Доступність посилання

ТОП новини
26 Вересень 2018, Київ 05:54

У Львові намагаються навчити читати бюрократичним методом


Львів – Як навчити дітей і дорослих читати? Свою відповідь на це запитання пропонують автори Програми підтримки і розвитку читання Львова та області, які сьогодні презентували свою концепцію. За даними книговидавців, на одного громадянина України у рік припадає менше однієї книжки, а на пересічного європейця – 4. Чи програма окреслює конкретні кроки?

На останньому Форумі видавців, який відбувся у вересні, перші особи України просили вибачення у книгоманів за те, що держава так мало уваги приділяє книжковій галузі. Нині в Україні працює 1200 книгарень, що на третину менше, ніж було 15 років. Цього року на підтримку українського книговидання з бюджету пішло більше мільйона гривень, для порівняння торік – 28 мільйонів. Уряд закликав громадські організації розробити власний проект програми підтримки читання.

На таке прохання відгукнулися у Львові. Проект опрацювала і презентувала бібліотекарям, вчителям і видавцям президент Форуму видавців Олександра Коваль. Вона наголосила, що сьогодні в Україні майже втрачена традиція читання в сім’ї: за роки незалежності утричі менше люди читають газети та журнали, менше купують книжки. У проекті програми окреслені проблеми: низький статус читання в суспільстві, недостатній рівень компетентності.

«На дітей та дорослих, які читають у суспільстві дивляться як на білих ворон. Це потрібно змінити», – каже Коваль.

Підтримувати читання потрібно конкретними заходами

Ціль програми – розвиток дитячого читання, родинного, бібліотечної і видавничої справ, формування суспільного інтересу до читання, а мета – «формування в регіоні раціонально організованого соціокультурного простору читання та підвищення рівня читацької компетентності». Такий набір слів редактор журналу «Ї» Ірина Магдиш назвала в коментарі для Радіо Свобода незрозумілим, а сам проект бюрократичним документом.

«Я кілька разів перечитала цей проект і нічого не зрозуміла, там немає жодної конкретики. Не зрозуміла ні слова, немає жодного конкретного кроку у бік рекламування читання чи промоції читання серед дітей. Немає конкретного адресату. Не вірю, що можна навчити читати тих, кому за 20 чи кому за 30 років, які просто не читають. Це втрачене покоління, яке не можна вже навчити читати. Треба адресувати цю програму дітям і молодим батькам, щоб вони вчили дітей. Дітям важливо, щоб батьки читали їм вголос. Програма має бути зрозуміла і щодо фінансової схеми забезпечення. Все ніби красиво прозвучало, але теоретично це – вершина бюрократичного документа», – зауважила Ірина Магдиш.

Як приклад, Ірина Магдиш навела досвід сусідньої Польщі, де діє державна програма підтримки читання «Уся Польща читає дітям», яка переросла в численні реальні заходи. Молодих матерів закликають щодня протягом 20 хвилин читати дітям книжечки.

Шкільна програма бажає кращих літературних творів

Вчитель української мови та літератури Галина Андріїв прийшла на презентацію, щоб почути, як заохотити дітей читати, але натомість, як каже, почула незрозумілий проект.

«Багато різних зауважень прозвучало, пропозиції, але нічого такого, щоб можна уже було зробити завтра, щоб покращити стан читання у школах, у дошкільних закладах. Я хотіла почути фахівців, чому коли ми читаємо дітям, вони слухають, а, коли вже самим доводиться читати не хочуть. Треба змінювати шкільну програму, діти вчать не найкращі твори українських письменників. Це відбиває у них охоту читати, а ще мусить бути в державі мода на читання у родині», – каже Галина Андріїв.

Регіональну програму підтримки читання тепер буде розглядати Львівська міська та обласна ради, яка обіцяє знайти гроші для проекту. Але чи сприятиме такий документ масовому читанню бодай серед дітей, питання дискусійне. Самі ж діти з цього приводу мають свою думку, яку дорослі не завжди готові почути.

«Я люблю цікаві, яскраві книжки, щоб гарно були надруковані».

«Багато дітей не читають книжок, бо мають цікавіші ігри на комп’ютері, дивляться телевізор».

«Потрібно, щоб було більше цікавих книжок, фантастики».

«Книжки дають нам розум»
, – поділилися своїми думками львівські дітлахи.
  • 16x9 Image

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Має досвід роботи на телебаченні і в газеті.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG