Доступність посилання

ТОП новини

Невисока передвиборна активність українців на Апеннінах


На виборчій дільниці в Римі під час парламентських виборів 30 вересня 2007 року

Рим – Із 25 країн, де створені закордонні виборчі дільниці, найменше українських виборців зареєструвалося для голосування в Італії. За даними ЦВК, їх трохи більше, ніж тисяча осіб. Водночас представники трьох виборчих комісій у Мілані, Римі та Неаполі повідомляють, що зацікавленість місцевих українців збільшується саме в останні дні перед президентськими виборами. Цьому сприяло рішення ЦВК про дозвіл голосувати всім громадянам, навіть тим, які не стоять на консульському обліку, але легально перебувають в Італії.

Після сплеску мігрантської активності на виборах Президента України 2004 року зацікавленість будь-якими виборами впала до вкрай низького рівня. Під час Помаранчевої революції у голосуванні взяли участь 13 тисяч українців Італії. На парламентських виборах 2007 року таких було трохи більше 500 осіб. Чимдалі глибше вкорінюється думка, що закордонні виборчі дільниці не дають значного числа голосів і відповідно мало впливають на кінцевий результат голосування.

Одна з явних причин низької активності – апатія громадян, розчарування й недовіра політичним лідерам.

Радіо Свобода поцікавилося думкою громадян України, який вдалося побачити на римських вулицях:

– Немає за кого голосувати, чесно скажу. Немає кандидата. Ющенко не вартий, Тимошенко також, а Януковича ми взагалі не розглядаємо.

– Ми зневірилися у наших державних правителях. Вони всі роблять так, щоб народ бідував за кордоном, а їм там було добре. Якби не ці гроші, що від нас в Україну приходять, то взагалі невідомо, як там можна жити.

– Відверто кажучи, немає за кого голосувати. Але треба йти на вибори, комусь свій голос треба віддати.


Голосувати можуть всі, хто з документами

Інша причина пасивності – непоінформованість людей про правила голосування за кордоном.У попередні роки мігрант повинен був перед виборами ставати на тимчасовий консульський облік. Така процедура вимагала додаткового часу і грошей на виборчі подорожі. Цього року Центвиборчком України спростив правила голосування для закордонних українців.

Заступник голови виборчої комісії у Мілані Орест Васік пояснив докладніше: «Зможуть проголосувати всі, хто виявить бажання. Необхідно надати документ, що особа перебуває тимчасово в Італії на території цієї виборчої дільниці. Все, цього нам достатньо. Особа пише скаргу про невключення до списку виборців, надає документи. Виборчком зараховує цю людину до списку виборців і вона відразу голосує».

Дефіцит бюлетенів?

Але виборчкоми закликають людей реєструватися заздалегідь, щоб уникнути ажіотажу на дільницях в неділю 17 січня. Члени комісій побоюються, що може не вистачити бюлетенів для всіх охочих, хоча, наприклад, у Неаполі їх отримали з резервом. Секретар неапольського виборчкому Тетяна Романюк зазначає: «Якщо таких людей буде багато, не знаю, чи тисячі, то вони зможуть заблокувати роботу виборчої комісії, бо в день виборів мало б відбуватися лише голосування».

Найбільша передвиборна активність помітна в Римі та його околицях. При церковних осередках, громадських асоціаціях члени виборчкому поширюють інформацію та реєструють виборців. Як зауважила заступник голови римського виборчкому Тетяна Кузик, роботу комісії ускладнює те, що документація ведеться вручну.

«Погано, що ця система не комп’ютеризована. Якби це було так, то ЦВК було б легше контролювати процес, вони б зразу бачили дані по кожній дільниці як в Україні, так і за кордоном», – вважає пані Кузик.

В Італії на законних підставах проживають близько 130 тисяч громадян України. У виборчих комісіях передбачають, що попередньо зареєстрована кількість виборців (понад тисяча осіб по всій країні) у день голосування суттєво не збільшиться.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG