Доступність посилання

ТОП новини
18 Жовтень 2018, Київ 16:16

Перші президентські вибори після Помаранчевої революції


На одній із виборчих дільниць Горлівки, Донецька область

За попередніми даними Національного екзит-полу, перше місце на виборах посів Віктор Янукович (31,5%), на другому місці – Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко (27,2%), третє місце посів Сергій Тігіпко (13,5%), четвертий –Арсеній Яценюк (7,8), п'ятий – Віктор Ющенко (6%) . Остаточні результати екзит-полів будуть опролюдненні о 23.00. Екзит-поли проводили 6 соціологічних служб, які опитали 13 тисяч виборців на 240 виборчих дільницях.

Юлія Тимошенко заявила, щоВіктор Янукович ні за яких обставин не стане Президентом.

Про це вона сказала на прес-конференції у своєму штабі після оголошення результатів екзит-полів.

Тимошенко подякувала усім, хто проголосував за неї.

«Я ні за яких обставин не підведу вас. Ви ніколи не пошкодує про свій вибір», – сказала вона.

На думку Тимошенко, результати екзит-полів говорять про те, що «Україна залишиться європейською демократичною країною».

«Це значить, що шансу у Януковича, який представляє кримінальні кола, не існує... Я переконана, що рука Януковича ніколи не ляже на Пересопницьке Євангеліє для того, щоб президент прийняв присягу», – сказала вона.

«І це є очевидний, яскравий підсумок першого туру», – додала вона.

Міжнародні спостерігачі: вибори проходили спокійно

Спостерігачі від Міжнародної організації за спостереженням за виборами CIS-EMO констатують спокійний хід виборчого процесу в Україні.

«Усе йде досить рівно. Єдине, ми думали, явка буде активнішою, але, можливо, є на це об'єктивні причини, люди просто втомилися від постійних виборів, але ще не кінець дня і, можливо, з'явиться додаткова інформація», –сказав генеральний директор CIS-EMO Олексій Кочетков на прес-конференції.

«Поки все досить рівно, ніяких серйозних ексцесів не виникає, принаймні нам про них нічого не відомо», – додав він.

Президент Віктор Ющенко з родиною під час голосування у Києві 17 січня
Однак, зазначив Кочетков, спостерігачі від CIS-EMO відзначають проблеми зі списками, ротацією членів дільничних виборчих комісій і їхньою заміною.

«Якщо говорити про процентне співвідношення, то такі ротації в цілому досягали 7% у цілому по країні... Десь у середньому, за нашими даним, 5-та частина всіх членів дільничних виборчих комісій, від початку внесених штабами, не допрацьовували до дня голосування», – сказав Кочетков.

За словами голови місії спостерігачів ОБСЄ в Україні Янеза Ленарчича, заяви різних сторін про порушення – лише заяви, які поки що не доведені. Лише після того, як ці заяви розглянуть, в тому числі в судах, можна буде говорити, наскільки правдивими були ці твердження про порушення.

За інформацією представника місії, директора Міжнародного Інституту новітніх держав Олексія Мартинова, з 8 ранку неділі в call-центр цієї групи спостерігачів надійшло понад 300 скарг і зауважень від виборців, які в основному «пов'язані з формуванням списків виборців».

Крім того, за словами Мартинова, спостерігається слабка підготовка Центрвиборчкомом роботи виборчих дільниць у зимовий час. Зокрема, низка дільниць не опалюється, ускладнено прохід до місця голосування. Деякі виборчі дільниці не відкрилися вчасно в зв'язку з відсутністю списків виборців.

Крім того, спостерігачі відзначають існування труднощів у зв'язку з необхідністю медичної довідки при бажанні голосувати вдома.

За словами Кочеткова, спостерігачі перевірили інформацію, яка звучить від деяких політсил про готовані масові фальсифікації через голосування вдома, і не побачили ніякої загрози.

Разом із тим, за словами співголови Асоціації некомерційних організацій із захисту виборчих прав «Громадський контроль» Олександра Брода, Україна – молода держава і зрозуміло, що вибори проходять неідеально.

Він відзначив оперативне реагування ЦВК, СБУ і міліції на наявні порушення.

«У мене склалося в цілому гарне враження про хід роботи виборчих дільниць, відзначені деякі організаційні проблеми», – сказав Брод.

Водночас, члени польської делегації спостерігачів місії CIS EMO фіксують системні порушення й отримують інформацію про порушення виборчого процесу від штабів і спостерігачів кандидатів.

За словами спостерігача місії CIS EMO у Луганську Матеуша Піскорського, крім зафіксованих уже фактів фотозйомки бюлетенів до системних порушень можна також віднести наявність «великого числа технічних кандидатів, через що один із кандидатів має кворум у більшості виборчих дільниць».

Серед іншого, зафіксовані факти організації транспорту для забезпечення доставки голосуючих до дільниць, зазначив Піскорський.

Як повідомив Кочетков, на першому турі президентських виборів в Україні працює 259 спостерігачів від CIS-EMO з 7 країн СНД, Польщі, Німеччині і Франції.

ЦВК не зареєструвала спостерiгачiв вiд Грузiї

Центральна виборча комiсiя не ухвалила рiшення про реєстрацiю двох тисяч спостерiгачiв вiд Грузiї. За рiшення про реєстрацiю проголосували шiсть членiв ЦВК, проти – один, утрималися вiсiм.

Доповiдач із цього питання, член ЦВК Юлiя Швець повiдомила, що 8 сiчня до ЦВК надiйшло подання про реєстрацiю понда двох тисяч спостерiгачiв вiд Грузiї.

Пiд час дискусiї у членiв ЦВК виникли питання щодо законностi i правильностi поданих документiв для реєстрацiї цих людей спостерiгачами на виборах.

Голова Центральної виборчої комiсiї Володимир Шаповал зазначив, що вже 16:00, i члени ЦВК мають враховувати цей факт при ухваленнi рiшення про реєстрацiю спостерiгачiв.

Шаповал зауважив, що в разi їх реєстрацiї ЦВК знадобиться час для виготовлення вiдповiдних посвiдчень i передачi їх у законному порядку зареєстрованим спостерiгачам.

На засiданнi ЦВК був присутнiй посол Грузiї в Українi Григол Катамадзе.

11 січня Центрвиборчком відмовив у реєстрації понад двом тисячам офіційних міжнародних спостерігачів від Грузії, мотивуючи рішення неправильним оформленням ними документів.

***


За даними ЦВК, орієнтовна кількість виборців – близько 36, 5 мільйонів осіб.

Для того, щоб голос був визнаний дійсним на виборчому бюлетені слід зробити помітку лише біля прізвища одного з кандидатів. Також міститься можливість внести помітку – «не підтримую жодного кандидата».

На посаду Президента претендує 18 кандидатів:

Богословська Інна
Бродський Михайло
Гриценко Анатолій
Костенко Юрій
Литвин Володимир
Мороз Олександр
Пабат Олександр
Противсіх Василь
Ратушняк Сергій
Рябоконь Олег
Симоненко Петро
Супрун Людмила
Тимошенко Юлія
Тігіпко Сергій
Тягнибок Олег
Ющенко Віктор
Янукович Віктор
Яценюк Арсеній

Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко з родиною голосувала в рідному Дніпропетровську
Останній термін встановлення результатів першого туру виборів 27 січня, але офіційні результати можуть оголосити і раніше.

Передвиборча президентська кампанія триває від 19 жовтня.

Із суботи, 16 січня, в Україні була заборонена агітація за кандидатів на посаду Президента.

МВС готове забезпечити правопорядок у день голосування

Міністр внутрішніх справ Юрій Луценко на прес-конференції у суботу повідомив, що Міністерство внутрішніх справ повністю готове забезпечити правопорядок у день голосування на виборах Президента 17 січня.

МВС перевело особовий склад на посилений варіант несення служби у зв’язку з виборами Президента.

За словами міністра Юрія Луценка, біля кожної виборчої дільниці перебуватимуть як мінімум 2 співробітники міліції.

Як зазначив Юрій Луценко, у день голосування кожні дві години в оперативному порядку Міністерство внутрішніх справ буде інформувати про ситуацію на виборчих дільницях.

Крім того, Юрій Луценко повідомив, що 17 січня, о 12:00 та 18:00, у Міністерстві внутрішніх справ відбудуться брифінги керівництва міністерства щодо роботи міліції з охорони громадського порядку та гарантування безпеки під час виборів Президента України.

Луценко сподівається, що залучення великої кількості міліції в день голосування для охорони порядку на виборчих дільницях не вплине на криміногенну обстановку в країні.

На одній із виборчих дільниць у Чопі, Закарпаття
Водночас міністр внутрішніх справ закликав громадян відмовитися від пропозицій голосувати двічі. За його словами, вся система державного реєстру виборців комп’ютеризована. Юрій Луценко зазначив, що за таке порушення передбачається кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі.

Міністр внутрішніх справ України запевняє також, що «жоден працівник міліції, який носить погони, не був втягнутий в політику, не проводив агітацію». За його словами, за весь час передвиборчої кампанії лише один полковник кримської міліції проводив агітацію серед своїх колег за одного з кандидатів, за що і був звільнений з органів внутрішніх справ.

МВС виявило понад шість тисяч фальшивих заяв громадян про голосування вдома – Луценко

Міністр внутрішніх справ Юрій Луценко у суботу на прес-конференції у Києві повідомив, що в результаті перевірки, МВС з’ясувало, що 6400 заяв виборців сфальсифіковані і вони не подавалися цими громадянами, які нібито виявили бажання голосувати вдома.

За словами міністра, окремі з цих сфальшованих заяв були написані від імені померлих людей.

Юрій Луценко також повідомив, що 781 290 громадян виявили бажання проголосувати на виборах Президента вдома.

За його словами, найбільше заяв голосувати вдома зареєстровано в Донецькій області – 95 тисяч, у Харківській – 56 тисяч і Луганській – 56 тисяч.

Крім того, органи внутрішніх справ порушили 94 кримінальні справи за фактами спроб підкупу виборців.

Перший тур виборів Президента відбудеться 17 січня, другий, якщо буде потреба – 7 лютого.

Міжнародні спостерігачі готові до виборів в Україні – ОБСЄ

Речник Організації з безпеки і співпраці в Європі Єнс-Гаґен Ешенбахер у суботу у Києві заявив, що близько 600 спостерігачів від ОБСЄ вже перебувають на місцях у різних регіонах України, де проводять моніторинг виборів Президента України.

Голова делегації спостерігачів Європейського парламенту Павел Коваль напередодні у коментарі Радіо Свобода наголосив на важливості того, щоб президентські вибори в Україні відбулися належним чином.

«Це перші президентські вибори після революції, і я думаю, що найкраще було б, якби вони були нудними, спокійними і без жодних сенсацій. Зараз це потрібно Україні найбільше», – заявив він.

Голова делегації, депутат Європарламенту від Польщі вважає, що, «на жаль», в Україні «зараз багато емоцій і є очікування, що відбудеться щось незвичайне».

Та Павел Коваль закликав не спекулювати заявами про те, що вже «відбулися певні правопорушення масового характеру», і зачекати до понеділка, щоб уважно ознайомитися з масштабами можливих порушень.

На сьогодні ж, переконаний він, немає жодних підстав побоюватися якихось великих проблем.

Та при цьому голова делегації спостерігачів Європарламенту ще раз нагадав: зараз, коли набув чинності Лісабонський договір про реформування Євросоюзу, коли з Україною вирішується візове питання та угода про асоціацію з ЄС і зона вільної торгівлі, – «для всіх цих справ важливо, щоб виборча кампанія була оцінена як спокійна».

За президентськими виборами спостерігатиме близько трьох тисяч міжнародних спостерігачів.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG