Доступність посилання

ТОП новини
24 Жовтень 2018, Київ 02:08

Близько 5 відсотків населення Землі страждає від депресії


Одна з причин виникнення депресії -- нестабільна політична та соціально-економічна ситуація

Уже наступного року, за інформацією Всесвітньої організації психіатрів, депресія стане найпоширенішим захворюванням у світі, яке призводить до недієздатності. А фахівці зі Всесвітньої організації охорони здоров’я стверджують, що за два десятиліття ця душевна недуга, яка руйнує психічний і фізичний стан людини, вийде на ІІ місце (після СНІДу) серед тривалих хвороб. Які причини депресивного стану людини? Наскільки поширена ця недуга серед українців, порівняно з іншими європейцями? Та як можна її попередити?

Причини та характерні ознаки

За останні кілька років все більше українців страждають від депресії, підтверджують і вітчизняні лікарі. Одна з причин її виникнення - нестабільна політична та соціально-економічна ситуація у державі. Проте, за словами заступника директора Українського науково-дослідного інституту соціальної і судової психіатрії та наркології МОЗ України Валентини Мельник, важко назвати хоча б приблизну кількість українців, яким дошкуляє ця недуга. Оскільки офіційна статистика фіксує лише пацієнтів з важкими психічними розладами. Саме ці хворі, згідно з законом України «Про психіатричну допомогу», перебувають на обліку у психіатрів і лікуються у стаціонарі або амбулаторно.

«Поганий настрій – це ще не депресія, адже сам цей термін вже означає «клініку». Для депресії характерними є низка фізичних ознак: порушення сну, розлади функцій кишечника (запори), а також понижена продуктивність праці та уповільнене мислення – тобто всі функції організму загальмовуються. І залежно від ступеня цього уповільнення ми оцінюємо міру вираження депресії», - зазначила Валентина Мельник.

Різновиди депресій та групи ризику

Фахівці виокремлюють 2 види депресій: спадкова, яка має генетичний характер і депресія, яка викликана зовнішніми чинниками – тими ж стресами, зазначає психоаналітик Людмила Шамрай. За її словами, у групі ризику люди з чутливою нервовою системою і офісні працівники: коли людина перебуває в стані енергетичної виснаженості, багато працює, перевтомлюється, не відновлює свої сили, неправильно харчується чи перебуває в приміщеннях, де є багато техніки. Спосіб життя й мислення людини безпосередньо стосується нашого психічного стану, тому його потрібно правильно організовувати, зауважує Людмила Шамрай.

Депресія стала настільки широким поняттям, що обивателі включають сюди і серйозний психічний розлад, і поганий настрій. Психолог Марічка Журавель закликає бути уважнішими до своїх почуттів. Одна річ, коли людина потерпає від життєвих негараздів, стресів, емоційних переживань (наприклад, при втраті близької людини, після катастрофи чи зруйнованих планів)...Зовсім інша – коли починає руйнуватися психіка, змінюється сутність внутрішнього світу – це вже клінічна депресія. «У клінічної депресії теж багато різновидів і тут застосовується уже психіатричне лікування, плюс пігулки. Я пігулки не прописую, лікую винятково психотерапевтичними методами, бо я психолог, а не лікар», - розповідає Марічка Журавель.

Консультації психолога в Україні коштують у середньому 200 гривень на прийом.

Більш схильні до депресії чешки, ніж чехи

У Чехії, за офіційною статистикою, з 10 мільйонів населення, діагноз «депресія» ставлять щороку 5 тисячам хворих. За даними чеських лікарів, до депресії у цій країні більше схильні жінки, ніж чоловіки і найчастіше її спалахи фіксують восени, повідомляє журналістка Радіо Свобода у Празі Оксана Пеленська.

У Чехії депресія охоплює більше жителів Півночі та Сходу країни, де найвищий рівень безробіття. 5-15% хворих депресією закінчують своє життя самогубством. Самогубство не є хворобою багатих європейців. Причина передусім у кліматичних умовах життя (зокрема, в тривалих періодах без сонячного світла).

Цифри свідчать, що, чим далі на Південь Європи, тим менше самогубств. Зокрема, найменше їх у Греції, Іспанії, Італії та на Мальті. Чехія – країна в центрі Європи і займає статистичну середину. За останніми даними, щорічно закінчує життя самогубством в середньому 1,5 тисячі чехів і чешок.

Депресія може бути «корисним товаришем»

Депресія, якщо до неї не ставитися трагічно, може бути і корисним товаришем, зазначає оптимістичний письменник і видавець Дмитро Капранов. «Депресія допомагає нам переживати власні страхи, з нею можна робити висновки. Депресія завжди пов’язана з очікуванням поганого майбутнього (глобального чи локального, свого чи чужого). Якщо Ви за допомогою депресії пережили страхи майбутнього - далі стає уже на порядок легше».

Цього можна просто уникнути

Психогігієнічні навички, тобто вміння людини керувати своїми емоціями, в українському суспільстві на низькому рівні, зазначає психолог Людмила Шамрай, а перенасичення негативом та постійна душевна напруга створює сприятливий грунт для розвитку депресії. «Якщо людина знає, яким чином можна очистити своє тіло, то психіку вміють відновлювати фактично окремі одиниці».

Одне з найбільших джерел позитивних емоцій - це сміх, продовжує Людмила Шамрай. «Посміхайтеся будь ласка! Прокинулися, ще не відкрили очі, але вже «вдягніть посмішку» на своє обличчя і згадайте щось приємне на цілий день. Очищувальні функції – плач – допомагає людині позбавлятися від негативних токсинів, які виробляються в організмі під час переживання негативних емоцій».

Гіподинамія, тобто малорухливий спосіб життя – ще одна з передумов розвитку депресії. Помірна фізична активність, а також повноцінний сон допомагають відновлювати душевні і фізичні сили, покращують психічне здоров’я.
  • 16x9 Image

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондент та редактор сайту Радіо Свобода

     

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG