Доступність посилання

ТОП новини
17 Грудень 2018, Київ 21:35

Росія: чим вищий рівень влади, тим більше корупції


Прага – Влада Росії не приховує, що корупція в країні настільки серйозна, що вже загрожує самій стабільності в державі. Критики ж заявляють, що проблема досягла критичного рівня саме тому, що вона починається з політичної верхівки.

У червні цього року Московський міський суд засудив екс-голову слідчого управління Слідчого комітету при прокуратурі Росії Дмитра Довгія до 9 років ув’язнення в колонії суворого режиму і великого штрафу. Його також позбавили звання радника юстиції. Відомство, в якому працював Довгій, було створене 2007 року тодішнім президентом Володимиром Путіним. За деякими даними, співробітники могутнього відомства мали шпигувати за своїм суперником – Федеральною службою безпеки (ФСБ).

І Довгій, і його адвокат Юрій Баграєв назвали справу «сфабрикованою» і вважають це є особистою помстою керівника Слідчого комітету Олександра Бастрикіна за конфлікт екс-співробітника з відомством.

За версією адвоката, у його клієнта почалися проблеми через критику свого керівництва в пресі. До того ж, Довгій проявляв принциповість у розслідуванні справ щодо заступника міністра фінансів Росії Сергія Сторчака, генерала Олександра Бульбова, близького свого часу до Путіна, і петербурзького підприємця Володимира Барсукова. Крім того, Довгій подавав клопотання про звільнення під заставу смертельно хворого віце-президента ЮКОСА Василя Алексаняна і вимагав із Чити матеріали кримінальної справи ЮКОСа.

Адвокати Довгія вважають, що до нього свого часу підіслали власника «Інвестсоцбанку» Валітова, який під час двох зустрічей з ним нібито говорив про передані 750 тисяч євро. Розмови записали на диктофон, після цього Довгія звільнили і заарештували.

Втім, усе могло бути по-іншому, вважає адвокат Юрій Баграєв. «Якщо б він (Довгій) не зчиняв галас, якби він не звернувся до суду, бажаючи відновитися, і вважаючи, що його звільнили незаконно; якщо б, більше того, він не дав інтерв’ю, я впевнений, він би зараз не сидів у цій клітці», – зазначає Баграєв.

Лояльність – понад усе

Експерти не так однозначно оцінюють ситуацію навколо Довгія, вважаючи, що він є частиною системи, яку критикує.

Колишній старший слідчий Володимир Волков ще відвертіший. «Він навіть не мав підстав і права посідати пересічну посаду співробітника центрального апарату. Тим не менше, його призначили на цю посаду. Я можу дозволити собі вважати, що ця людина дістала посаду за хабар», – каже Волков.

Він не погоджується з тим, що всі ці антикорупційні репресії в Росії мають на меті реальну боротьбу з корупцією. За словами Володимира Волкова, справжня ціль цих дій – позбутися конкурентів і критиків.

Кирил Кабанов, колишній офіцер спецслужб, який тепер очолює неурядовий Національний антикорупційний комітет, вважає, що корупція посідає центральне місце в російській політичній системі.

«В принципі, ми бачимо васальну систему, систему васалів. Тобто, є група недоторканних, в кожній групі формують зі своїх людей своїх васалів, ті формують своїх. Ця система не просто васальна. Вона кримінально-васальна. Лояльність купується», – впевнений Кабанов.

У Росії Путіна інтереси політичних кланів, їхня лояльність до господаря – понад усе, вважає колишній співробітник ФСБ Михайло Трепашкін, який чотири роки провів у тюрмі після того, як звинуватив владу Росії і ФСБ в організації серії вибухів житлових будинків у 1999 році. Привід для арешту влада знайшла швидко – його звинуватили в нібито незаконному зберіганні вогнепальної зброї.

«Закон при Путіні відійшов на другий план. Більше того, в ті закони, які інколи заважали, вносили зміни і поправки, що мали відверто реакційний характер», – зазначає Трепашкін.

За його словами, коли Путін прийшов до влади, розпочалося захоплення державою приватних компаній, серед них – найголовніша нафтова компанія ЮКОС. Керівник компанії Михайло Ходорковський, колись найбагатша людина в Росії, зараз відбуває восьмирічне тюремне ув’язнення. Активи фірми перейшли в руки дружків Путіна, громадськості ж це подали як боротьбу з корупцією серед скупих олігархів.

Лев Гудков, керівник Аналітичного центру Юрія Левади (Левада-Центру) вважає, що корупція на вершині політичної системи стала зразком для решти суспільства.

«На думку населення, чим вищий рівень влади, тим більше корупційних оборудок. І частота, і інтенсивність і обсяги, або як каже російське прислів’я: «риба гниє з голови», – розповів Гудков.

(Прага – Київ)
  • 16x9 Image

    Зиновій Фрис

    На Радіо Свобода з 1994 року. У різні роки очолював кілька газет, у тому числі «Заповіт» і «Пан плюс пані», був власним кореспондентом «Киевских ведомостей» у країнах Балтії та Скандинавії, а потім заступником головного редактора цього видання.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG