Доступність посилання

ТОП новини
19 Жовтень 2018, Київ 16:07

«Пустіть Меланку в хату, бо вже так коза змерзла!»


Свято Меланки у Буковелі

Львів – 13 січня – свято Меланки, а 14 січня – старий-новий рік, другий празник Різдвяного циклу – Святого Василія. Із давніх-давен парубки на Щедрий вечір перевдягались у Меланку, а дівчата у Василів і влаштовували гуляння, справжній український карнавал. У Львові бережуть традиції і водять Меланку і козу.

А в господарів чотири дочки
Пустіть Меланку плясати трошки,
Бо на дворі мороз – плясати не мож,
А в хаті тепло – плясати добро!


Меланка приходить на Щедрий вечір разом із Василем, щоб повіншувати щастя й здоров’я на цілий рік. За церковним календарем, 13 січня – день преподобної Меланії, яка жила у IV-V столітті, народилась у християнській заможній родині. У 14 років дівчину видали заміж за сина знатних і багатих людей. Усе своє майно молода родина віддала потребуючим. Пізніше Меланія оселилася на горі Єлеонській, де згодом заснували монастир.

Фольклорист Марта Стефура каже, що традиція святкування християнського свята Меланії об’єдналась із дохристиянським Щедрим вечором. На Меланію бавляться у «Меланку», щоб радісно провести старий рік. Із гурту хлопців на роль Меланки обирають найдотепнішого жартівника.

«Мені видається, що нині навіть у селах відмирає справжня традиція святкування Меланки, – зазначає Марта Стефура. – Її майже немає, де-не-де можна віднайти Меланку в селі. Тому ми хочемо цю традицію відновити. Меланка, як і інші герої, коза, ведмідь, коли люди переодягались – це не просто. Усе це символи багатства на добрий врожай, гарний рік. Закликали до добробуту на увесь рік, щоб випросити у Бога доброго року і врожаю».

Традиції молодь не знає

Понад півтисячі родин і молодих людей зголосились прийти у палац мистецтв на свято «Пустіть Меланку до хати». Щедрий вечір уособлює родинне свято і тому організатори мистецького заходу, а це молодіжна комісія Львівської Архиєпархії УГКЦ, центр студентського капеланства, численні молодіжні організації, вирішили об’єднати різні покоління людей, щоб навчити молодь давнім традиціям, із засіванням і щедруванням, продемонструвати інший стиль святкування не через застілля, а веселі забави, у колі родини.

«У нас є тенденція, що чимало молодіжних організацій є на папері, ми хотіли об’єднати їх навколо спільної справи, сімейного свята, а це і є Меланка, – каже студентський капелан Тарас Грем. – Чимало молодих людей не знають традицій, ми закликали старших і молодших, щоб пізнавали і передавали звичаї нашого народу. Дітей забавлятимемо окремо. Потрібно змінювати стиль проведення Різдва, виходити із застілля, навчитись веселитись».

Забава на Меланку триває цілу ніч


За традицією, козу здебільшого роблять із дерев’яної палиці, один із кінців якої розколюють, немов роги. Роги кожен прикрашає як забажає, одягають козу у старий кожух.

Окрім «кози», товариство також вибирає на вечір «кота», наймолодшого хлопця в гурті, який постійно просить сала. А починається забава на Меланку словами: «Пустіть Меланку у хату, бо вже так коза змерзла!». Це прохання звучить тричі.

Коли господарі промовляють: «Добре, ідіть, але дивіться – співайте добре!» – увесь гурт заходить щедрувати до хати. Хлопці найчастіше щедрують там, де є гарна дівчина.

Молодіжні гуляння в палаці мистецтв триватимуть до ранку, колядуватимуть львівські гурти, звучатиме весела музика, відбуватимуться конкурси. Повіншували учасники свята і слухачам Радіо Свобода.

Щастя бажаємо Вам, господарі!
Щастя, здоров’я.
Хай в Вас достаток завжди гостює,
Хліба ніколи Вам не бракує,
Хай Ваші діти будуть щасливі.
Живіть на славу Україні милій!
  • 16x9 Image

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Має досвід роботи на телебаченні і в газеті.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG