Доступність посилання

ТОП новини

Закарпаття починають очищати від токсичного «Преміксу»


Ужгород – Сьогодні з Закарпаття в Польщу на знищення вивезуть першу партію небезпечної речовини під назвою «Премікс». Понад тисячу тонн цієї сировини таємно завезли на Закарпаття з Угорщини ще наприкінці 90-х. Речовину декларували як наповнювач для виробництва шин, згодом виявилося, що це надзвичайно токсична суміш. За фактом порушили кримінальну справу, проте сам «Премікс» як речовий доказ не дозволяли знищити. Місцеві жителі почали скаржитися на хвороби, і лише так справа зрушила з мертвої точки.

П’ять років поспіль, із 19982-го й по 2003, угорсько-українське підприємство «Озон» завозило на територію України речовину під назвою «Премікс». За два роки виявилося, що це відходи нафтохімічної промисловості Угорщини. Найбільше кількість того «Преміксу» залишили на Закарпатті, в Берегівському районі, причому просто неба й неподалік від житлових будинків і навіть на території хлібокомбінату.

Український інститут екогігієни і токсикології ім. Л. Медведя дійшов висновків, що завезена з Угорщини суміш отруйна й навіть частково належить до першого, найвищого класу небезпеки. За цим фактом порушили кримінальну справу, з Держбюджету виділили кошти й завантажили «Премікс» у діжки та вагони, щоб вивезти на утилізацію чи переробку. Але процес розслідування кримінальної справи затягнувся, відходи як речовий доказ вивозити заборонили, і зрештою за них навіть взялися мародери.:

«Відкриті контейнери, а вітер розносить це все… 10 бочок уже вкрали, і десь хтось може вже навіть використовує їх для зберігання муки… Біда в тім, що це не охороняється!» – розповідає представник екологічної громадської організації Берегівщини Василь Шкляр.

Місцеві жителі скаржаться на головний біль та кашель

Поки Генпрокуратура, Міністерство охорони природи, Верховна Рада й рятувальники думали, що з тим «Преміксом» робити, на небезпечну речовину почали нарікати люди. Місцеві жителі скаржаться на частий головний біль і астматичний кашель.:

«У нас усіх голова болить, у всіх погане самопочуття. Якщо вітер піднімається і в нашого боку дме, у нас одразу всі люди хворі», – каже жителька села Велика Бакта Берегівського району Марія Береш.

Лише зараз, через 11 років після виникнення проблеми, «Премікс» із Закарпаття нарешті вирішили вивезти. На це уряд виділив понад 5 мільйонів гривень. Сьогодні з Закарпаття до Польщі вивезуть перші 200 тонн небезпечної речовини. Лишається ще вп’ятеро більше.

(Ужгород – Київ– Прага)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG