«Спочатку здавалось: таке неможливе, щоб у 1947 році стільки людей загинуло. Наприклад, по Стецевій тільки 94 особи померло впродовж двох місяців – липня-серпня 1947-го», – каже він.

Розіслали листи у всі зазначені в тій довідці села з проханням розпитати людей. Ті підтвердили: голод був, прізвища правдиві. Значна частина померлих була засвідчена і в актах цивільного стану, які теж знайшли.

«Можемо тепер собі уявити, як голови сільських рад і лікарі, які засвідчували смерть від голоду, що опухла людина від голоду, яку вони брали відповідальність і сміливість, щоб це засвідчувати», – зазначає Ярема Петрів.

Виховували... репресіями

Понад 1800 свідчень людей із цих районів зібрали працівники обласної редакційної колегії «Книга пам’яті України». Записувати їх психологічно важко, каже керівник відділу пошуково-видавничого агентства Ганна Шекеряк-Данилюк. Розповідає історію, почуту від чоловіка з Снятинського району. 10-річна дівчинка ступила на вже перекопане поле з-під картоплі. Не встигла навіть нахилитися у пошуках забутої бульбини, як її застрелили. За те, що «хотіла колгоспне вкрасти».

Наступного року з таких свідчень видадуть окрему книгу. Закінчили уже мартиролог трьох районів. Чимало матеріалів знайшли в обласному архіві, які підтверджують, що голод на Прикарпатті теж мав штучний характер і був спрямований на винищення галицького селянства як класу приватних власників, що противилися створенню колгоспів. Ганна Шекеряк-Данилюк цитує стенограму позачергового бюро Чернелицького райкому партії від серпня 1947 року.

«Читаю: у господарствах, які не здали хліб, робили беззастережне вилучення, а в 400 підсобних господарствах, якщо на них не діяло попередження, то їх судили. Ми не можемо засудити всю область, бо це буде політично неправильно. Ми не вміємо поєднувати міри репресій з правильною виховною роботою, хоча репресії – це також виховна робота», – завершує цитування Галла Шекеряк-Данилюк.

Збір спогадів тих, хто пам’ятає голод на Покутті, продовжується. До цього залучають і краєзнавців, і вчителів. Адже треба встигнути, поки ще живі ті, хто це пережив.

Понад 10 років справа про голод на Івано-Франківщині в Генпрокуратурі

Ще у 1997 році сесія Івано-Франківської обласної ради ухвалила рішення «Про голодомор 1947 року в селах області». Тоді ж звернулися в прокуратуру з вимогою порушити кримінальну справу за фактом штучного голоду.

Подали зібрані матеріали про голодомор – на 49 аркушах, де зібрані свідчення мешканців 30 сіл і списки майже 600 померлих голодною смертю. Через півтора року справа була закрита, а голод пояснили посухою 1946 року.

У 2004 році Генеральна прокуратура поновила справу про голодомор на Івано-Франківщині. Досі вона не завершена...

(Івано-Франківськ – Київ)
  • 16x9 Image

    Галина Добош

    Радіо Свобода співпрацюю з 2007 року. Власкор по Івано-Франківській області. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка.

Ваша думка

Показати коментарі

XS
SM
MD
LG