Доступність посилання

ТОП новини

«Солодка ціна». Із чим пов’язане подорожчання цукру в Україні?


Ціни на цукор в Україні зросли від початку року в середньому на 90%. Із 3 гривень до понад 6 за кілограм – гуртові ціни, із 3гривень 75 копійок до понад 7 – ціни на продовольчих ринках. Такими є дані асоціації «Укрцукор». Із чим пов’язане таке подорожчання цукру в Україні?

«Цукровиробники змушені виживати»

Останні чотири роки самі виробники цукру не прагнули підвищувати ціни на продукт, переконує перший заступник голови правління Національної асоціації «Укрцукор» Петро Борисюк. Україна споживає нині один мільйон 600 тисяч тонн цукру, і виробники «солодкого піску» повністю задовольняють ці потреби, стверджує він. «Ціни на матеріальні ресурси за цей період виросли на 200- 400%. Ціни на усі складові, які ми використовуємо для того, щоб виробляти цукор виросли в 2 – 3 рази. А ціна на цукор трималася. Тож цукрова галузь України отримала більше 2 мільярдів гривень збитків. Цукор-сирець в кінці 2007 на початку 2008 ми купували за 280 – 300 доларів, на кінець 2009 року бачимо ціну 510 доларів. Це впливають світові тенденції». За словами Борисюка, цукрові заводи зараз торгують цукром за ціною 6 гривень 10 копійок - 6 гривень 20 копійок (відпускна ціна). А щодо зрості цін у магазинах, то цукровиробники тут ні до чого, запевняє Борисюк.

Відкритість кордонів та брак підтримки з боку держави - такі основні причини подорожчання цукру назвав у коментарі Радіо Свобода колишній міністр аграрної політики України, нині депутат від Партії регіонів Сергій Рижук. «Закон «Про цукор та ринок цукру» застарілий. Раніше працювало в нас більше 120 цукрових заводів, півтора мільйона гектарів було засаджено цукровими буряками. А сьогодні - менше 400 тисяч гектарів, кордони відкриті, уряд ліквідував будь-яку державну підтримку виробництва сировини цукрових буряків».

Як наслідок, стверджує екс-міністр, українські цукрозаводи змушені виживати, і це позначається зрештою на ціні. «Працюють 55 цукрових заводів (і то вони працювали до 7 грудня). Але будь-який цукровий завод рентабельний тоді, коли він працює 100 – 120 днів в рік мінімум. А ті 55 заводів працювали лише до 7 грудня, тобто 60 днів, а не 120. Тому що немає більше сировини. Звичайно собівартість цукру значно зростає. Якщо завод працює на збиток, то що йому залишається робити? Піднімати ціну», стверджує Сергій Рижук.

Причини: світові та українські


Заступник міністра аграрної політики Іван Демчак підкреслює: у зростанні цін на цукор заслуги чинного уряду немає. В Україні підстави для підвищення цін зараз відсутні, вважає він. Інша річ – вплив світових тенденцій. «На 93% зросли ціни в світі на цукор. У нас менше зросли ціни, ніж в світі. Цукор із цукрової тростини (тростинний цукор), який минулого року коштував під 300 доларів за тонну, зараз 588. У вересні в світі був дефіцит цукру – 2 мільйони тон, а зараз вже – біля 10; у зв’язку з бразильськими та індійськими подіями - засухами та повенями в цих країнах. Скоро трохи ситуація покращиться, бо в Бразилії скоро має бути хороший врожай цукрової тростини».

Своє пояснення причин зростання цін на солодкий продукт має економіст Олександр Жолудь. На його думку, цукор дорожчає через те, що в Україні значно скоротилося його виробництво. Низькі врожаї буряків і скорочення кількості заводів призвело до того, що щороку Україна виробляє на кілька сотень тонн цукру менше, констатує фахівець. «Минулого року випуск цукру менший за внутрішнє споживання компенсувався тим, що за 2 роки до того, в нас був досить значний врожай, і виробництво цукру було вищим за внутрішнє споживання. Цього року в нас таких запасів немає. Відповідно на сьогодні єдине, що могло б знизити внутрішню ціну на цукор, це збільшення імпорту цукру-сирцю з подальшою його переробкою в Україні. А це має бути спеціальне рішення уряду, щоб відкрити квоту і відповідно завезти сировину», - пояснив експерт.

При тому, що інфляція в Україні нікуди не поділася, постійно зростала вартість газу, електроенергії, піднімалася зарплата, 4 попередні роки ціни на цукор були стабільними, зауважує Іван Демчак. Тепер український ринок цукру пожинає плоди тих років. Адже в результаті солодкий продукт продавали зі збитками, стверджує заступник міністра аграрної політики. «Ціни останні роки були на місці, ринок був повністю закритий і забезпечений власним цукром, і внаслідок того зменшилося виробництво. До того ж, на гектар цукрового буряка витрачати більше 9 000 гривень і мати з того збитки… А на гектар зернових, треба витратити 3000 гривень. То куди ж піде капітал? Туди, де можна отримати хоч якийсь прибуток».

Українські сільгоспвиробники зібрали цього року понад 10 мільйонів тонн цукрового буряка. Торік урожай був на 4 з половиною мільйони тонн більше, підрахували експерти.
Водночас заступник міністра аграрної політики пан Демчак запевняє, що наступного року українці проблем із цукром не відчуватимуть.
  • Зображення 16x9

    Олександр Лащенко

    На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

  • Зображення 16x9

    Марічка Набока

    У 2004 році закінчила Український гуманітарний ліцей КНУ імені Тараса Шевченка. У 2010-му отримала диплом магістра журналістики Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. Маю публікації в газеті «Громадський захисник», журналах «Книжник-review», «Київська Русь» та інших виданнях. Працювала в програмі «Підсумки» на телеканалі «Ера». На Радіо Свобода – з 2007 року. Коло професійних зацікавлень: права людини, українська культура, волонтерський рух.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG