Доступність посилання

ТОП новини
18 Грудень 2018, Київ 22:52

ЄС скасував візовий режим для Македонії, Чорногорії та Сербії


Белград – Рада міністрів Європейського Союзу скасувала візовий режим для громадян трьох колишніх югославських республік – Македонії, Чорногорії та Сербії. Рішення набуває чинності 19 грудня. Громадяни та політичні лідери трьох країн захоплені, як вони кажуть, «звільненням із шенґенської в’язниці».

Це не перебільшення. Адже громадяни колишньої Югославії вільно їздили без віз до 120-країн. А на початку дев’яностих років, коли розпочалася низка війн, був запроваджений візовий режим і кордони фактично були закриті для всіх. На візу доводилося чекати щонайменше 10 днів, іноді кілька тижнів, та платити від 25 до 50 євро. Й тому тепер урядовці і громадяни зазначають, що йдеться про скинення історичного бар’єру. А деякі додають, що дату не обрали випадково, оскільки 19 грудня за старим стилем – свято Миколая. Отож, йдеться про довгоочікуваний подарунок.

Оллі Рен, комісар у справах розширення Євросоюзу, з цього приводу сказав: «Це великий крок у рамках євроінтеграції, це прискорює шлях європеїзації громадянського суспільства в цих країнах, що є остаточною метою й необхідною умовою для прогресу євроінтеграції».

Початок нового життя

Безвізовий режим поки що не запроваджений для громадян Албанії, Боснії і Герцеґовини та Косова. Щодо останніх двох, то, на думку оглядачів, причина в тому, що уряди в Сараєві та в Приштині неспроможні контролювати всіх, хто отримує паспорти. У Боснії і Герцеґовині чи в Косові паспорти можна купити від корумпованих чиновників або й навіть на базарі.

Представники влади у Скоп’є, Подґориці та Белграді зобов’язалися, що будуть ретельно перевіряти всіх, кому надають паспорт. Іншими словами, вони гарантують, що не будуть пускати за кордон осіб із кримінальними досьє.

Безвізовий режим, що запроваджується, не охоплює усі терени Євросоюзу. Громадяни Македонії, Чорногорії та Сербії без віз не можуть їхати до Великобританії та Ірландії. І ще одне: вони не мають право влаштуватися на роботу в країнах Євросоюзу. Можуть їхати лише як туристи, можуть відвідувати родичів та друзів, але не довше трьох місяців. Незважаючи на це, йдеться про велику зміну в житті громадян трьох балканських країн. Багато хто каже, що це – початок нового життя.

(Белград – Прага – Київ)
  • 16x9 Image

    Михайло Рамач

    За освітою історик. Журналіст, поет, перекладач та сценарист. Автор семи поетичних книжок, пʼяти книг есе про колишню Югославію й нинішню Сербію. Був головним редактором трьох сербських щоденних газет. Співробітник Радіо Свобода з 1998 року. В сербських ЗМІ від початку 1990-х років друкує матеріали про Україну.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG