Доступність посилання

ТОП новини

Україна стала одним зі світових лідерів за приростом продажу шоколаду


Київ – Україна та Китай – держави, в яких зафіксували найбільше у світі зростання продажу шоколаду в 2009 році, за результатами дослідження американських експертів, повідомляє агенція «Інтерфакс». Китай наростив продаж шоколаду на 18%, а Україна – на 12%. Чому шоколад став більше приваблювати українців під час економічної кризи? Наскільки він є корисним? Якої якості шоколад можна зараз купити в українських супермаркетах і цукернях?

«Чоколядовий» Львів

У Львові популярність шоколаду має різноманітні прояви. Що тут із ним тільки не роблять – їдять, п’ють гарячим, вживають до кави, а ще – тістечка, торти... З давніх-давен львівські кондитери давали фору європейським майстрам, розповідає кореспондентка Радіо Свобода в цьому місті Галина Терещук:

У Львові, здебільшого, не говорять «шоколад», а «чоколяда». Історія львівської чоколяди починається з середньовіччя. У середині XV століття Львів був торговельним центром, звідки чоколяда відправлялась із Заходу на Схід і навпаки. Так у місті з’явились солодощі зі Сходу і десерти з Франції. Цікаво, що виготовленням і продажем смаколиків займалися не лише пекарі, а й львівські аптекарі.

У 1803 році на площі Ринок швейцарський кондитер Домінік Андреоллі відкрив цукерню. Господарями наступних таких закладів були переважно німці. А наприкінці XIX століття народився кондитерський цех.

«Стада рожевих свинок з чоколядовими очками, різноманітні цукеркові овочі й фрукти, гриби, рослини, якісь скелі й урвища», – описав довоєнну цукерню Залеського видатний польський письменник Станіслав Лем. Дітлахи не дозволяли батькам проходити повз цукерню, не завітавши по смачні марципани.

Нині цієї цукерні немає, але традицію гарячої чоколяди, марципанових смаколиків відроджують у кав’ярні «Золотий дукат». Випити гіркої гарячої чоколяди чи скоштувати марципанового лева, виготовленого вручну за рецептом 200-річної давнини на основі мигдалю у Львів приїжджають туристи з Києва Москви, розповідає знавець кави та шоколаду Руслан Чабан. «Львів’яни та гості зараз дуже полюбили гірку правдиву королівську чоколяду. Ми єдині, хто самі виробляємо такий напій з привезених какао бобів, ми їх чистимо, обробляємо і варимо. Ми робимо червону гарячу чоколяду, помаранчеву, чорно-білу, золоту з 24 каратами, яка омолоджує шкіру і є антибактеріальна».

Львів завжди був містом кав’ярень і цукерень з королівськими чоколядовими напоями, струделем від часів «Франца Цісаря», яблучком «у шляфроку» (халатику), маковою рулядою і сирником з чоколядовою поливкою.

Збільшення продажу шоколадних виробів триватиме

«Шоколад – маленьке, доступне за ціною потурання бажанням покупців, які всюди скорочують свої витрати», – таким чином американський аналітик із питань ринку продовольства і напоїв Марсія Могелонські прокоментувала зростання продажу шоколаду в Україні, всупереч економічній кризі.

За рік Україна виробляє близько 350 тисяч тонн шоколаду. І криза кризою, але саме шоколад є для України важливою статтею експорту, зазначає економічний експерт Олександр Жолудь. «Україна експортує шоколад значну кількість різних цукерок та шоколаду, навіть попри те, що в Росії є певні обмеження щодо наших цукерок. Але навіть незважаючи на це, вони експортуються», – зауважив експерт.

Загалом збільшення продажу шоколадних виробів в Україні безперервно триває від 2005 року і продовжиться до 2013 року, прогнозують експерти.

Шоколад є корисним лише у невеликих кількостях

У такій тенденції нічого поганого немає, бо шоколад (якщо ним не зловживати) може принести не лише задоволення, а й користь, зазначає дієтолог Ігнат Матасар. «Шоколад є джерелом енергії у вигляді різних цукрів. А також там ще може бути вітамін А, який покращує зір у сутінках».

Користь споживання шоколаду (у невеликих кількостях) підтверджують британські вчені. За результатами їхніх досліджень,
той, хто щоденно вживає чорний шоколад, менше втомлюється.

Що стосується користі чи шкоди шоколаду для людини, все залежить від того, скільки і як його вживаєте, каже дієтолог Марія Гулич. «Усе в цьому житті має бути в міру і зі смислом. Шоколад має бути делікатесом, ласощами, задоволенням. Він не має поїдатися кожен день зранку до вечора. У шоколаді сконцентровані біофлаваноїди, біологічно активні речовини, які позитивно впливають на організм».

Актриса Ольга Сумська не проти покуштувати шоколад, але не зловживає ним. Крім професійної необхідності тримати форму, причиною цьому і негативний особистий досвід. «Раніше дуже любила гарячий шоколад зі збитими вершками, чорносливом і горішками. Пили в студентські роки його ледь не кожен день. Згодом підшлункова дала про себе знати. Насправді чашка зеленого чаю так само бадьорить, як кава або шоколад. Тож з’їсти коробку шоколадних цукерок або цілу шоколадку – це не про мене».

Загалом українці віддають перевагу молочному шоколаду, констатують фахівці. Шість із десяти шоколадок є саме такими.

Продукт має бути якісним і безпечним

Шоколад – дуже важливий продукт, тому що в ньому є магній, але ще й в радянські часи був соєвий шоколад, зазначає голова громадської організації із захисту прав споживачів – товариство «Закон» – Владислав Андрущенко. «У Львові були пластини соєвого шоколаду. Та й весь час багато чого випускається, що є соєвим шоколадом із домішками – харчовими домішками, які дають запах, колір і смак».

Якість українського шоколаду є нормальною, переконує голова Держспоживстандарту України Лариса Лосюк. За її словами, продукт українського виробництва смачніший від імпортного. «Я люблю справжній гіркий чорний шоколад. Безумовно, всі виробники мають дотримуватися технологій, усіх технологічних процесів виробництва шоколаду, для того щоб продукт був якісним і безпечним, відповідав усім вимогам, які прописані в нормативних документах», – зауважує Лариса Лосюк.

Те, що шоколад може бути «багатофункціональним», довів ужгородський кондитер Валентин Штефаньо. Він виготовив до Різдва шоколадну ялинку, її вага – 20 кілограмів, висота – 1 метр 32 сантиметри – це трикутник із шоколадними ялинковими прикрасами різних кольорів та білими шоколадними кульками.
 • Зображення 16x9

  Наталка Коваленко

  Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

   

 • Зображення 16x9

  Олександр Лащенко

  На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG