Доступність посилання

ТОП новини
26 Вересень 2018, Київ 11:27

В Росії відзначають 300 років Полтавської битви та «визволення» України від шведів (європейська преса)


Прага – Оглядачі європейських газет звернули увагу на відкриття в Московському Кремлі виставки «Генеральна баталія», присвяченої 300-річчю перемоги Росії над Швецією в Полтавській битві, яка сталася на території України. Російські оглядачі вважають, що і битва, і ця виставка є свідченнями тодішнього «визволення» України і Польщі від шведів та 200-річного перебування України «в єдиній православній країні». Тим часом європейські газети висвітлюють перипетії «газового скандалу в Польщі», яка, як виглядає, вирішила відмовитися від кабального газового договору з Росією та диверсифікувати своє газове постачання.

«Москоу Таймз» інформує, що у Кремлі відкрилася виставка, присвячена 300-річчю Полтавської битви, яка, за задумом організаторів цього видовища, означає перемогу петровської Росії над тодішньою «головною воєнною потугою у Європі» (Швецією) і гарантування Росії «місця північної влади в Європі і доступу до Балтійського моря». Виставка ця розміщена у двох залах Кремля, прикрашена у червоний (російський) та зелений (шведський) кольори. Організатори намагалися показати, що Петро Перший переміг шведського короля Карла Дванадцятого, маючи союзниками польського Короля Августа Сильного і датського короля Фредеріка Четвертого. Фінал виставки у Кремлі – січневе 1710 року святкування Петром Першим перемоги у цій битві.

Одне з інтернет-видань російського зарубіжжя – «Русскіе» – одночасно з відкриттям виставки «Генеральна баталія» в Кремлі, заперечує західну версію перемоги Петра під Полтавою, як «піррової», коли Петро Великий не лише «закопав проект Мазепи щодо вступу України до Європи», а й «витоптав усі паростки демократії, консервуючи на двісті років самодержавство». Видання «Русскіє», навпаки, стверджує, що Перемога Петра під Полтавою стала «визволенням України від шведського панування» і «майже двісті років, як стверджується цим виданням , український народ навіть на уявляв собі життя поза єдиною православною країною». Видання «Русскіє» також вважає, що погана ідея «вбудовування» України в Європу з’явилася лише у 20 столітті.

Польський часопис «Польска» інформує, що довкола контракту на постачання газу з Росії панує все більше непорозуміння. Після того, як у п’ятницю віце-прем’єр Вальдемар Павляк обвинуватив польський газовий концерн PGNiG і найближчих союзників прем’єра Туска в саботуванні переговорів з Москвою, до скандалу підключилася польська опозиція. Праві погрожують притягнути Павляка і Туска до відповідальності перед Державним трибуналом, якщо ті підпишуть невигідний для Польщі газовий договір з Росією. Польське видання вважає, що провал цих переговорів з Росією має як погану сторону (політичні сварки та нестача 2 мільярдів кубічних метрів блакитного палива взимку), так і позитивну: відмова від сумнівних «тертих калачів» (контракту) з «Газпрому», що рятує будівництво в Польщі газового порту в Свіноуйсьце для зрідженого газу з Катару і будівництво об’єднавчого газогону між Польщею, Німеччиною та Чехією. Тобто, «Польска» переконує у тому, що скандал допоможе Польщі не лише стати незалежною від російського газу, а й диверсифікувати та убезпечити свої енергетичні потреби.
  • 16x9 Image

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG