Доступність посилання

ТОП новини

Готовність до виборів на задовільному рівні?


Київ – Виборча кампанія в Україні увійшла в завершальну стадію. З 2 січня вже заборонено оприлюднення рейтингів кандидатів, а за два тижні українці обиратимуть нового главу держави. Між тим, з підготовкою до виборів залишається багато нерозв’язаних проблем. У Центрвиборчкомі кажуть про брак фінансування, а експерти занепокоєні тим, що за два тижні до дня голосування існують серйозні проблеми із формуванням та підготовкою комісій на місцях.

Ще у переддень нового року член Центрвиборчокму Михайло Охендовський заявив, що вибори профінансовано лише на 73 %. Замість майже 191,8 мільйонів гривень ЦВК отримав лише трохи більше 140 мільйонів. Станом на 3 січня ситуація не змінилася.

Проте, за словами заступника голови ЦВК Андрія Магери, наразі брак коштів суттєво не шкодить підготовці до виборів. «На поточний момент проблем не виникає. Виникнути можуть згодом, якщо на певному етапі виборчого процесу цих коштів може бути недостатньо», – каже він.

Між тим, проблема з фінансуванням може ускладнитися через те, що бюджет на 2010 рік не ухвалено. А вибори мають фінансуватися саме з нього. Натомість у ЦВК не переймаються через відсутність закону про бюджет-2010.

«Я би не перебільшував роль закону самого про державний бюджет, – каже заступник голови Центрвиборкому Андрій Магера. – Якщо з певних політичних міркувань депутати не можуть ухвалити закон про держбюджет, це не означає, що можна ставити хрест на виборчому процесі».

За його словами, відсутність бюджетного фінансування може лише ускладнити роботу ЦВК. Тепер необхідні кошти мають виділятися урядовими постановами.

Люди йдуть з виборчкомів

Тим часом, у Комітеті виборців України (КВУ) зазначають, що проблеми з фінансуванням далеко не єдина проблема в процесі підготовки до виборів. Зокрема, як членів ЦВК, так і спостерігачів за виборчим процесом непокоїть те, що голови та члени багатьох окружних та дільничних комісій почали з різних причин відмовлятися від роботи на виборах. Відтак зараз деякі комісії на місцях недоукомплектовані.

«Багато тих, хто були головами, секретарями, заступниками голів комісій відмовилися виконувати ці функції. Взагалі, зараз загальний стан справ у країні відбивається і на виборчому процесі», – каже голова КВУ Олександр Черненко.

Не сприяє організації виборчого процесу і те, що депутати так і не спромоглися внести деякі зміни в закон про вибори. Адже на законодавчому рівні залишилося неврегульованим питання внесення змін до списків виборців у день голосування і порядок голосування громадян на закордонних дільницях.

Проблем багато – часу мало

Як зазначає Олександр Черненко, скорочення терміну виборчої зі 120 до 90 днів кампанії теж негативно відбилося на підготовці до голосування. Адже ті самі процедури треба провести у стисліший термін. «Свята також вносять певну деструкцію», – додає керівник КВУ.

В цілому, Комітет виборців характеризує передвиборчу підготовку як хаотичну і констатує, що Україна гірше підготувалася до президентських виборів, ніж п’ять років тому. Утім, за два тижні, що лишилися до дня голосування, деякі проблеми цілком ще можна вирішити. Все залежить від роботи членів Центрвиборчокому та згоди між основними політичними гравцями.
  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG