Доступність посилання

ТОП новини

Українська Мадонна проявилася у писанках


Мадонна - ідеально вписалася в одну із зал Софії

Київ – У соборі святої Софії в Києві відкрилася експозиція «Погляд у вічність» української художниці Оксани Мась, яка є автором техніки створення мозаїки з писанок. Експозиція – це лик Божої матері, складений з 15 тисяч писанок, який встиг стати світовою сенсацією. Мистецтвознавці й галеристи відзначають, що ця робота започатковує нову епоху в українському мистецтві.

Оксана Мась – художник-експериментатор, який випробовує найрізноманітніші зображальні техніки. Її роботи можна побачити в десяти провідних музеях сучасного мистецтва Європи та Америки, та у 150 приватних колекціях. Останнє зацікавлення Оксани – український іконопис доби бароко. Вражена поглядом Божої матері українського художника 17 століття Івана Рутковича, художниця спробувала відтворити його у мозаїці з суто українського матеріалу – писанок. Працювала 9 місяців, розповіла Оксана Мась.

Оксана Мась сама була вражена власним твором, коли з'єднала його з частин
«Яйця зроблені з бука, двічі покриті спеціальною смолою, ззаду – кожне має особливе кріплення. Такі заготовки для писанок я спочатку розмальовувала сама. Потім залучила знайомих, митців із усіх регіонів України, палаци дитячої творчості. Багатьох відбракували, залишилося 70 майстрів. 15 тисяч писанок на понад 50 менших пано – важать понад дві тонни, тому ми розробили для них спеціальний каркас. Але найважче було зробити писанки для обличчя і очей. Бо суть роботи – це погляд, який дивиться крізь часи. Цей погляд шукала дуже довго», – гзазначає майстриня.

Шедевр, який не продається


На відкритті виставки Оксана зізналася, що власну роботу в цілому вигляді й сама побачила вперше: у майстерні просто не було місця, аби зібрати її повністю. Про свій витвір розповіла Міністру культури Василю Вовкуну, а той запропонував помістити панно до Софійського собору. Завершивши працю над мозаїкою, Оксана підрахувала, що на нього було витрачено понад 85 тисяч гривень. Але продавати його художниця не стала.

«Мені здається, що цей твір віддавати до чиєїсь приватної колекції – блюзнірство. І я вирішила подарувати її Національному заповіднику Софія Київська», – каже вона.

Приймаючи подарунок, директор заповідника Неллі Куковальська визнала, що поява лику Борогодиці з писанок у найстарішому соборі України не є випадковим.

«Глибокі традиції покладені в розпис кожного яйця, з якого зроблена мозаїка Богородиці, яка оцими очима дивиться на нас, сьогоднішніх. Перегук цього твору та мозаїк Софії є дуже гармонійним», – наголошує директор заповідника.

Українська мозаїка: писанками можна сказати що завгодно

Робота Оксани Мась «Погляд у вічність» є не просто вражаючим твором – це початок нового напрямку актуального мистецтва, говорить галерист Тетяна Міронова.

«Цей твір дає змогу побачити сучасне мистецтво в новому контексті, показує, що все воно виросло з народної творчості, – каже вона. – Сучасне мистецтво в Україні треба поважати так само як давнє, яке у свою епоху теж було сучасним. За кілька років світ назве цю техніку «українська мозаїка». Всі побачать, що ці українці вміють не лише писанки малювати, але й можуть створити з них що завгодно. Вдумайтеся: це панно є твором, складеним із багатьох унікальних творів!».

Тетяна Міронова повідомила, що панно з писанок є початком авторського проекту «Гелій-3», до якого увійдуть нинішні й майбутні твори Оксани Мась. Зокрема, кількаметрові кулі з писанок, які зараз робить художниця, мають прикрасити штаб-квартиру ООН у Нью-Йорку, після того, як їх виставлять в Україні.
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG