Доступність посилання

ТОП новини

Музичний фестиваль імені Кос-Анатольського один із найдавніших в Україні


Івано-Франківщина – У Коломиї сьогодні розпочинається 23-й музичний фестиваль імені Анатолія Кос-Анатольського, а на будинку, де народився композитор, встановлять оновлену меморіальну дошку. В Івано-Франківську уже відбувся великий ювілейний концерт. Так земляки відзначають 100-річчя від дня народження Маестро.

У першій половині минулого століття в Галичині композиторську справу не вважали серйозною працею, якою можна заробляти на життя. Тому Анатолій Кос-Анатольський, крім музичної, здобув ще й юридичну освіту. А за довгі роки праці у Львівській консерваторії музикант утвердився ще й у фаху педагога.

Музика зрозуміла і щира

Майже 40 років тому, коли в консерваторії відкрили підготовчі курси на композиторському відділенні, першими учнями Кос-Анатольського стали Володимир Івасюк і Богдан Шиптур. Останній – нині відомий на Прикарпатті композитор, заслужений працівник культури України, голова обласного осередку Спілки композиторів. У творчому доробку Кос-Анатольського, наголошує Богдан Шипур, оригінальні хорові твори та обробки народних пісень, романси і пісні, опера, балети, фортепіанні концерти, камерно-інструментальні твори – композитор однаково добре почувався у різних жанрах. Мав визнання, почесті, любов людей. І все це завдяки своїй музиці, зазначає пан Шиптур.

«Його музика дуже проста ніби, але вона не примітивна. Вона дуже доступна і зрозуміла не одній людині, не двом, а мільйонам. Його музика дуже самобутня, оригінальна і в той же час вона зворушує кожного слухача, бере за душу. Він дуже щирий композитор», – каже про свого вчителя Богдан Шиптур.

Львів, Станіслав, Коломия – три особливі міста


Понад півстоліття Анатолій Кос-Анатольський прожив у Львові. Неодноразово він розповідав про свою особливу любов до гір і до двох прикарпатських міст – Коломиї і Станіслава (так до 1962 року називався Івано-Франківськ). Народився у Коломиї. Батько Кос-Анатольського був лікарем, мама піаністкою.

А у Станіславі композитор проживав 8 років, де навчався в гімназії та у філії Вищого музичного інституту імені Миколи Лисенка. Збереглися його спогади про місто: «Там чи не найкращі мої молоді літа прошуміли. Він (Івано-Франківськ) просто чудовий. Я приїхав в росяний вечір. З старинних лип капала водичка. І пахучий липовий цвіт».

До сьогодні популярні пісні Кос-Анатольського «Нова Верховина», «Коломия-місто», «Ой піду я межи гори», «Коли заснули сині гори». Місцеві мешканці назвали його співцем Карпатського краю.

Фестиваль для поціновувачів вартісної музики

Саме в Коломиї ось уже 23 роки проходить музичний фестиваль імені Анатолія Кос-Анатольського – один із найдавніших в Україні. В його програмі наукові конференції, зустрічі з композиторами і відомими діячами культури, концерти класичної і популярної музики. Традиційними стали «Музичні вітальні», присвячені відомим композиторам, і концерти учнів коломийських музичних шкіл «Юні музиканти – незабутньому маестро». Ініціатором фестивалю був історик за фахом Сергій Козлов, який їздив від коломиян на поховання Кос-Анатольського.

«Справа не в тому, щоб організувати фестиваль, їх проводиться багато і вони виходять одноденками. Але кожний рік, упродовж понад 20 років проводити фестиваль – для цього потрібна і воля, і зусилля організаторів», – зазначає Сергій Козлов.

Мистецька цінність коломийського фестивалю – це, насамперед, популяризація класичної, вартісної музики. Серед його гостей були відомі музиканти Микола Колесса, Мирослав Скорик, Євген Станкович, Ніна Матвієнко, Богодар Которович.

Незмінним гостем фестивалю, його «берегинею» всі ці роки є дружина композитора Надія Кос. «Він по натурі був людиною романтичною, поетичною, в нього багато текстів написано, – каже вона. – Ота ширина його мелодій і тепло відчуттів та ніжність, делікатність, джентльменство – це все відчувається. Я як слухаю його музику – його бачу живого, я чую його дотик до себе».

Надія Кос відзначає, що Анатолій Кос-Анатольський любив молодь, багатьох за руку виводив на сцену. Тепер ця його місія продовжується – завдяки фестивалю.

  • Зображення 16x9

    Галина Добош

    Радіо Свобода співпрацюю з 2007 року. Власкор по Івано-Франківській області. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG