Доступність посилання

ТОП новини
19 Грудень 2018, Київ 03:23

Минулорічний «вертеп» і цьогорічна Маланка: українці Бельгії намагаються дотримуватися різдвяних традицій


Брюссель – Українська громада, що мешкає у Бельгії, зазвичай святкує Різдво церковними богослужіннями, родинними святковими столами, а подекуди й веселими забавами, вертепом та колядами. Загалом, вся діяльність традиційно зосереджена навколо церков, при недільних школах та при громадських організаціях, що об’єднують різні категорії українців, що прибули сюди також у різні часи. Наприклад, при українській суботній школі у Антверпені, де одночасно діє організація «Барвінок», щороку проводиться свято «Маланки».

Загалом, відзначення і Різдва, і Паски, та інших важливих релігійних свят – це не лише прагнення не забувати українські традиції, але й, головним чином, намагання людей, незалежно від того, коли вони виїхали з України, залишатися вірними православній чи греко-католицькій церквам. Тому, нині у святковий період головне, звичайно, – це богослужіння у місцевих церквах – у Брюсселі, Антверпені, Льєжі, Ґенку, Шарлеруа та ще у невеликих містечках, котрі знаходяться поблизу французького кордону.

Українська громада Бельгії, яка зосереджена у цих містах, зазвичай організовує в себе ще й якісь святкування.

Український «вертеп» у Льєжі

Наприклад, минулими роками діти з української школи, що функціонувала у місті Льєж, перевдягалися та ходили з «вертепом» від хати до хати. Звичайно, відвідували тільки будинки, де живуть представники української імміграції 40-50 років, або їхні діти та онуки. Все відбувалося в дуже зворушливій атмосфері, бо дідусі та бабусі, що колись втікаючи від комуністичного режиму та поселилися у цих раніше шахтарських районах, спостерігали за різдвяними сценками та колядами та щедрівками зі сльозами на очах. Гроші, котрі давали колядникам, зазвичай, збираються на потреби місцевої української школи та української домівки, що належать товариству імені Святої Софії.

Місцева греко-католицька громада навіть має свою невеличку газету під назвою «Парафіяльні вісті», яку редагує парох церкви отець Петро Костюк.

Нажаль, як повідомила Радіо Свобода представниця «Організації українок Бельгії» та директор льєжської школи Тереза Проць-Хома, через ремонт, що наразі проводиться в українській домівці, цьогоріч у громади та дітей не було місця для зборів і репетицій. Тому, очевидно, «вертеп» повернеться до домівок представників старших поколінь українських іммігрантів тільки наступного року.

Голубці та вареники на Маланці в Антверпені

Різдво та Маланку (святкування старого Нового року) кожен рік весело відзначають у місті Антверпені. Причому, обидва свята святкуються одночасно. Молода та енергійна українська громада, що живе у цьому місті, організовує справжні вечори зустрічей. У програмі обов’язково невеликі концерти за участю дітей місцевої школи.

Традиційно є тут і вареники, і голубці, і, звичайно ж, жива музика й танці. Минулими роками на такі святкування збиралися сотні людей, і не лише українців, а й зі спільнот іммігрантів з інших країн колишнього Радянського Союзу.

Характерно, що місцева українська школа – найчисельніша у Бельгії. Її спонсорує організація під назвою «Барвінок», що також створена молодою антверпенською українською громадою.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG