Доступність посилання

ТОП новини
18 Грудень 2018, Київ 15:41

2009 рік: у Словаччині євро і старий-новий президент, у Чехії політична криза і тимчасовий уряд


Президента Чехії Вацлава Клауса називають «найбільшим євроскептиком»

Прага – Якщо можна було б одним словом означити, яким був 2009 рік для чехів і словаків, то це було б слово «зміна». Під знаком багатьох змін у Чехії та Словаччині закінчується рік, на подіях якого значною мірою позначилась як глобальна економічна криза, так і життя Європейського Союзу. Рік у житті чехів і словаків є до певної міри також яскравим показником того, що долати труднощі з євро в кишені комфортніше

Найголовніша подія в житті Словаччини в році, що минає, – запровадження євро. Перший рік господарювання з європейською валютою показав, що словаки, незважаючи на рекордно високе зростання безробіття (понад 10 відсотків), долають глобальну економічну кризу з меншими втратами, ніж їхні чеські сусіди.

В інтерв’ю Радіо Свобода празький аналітик Любош Палата зазначив: «Словаччина дуже добре подолала свій вступ до єврозони і запровадження євро. Цей крок просунув Словаччину до групи держав першої категорії в Європейському Союзі. Крім цього з євро словаки здобули часову перевагу серед інших центральноєвропейських країн. Також внутрішньо-політична ситуація у Словаччині відносно стабільна. Хоча і цього року тривали доволі значні суперечки з угорською меншиною».

У березні словаки обирали президента і вдруге довірили країну Івану Ґашпаровичу. На тлі економічних потрясінь старий-новий президент означав для словаків певний пункт опори. Тим більше, що було потрібно заліковувати рани від газової кризи, яка особливо сильно взимку зачепила Словаччину. Також страх зі «свинячого грипу» позначився на щоденному житті. Упродовж року «свинячий грип» забрав життя 32 словаків.

Чехи розпочинали 2009 рік пишно, під фанфари – 1 січня розпочалось головування Чехії в Європейському Союзі, яке несподівано для всіх закінчилось у березні падінням уряду тодішнього прем’єра Мірека Тополанека. Чехія досі виходить із політичної кризи, до якої країну штовхнула опозиційна партія пролівих соціальних демократів. У травні був швидко сформований новий, не політичний кабінет міністрів, який довершив чеське головування в ЄС.

Для Чехії це найтяжчий рік за два десятиліття – політолог


На думку Любоша Палати, Чехія пережила найскладніший у своїй історії рік. «Для Чеської Республіки, без сумніву, цей рік був найтяжчий за останніх 20 років. По-перше, глибока економічна криза, по-друге, на чеській політичній сцені панував небувалий досі хаос, вершиною якого було падіння уряду посеред чеського головування в ЄС. Це призвело до зміни дати позачергових парламентських виборів і створення тимчасового уряду. У цьому Чеська Республіка мусила наводити порядок», – каже політолог.

Прага у квітні вперше приймала нового президента США Барака Обаму, головна теза в концепції його міжнародної політики «Світ без ядерної зброї» була виголошена саме в чеській столиці. А у вересні в Чехії побував Папа Римський Бенедикт XVI. Також цього року чехи відзначили 10-ліття вступу до НАТО і 20-ліття Оксамитової революції. Третього листопада чеський президент Вацлав Клаус врешті підписав Лісабонський договір, закріпивши до цього за чехами репутацію найбільших скептиків у Євросоюзі.

Важливими подіями позначене і українське життя в Чехії. У березні в Празі був відкритий пам’ятник Тарасові Шевченку, в урочистостях взяв участь Президент України Віктор Ющенко. Восени в місті Оломоуці заспівав і заграв Юрій Андрухович, а столична Слов’янська бібліотека показала виставку, присвячену Іванові Мазепі.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG