Доступність посилання

ТОП новини

Миколай і «миколайчики». 19 грудня – День Святого Миколая


Завтра – день, якого з нетерпінням очікують дітлахи і до якого ретельно готуються батьки. Саме завтра, зазирнувши під подушку, можна переконатися, що дива трапляються. Адже це день Святого Миколая. Католики його вже відзначили, а у православних та греко-католиків він настає 19 грудня. Хто він, Святий Миколай, і як його шанують в Україні?По країні з краю в край ходить Святий Миколай

Майже на місяць у київському парку Шевченка поселиться Святий Миколай. Другий рік поспіль для нього спеціально споруджують дерев’яну хатинку-резиденцію. Кореспондентка Радіо Свобода Наталка Коваленко бачила хатинку: кімната, підсобка, велике крісло, комин, ялинка, шафа з подарунками та слоїки з різним начинням – зокрема, Здоров’ям та Добробутом, повсюди прикраси та гірлянди.

Кожен охочий може прийти до дідуся в гості, а він запрошує усіх: «Я Святий Миколай, забув я про рай, щоб на землю зійти, чемних діток знайти. Ходжу я від хати до хати, запитую маму й тата, чи є у вас чемна дитина: дівчатко мале чи хлопчина. Для кожного маю в торбинці найкращі у світі гостинці».

Відвідувачі, здебільшого дітвора, переглядали театралізовану виставу за участю Діда Мороза, Баби-Яги та інших казкових персонажів, колядували й водили танок. А також ласували спеціальними коржиками-миколайчиками, які в подарунок роздавав їм Святий Миколай.

- Ми прийшли всім класом до Святого Миколая у гості!
- Він Святий і подарунки дітям дарує!
- Під подушечку кладе подарунки, а неслухняним – різочки!


Святий Миколай – одна з найбільш шанованих постатей у християнстві як східного, так і західного обрядів, зазначає викладач історії християнства Наталія Шліхта. Щоправда, до нині збереглося мало достовірних відомостей про життя святого, який народився і жив у місті Міра (на території сучасної Туреччини) наприкінці 3 - на початку 4 століття. «Ми знаємо, що він багато займався доброчинністю, він був із заможної родини, батьки залишили йому великий спадок, і це дало йому змогу допомагати бідним. Також є величезна кількість легенд, переказів про те, як кому він допоміг. Окрім всього іншого, він вважається покровителем рибалок, моряків та мандрівників», – розповіла викладачка.

19 грудня – свято і малих, і дорослих

У Чехії День Святого Миколая також має свої особливі традиції. Чеський Миколай ходить не сам, а з Ангелом, який допомагає йому роздавати подарунки, а також із чортиком, який може покарати неслухняних дітей. За словами празької кореспондентки Радіо Свобода Оксани Пеленської, це барвисте товариство часто можна побачити напередодні різдвяних свят на вулицях чеських міст.
Чеська Республіка – країна з понад 80% невіруючих громадян. Однак при цьому чехи міцно тримаються своїх національних традицій – відзначення християнських свят. На Різдво чехам подарунки приносить Ісусик. «А незрозумілих та чужомовних іноземців – Діда Мороза та Санта Клауса – чехи відкинули», – розповіла Оксана Пеленська.

У радянські часи був придуманий казковий Дід Мороз, щоб витіснити образ Миколая-Чудотворця – християнського Святого. Однак повністю зробити це не вдалося. Сучасні діти вже встигли полюбити 19 грудня – День Святого Миколая і впевнені, що саме він приносить їм подарунки. Та отримати подарунок на Миколая – привілей не лише малюків. На своєму прикладі в цьому переконує етнограф Романа Кобальчинська. «У Західній Україні і чоловік дружині дарує, і дружина чоловікові. Я вже немолода, але так люблю прокинутися 19 грудня – руку під подушку, а там подаруночок. Це є приємність і увага!» Маємо дотримуватися таких красивих українських традицій, говорить етнограф.

Радість дітям на свято


Актор Олександр Шевчук 17 років «пропрацював» Дідом Морозом, а три останніх дарує дітям радість на день Святого Миколая. Як
зауважує пан Олександр, хоча ці два образи і відрізняються своїми костюмами та репліками, об’єднує їх одне: невимовна насолода від спілкування з маленькими глядачами. «Коли бачиш цих дітей, виходиш до них, в тебе з’являється усмішка, а в дітей дуже широко відкриваються очі. Іншого такого спілкування в житті в жодної людини не буває. Коли вони маленькими ручками чіпляються за твій кожух, їм одразу здається, що виникла якась казка!», – захоплено пояснює актор.

«Святі Миколаї» користуються неабияким попитом, зазначає Вікторія Шинкаренко, головний адміністратор київського Будинку клоунів, артисти якого перевтілюються на новорічні свята і у Миколаїв, і у Дідів Морозів, і у Снігуроньок. Бути Святим Миколаєм – особлива роль, з особливим сценарієм, костюмом, аудиторією та …гонораром. «Свій, певний костюм іде, бо він все-таки має відрізнятися від Діда Мороза, і поява Святого Миколая не повинна викликати у дітей запитання: це що – Дід Мороз? Тому в нас зшитий дуже красивий білий костюм. Зі сріблом, зі сріблястими чоботами й такого ж кольору мішком. Якщо програма лише зі Святим Миколаєм, то година коштуватиме тисячу гривень (плюс залежить від кількості дітей)». За словами Вікторії Шинкаренко, Діда Мороза та Снігуроньку намагаються замовляти дорослі, діти ж більше очікують Святого Миколая.

А ще День Святого Миколая – останній день року, коли можна розрахуватися з боргами: «Коли ти мені не віддаси до Миколи, то вже не віддаси ніколи».
  • Зображення 16x9

    Марічка Набока

    У 2004 році закінчила Український гуманітарний ліцей КНУ імені Тараса Шевченка. У 2010-му отримала диплом магістра журналістики Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. Маю публікації в газеті «Громадський захисник», журналах «Книжник-review», «Київська Русь» та інших виданнях. Працювала в програмі «Підсумки» на телеканалі «Ера». На Радіо Свобода – з 2007 року. Коло професійних зацікавлень: права людини, українська культура, волонтерський рух.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG