Доступність посилання

ТОП новини

2009: неполітичні підсумки року


Кілька годин і настане час відкорковувати шампанське – піде у минуле ще один рік. Чим відзначився 2009 рік? Якими соціальними, культурними, спортивними та іншими неполітичними підсумками позначився рік, що минає? Та чого очікувати від Нового року?

Економіка

Лакмусовим папірцем 2009 року для української економіки стала криза, зазначає доктор економічних наук Олександр Рябченко. Саме цього року довелося пожинати плоди незавершених реформ. «Колись треба платити за те, що не знайшлося влади, яка міцно проведе економічну реформу і створить ефективну економіку – такого не було, ми заплатили в минулому році».

Сама по собі українська економіка може швидко падати, але разом з тим має перспективу на швидке відродження, не дивлячись на рішення української влади, зазначив Олександр Рябченко. «Варто сподіватися, що наступного року, хто б не був президентом та прем’єр-міністром, українська економіка зросте не менш, ніж на 4%. І це буде давати можливість і наступними роками тримати це зростання».

Надходження до державної скарбниці були цього року меншими, ніж прогнозували, зауважує експерт Олександр Жолудь. Однак усупереч цьому заборгованість по зарплатах у державному секторі, борги по пенсіях не зросли. Це фахівець називає досягненнями року, що минає.

Але водночас Олександр Жолудь називає і прорахунки, передусім – відсутність єдиної стратегії боротьби з кризою. «У нас ті групи інтересів, які могли об’єднатися – вони об’єднувалися і «вибивали» для себе певні пільги. Хіміки «вибили» собі спеціальні тарифи на газ, металурги отримали спеціальні тарифи на митні перевезення. В першому варіанті є недоотримка коштів Нафтогазом, в другому – це втрата «Укрзалізниці» - іншого державного підприємства, яке також надає неподаткові доходи у бюджет».

Як не уникати теми політики, зокрема тих же виборів, але саме від цього залежатимуть можливі сценарії подій в економіці, говорить експерт Олександр Жолудь. Адже питання того ж таки державного бюджету – це ж не просто проблема економічна.

«Враховуючи те, що в Україні уже були часи, коли бюджет не ухвалювався вчасно (до виборів у нас Бюджету-2010 не буде), не треба хвилюватися тим, хто отримує кошти через бюджет (лікарі, вчителі і т.д.) - виплати все рівно будуть» - , запевнив Олександр Жолудь.

Без нового бюджету, за словами економіста, не можуть фінансуватися будь-які нові проекти, які можливо варто було б закласти в бюджет на наступний рік.

Література

Надзвичайних, «феєричних» подій у 2009 літературному році не сталося, констатує президент Всеукраїнського рейтингу «Книжка року» Костянтин Родик, хоча почитати є що. «Експерти «Книжки року», під час зимової експертної сесії, визначали короткі списки, в яких, як на мене, фігурують справжні події цього літературного сезону – це нова книжка Валерія Шевчука «Книга історій. Син Юди», нова книжка Юрія Іздрика «Таке», «Чорний Ворон» Василя Шкляра і «Три пори життя» Марії Матіос», - сказав Костянтин Родик.

Що може принести новий рік культурному життю України? У 2009 році Україна досягла дна, тому 2010 - боятися не доводиться, відповів письменник та видавець Дмитро Капранов. Справа навіть не в тому, що цього року закупівлі для бібліотек профінансувалися державою всього на один мільйон гривень (торік було майже 20 мільйонів гривень), зазначає Дмитро Капранов, а в тому, що держава взагалі нічого не робить.

«От зараз чудовий момент, щоб спробувати захистити ринок. Найбільші російські видавництва тут вже корінилися, мають постійні склади й постійну мережу. Багато хто відкриває свої магазини, в які українську книгу просто не допускають, а ми, як учасники ринку, нічого зробити не можемо, тому що це поза нашою силою. А уряд і Верховна Рада України нічого не хочуть робити, хоча вони якраз і можуть. Тобто найгірше уже настало: сьогодні практично немає новинок, дуже складно з видавництвом, багато хто закривається - це можна назвати маленький кінець світу української книжки», - наголосив Дмитро Капранов.

Спорт

Об’єднання чемпіонських поясів братами Кличками, нового і саме закордонного тренера для футбольної збірної та успіхів у клубному футболі чекає передусім від нового року спортивний журналіст, телеведучий Ігор Мірошниченко.

До фінальної частини футбольного чемпіонату світу збірна України не пройшла.

А щодо основної спортивної події, де братимуть участь українські спортсмени, Зимової Олімпіади у Ванкувері, тут у Ігоря Мірошниченка особливих сподівань немає. «Я думаю, що Зимова Олімпіада у Ванкувері буде провальною. А коли в нас були успішні Зимові Олімпійські ігри, коли Баюл на якомусь старому радянському запасі вигравала золоту медаль чи коли наші біатлоністи «вистрелювали» і здобували срібні або бронзові медалі?»

В цілому системно Україна більш, ніж за 18 років незалежності зимовою спортивною країною не була, нажаль. Хоча природні умови, погодні умови і талант українців дозволяє розраховувати на значно більше, зауважив Ігор Мірошниченко.
 • Зображення 16x9

  Наталка Коваленко

  Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

   

 • Зображення 16x9

  Олександр Лащенко

  На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG