Доступність посилання

ТОП новини

Китайський дисидент отримав 11 років за «підрив влади» закликом до реформ


Китай - Протестуючі залишити банери і жовтими стрічками біля відділення поліції на знак протесту проти ув'язнення дисидента Лю Сяобо в Гонконгу, 25 грудня 2009 року

Прага – У Китаї засудили на 11 років ув’язнення за «підривну діяльність» дисидента, який закликав до демократичних реформ.

Вирок письменникові Лю Сяобо винесли в п’ятницю рано-вранці після процесу над ним, що протривав лише одне коротке, менш як тригодинне засідання в середу.

Суд відбувся фактично за зачиненими дверима – принаймні, для західних дипломатів, яких до зали не допустили під приводом того, що там «немає вільних місць».

Представник посольства США Ґреґорі Мей тільки й зміг оприлюднити заяву під дверима суду, в якій, зокрема, звернув увагу, що, за наявними відкритими даними, підставою для переслідування дисидента був його підпис під «Хартією-08» і підтримка цього документа, який закликає до поваги до загальних прав людини і до демократичних реформ.

Та заяви США і країн ЄС про стурбованість цією справою і заклики до китайської влади звільнити дисидента не допомогли – Пекін відкинув їх як «неприйнятні» і як «втручання у внутрішні справи».

Заклик до демократії – «підривна діяльність» у Китаї


І ось вирок: 11 років ув’язнення. Лю Сяобо визнали винним у «підбурюванні до скинення державної влади» в його есеях, які він публікував в інтернеті, а також у заклику до реформ, відомому як «Хартія-08», співавтором якого він був.

Міжнародні правозахисники назвали його «насмішкою над правосуддям». Організація «Г’юман Райтс Воч», зокрема, заявила, що цей вирок – попередження китайським борцям за демократію про те, що комуністична влада цієї країни має намір суворо карати тих, хто, на її думку, загрожує її монополії на владу.

53-річний Лю Сяобо, літературний критик, колишній викладач університету, раніше вже відбув у в’язниці 20 місяців за те, що 1989 року брав участь у протестах за демократію, які придушили на майдані Тяньаньмень у Пекіні.

А минулого року він став одним зі співавторів маніфесту «Хартія-08», який містить заклики розширити свободу слова, дотримуватися прав людини і громадянських свобод і запровадити багатопартійну демократію, провівши вільні вибори в Китаї.

Тоді ж, минулого року, його й затримали до нинішнього суду. На думку китайської влади, вже сам такий заклик і становить «підбурювання до скинення державної влади».

У Китаї звинувачення в «підривній діяльності» охоплює широке коло дій, які комуністична влада вважає небезпечними для свого існування, починаючи вже від критики Компартії Китаю та її політики.

Це вже далеко не перший випадок, коли вирок дисидентам у Китаї виносять якраз у день західного Різдва, щоб применшити відгук на них.
  • Зображення 16x9

    Сергій Драчук

    Почав співпрацю з Радіо Свобода з самого початку 1990-х, із 1992-го – постійно, спершу в Києві, з 1995-го – в штаб-квартирі в Празі.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG