Доступність посилання

ТОП новини
17 Грудень 2018, Київ 12:40

У Латвії зростає тіньова економіка


Рига – У Латвії значно зріс тіньовий сектор економіки. Через поширення нелегальної торгівлі і зайнятості, інших чинників тіньової економіки бюджет країни не отримав кількох мільярдів доларів. Латвійська конфедерація працедавців б’є на сполох і пропонує політикам здійснити низку заходів, які запобігли б зростанню так званої «сірої зони» у латвійській економіці.

Питома вага тіньової економіки у Латвії найбільша серед країн Євросоюзу і становить майже 40 відсотків від ВВП, свідчать дані дослідження, проведеного міжнародною компанією «A.T.Kearney» на замовлення Латвійської конфедерації працедавців.

Експерти зазначають, що тіньовий сектор економіки в Латвії зростає у зв’язку з новою податковою політикою уряду, яка проводиться, незважаючи на зниження економічної активності населення.

«Згадаймо грудень минулого року, коли за одну ніч було ухвалене рішення збільшити з 18 до 21 відсотка ставки податку на додану вартість. Це була перша головна помилка уряду, яка призвела до того, що приватний сектор почав задумуватися про повернення у сірий сектор, – зазначає економіст Євгенія Зайцева. – Подальше збільшення податків та дії, спрямовані на ухвалення бюджету 2010 року чітко змушують людей відмовлятися від легальної платні. Сьогодні вже не тільки працедавці намагаються платити «начорно», тому що можна платити менше, вони заощаджують на соціальних платежах, але й самі працівники з цим згодні».

Зростання податків сприяє нелегальній зайнятості

За словами керівника Державної трудової інспекції Латвії Ріти Елце, питома вага латвійців, які працюють без трудової угоди або отримують зарплату «у конвертах», становить понад 40 відсотків.

«Мені знайома зарплата у конвертах. Було так, що податки платили з мінімальної зарплати, залишок давали у конверті, – каже мешканець Риги Віталій. – Думаю, якщо б зараз мені запропонували отримувати на руки стільки, скільки становить моя зарплата до сплати податків, я б згодився. Тому, що податки усе збільшуються й збільшуються. Людям просто нікуди дітися».

Суттєвою частиною тіньової економіки є нелегальна торгівля. У Латвії через двократне збільшення акцизу, легальний ринок алкоголю зменшився майже на третину. У результаті бюджет не отримав майже 140 мільйонів доларів.

Конфедерація працедавців проти тіньової економіки

Представники Латвійської конфедерації працедавців разом із депутатами Саейму організували семінар «Приватне підприємництво проти тіньової економіки – роль податкової політики у забезпеченні справедливої конкуренції». Генеральний директор Латвійської конфедерації працедавців Еліна Егле розповіла про пропозиції латвійських підприємців, спрямовані на боротьбу з проявами тіньової економіки.

«У першу чергу ми пропонуємо звернути увагу на питання, пов’язані з законом про закупки у державному секторі, – зазначає вона. – Ідеться про те, щоб держава та самоврядування робили закупки лише у підприємств, які платять податки. Другий аспект пов’язаний з нелегальною зайнятістю, зокрема слід поширити практику укладення колективних угод. Третє питання – це податки. Податкова система має бути такою, щоб вона не зменшувала нашу конкурентоспроможність».

У відповідь на пропозиції бізнесменів латвійські чиновники запевняють, що рівень тіньової економіки в Латвії набагато менший. Зокрема керівник Служби державних прибутків Нелія Єздакова висловлює свою незгоду з дослідженням компанії «A.T.Kearney» і наголошує, що згідно з даними Центрального статистичного управління Латвії, тіньова економіка в країні становить лише 12 відсотків від ВВП.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG