Доступність посилання

ТОП новини
11 Грудень 2018, Київ 10:42

Хаотична грецька економіка створює проблеми для зони обігу євро


Лондон – Величезний дефіцит бюджету Греції чинить все більший тиск на стабільність спільної грошової одиниці ЄС – євро. Деякі фахівці називають це найгіршою кризою з моменту запровадження євро понад 10 років тому.

Грецький державний борг і дефіцит бюджету загрожують стабільності євро – спільної валюти для 16 країн ЄС. У четвер правління Європейського центрального банку у Франкфурті розглядало проблему, що її створює зростаючий дефіцит бюджету Греції.

Президент Європейського центробанку Жан-Клод Тріше сказав, що розмови, які почали точитися в Євросоюзі щодо виключення Греції та інших слабких економічно держав із єврозони через фінансові проблеми, є абсурдними.

«Але сказавши це, слід зазначити, що треба надалі багато й важко працювати. І ви можете бачити, до якого ступеня рада урядів ЄС усвідомлює потребу адекватних заходів у ділянці фіскальної політики. Це є ключем для всіх країн, і ми маємо рекомендації для всіх країн єврозони, – наголошує Жан-Клод Тріше. – Вони є дуже важливі для деяких країн в особливо важкому становищі. Для їх власного добробуту й одужання вони мають змінити становище, впровадивши відповідні відверті і сміливі заходи».

Головний економіст Центру європейських реформ у Лондоні Саймон Тилфорд каже, що зокрема Греція становить виклик для єврозони. «З одного боку, вони не можуть дозволити Греції провадити далі неспроможну політику. З іншого боку, вони не можуть бути надто жорсткими з урядом Греції, бо грецький уряд спроможний зробити небагато, бо в Греції вже є ризик соціальної нестабільності», – зазначає економіст.

Інші країни єврозони будуть змушені рятувати Грецію?

Існують побоювання, що інші країни єврозони будуть змушені рятувати Грецію, що визнала: її державний борг становить величезні 12 з половиною відсотків ВВП, що у три рази більше, ніж попередній уряд передбачав в офіційній статистиці на початку 2009 року. У четвер грецький міністр Йоргос Папандреу оголосив новий економічний план, згідно з яким до 2012 року дефіцит бюджету має бути доведено до 3 відсотків, що є вимогою для країн єврозони. Папандреу сказав, що не шукатиме фінансової підтримки в ЄС або від Міжнародного валютного фонду.

Команда МВФ нині перебуває в Афінах, однак грецькі офіційні чинники твердять, що вони надають консультації, а не готують пакет фінансового порятунку. Але економісти кажуть, що план Папандреу вимагав би суворої ощадності у видатках на громадські потреби, і сумніваються, що це можна зробити у Греції – одній із найбідніших країн ЄС – не викликавши соціальних заворушень.

Грецькі фінансові проблеми можуть підірвати довіру до євро, що залишалося на диво стабільним протягом минулих двох років глобальної кризи. На вчорашній зустрічі у Франкфурті засадничу ставку банківського відсотка залишили незмінною – на рівні одного відсотка. Такий низький рівень особливо потрібний Греції, Ірландії, Іспанії і Португалії, аби стимулювати зростання їхніх майже паралізованих економік. Але це може також підштовхнути інфляційні процеси у сильніших країнах єврозони, як от Німеччина і Франція, що вже вийшли з рецесії.

Коли створювали євро, воно мало об’єднати економіки приблизно однакового рівня розвитку. Але реальність виявилася іншою. Можна було б просто виключити з єврозони країни, що не дотримуються умов Центробанку, але голова цієї установи категорично відмовляється від такого варіанту. Папандреу теж виключає вихід із єврозони. Загалом, механізму виходу з єврозони не передбачено, а політично таке рішення ЄС ухвалити було б надзвичайно важко.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG