Доступність посилання

ТОП новини
25 Вересень 2018, Київ 13:46

Західні експерти: Найбагатші люди України за Януковича і проти Тимошенко (світова преса)


Прага – Чимало впливових європейських видань інформують про можливі варіанти розвитку подій після другого туру президентських виборів в Україні. Низка відомих експертів вважають, що українські олігархи, у своїй більшості, поставили на перемогу Віктора Януковича, бо бояться авантюризму й «сталінських замашок» Юлії Тимошенко. Деякі аналітики переконані, що найкращим варіантом для Україні і Заходу буде Президент, котрий заспокоїть Росію і стабілізує ситуацію в Україні. Хоча окремі експерти не виключають, що перемога саме Тимошенко приведе до створення нової парламентської більшості і стабілізації політичного життя, здійснення так необхідного для Європи і Заходу реформування енергетичного сектору України.

Так оглядач австрійської «Ді Прессе» Едуард Штайнер інформує на основі зустрічі українських олігархів у французькому курортному Куршевелі, що більшість українських мільярдерів поставили на цих виборах в Україні на Віктора Януковича. «Багато з них бажають помсти Тимошенко і лише деякі залишаються вірними їй», – наголошує Штайнер. Тут стверджується, що такі українські чи не найбагатші олігархи, як Ахметов і Коломойський, домовилися підтримувати Януковича ще до зустрічі в Куршевелі. У матеріалі йдеться про те, що українські власники «бояться російських магнатів і бажають зближення з Євросоюзом». «Ді Прессе» також зауважує, що Тимошенко сама займалася газовим бізнесом і ще у 2004 році поклялася помститися багатим фаворитам старого режиму, серед яких такі олігархи, як Ахметов, Фірташ, Пінчук. Австрійське видання також констатує, що лише деякі з багатих людей України залишаються поки що в таборі Тимошенко, серед них і кондитерський мільярдер Петро Порошенко.

Колишній посол Чехії в Україні, а нині журналіст і аналітик Павел Маша, пише в чеській «Лідове новіни», що з поразкою Віктора Ющенка на цих виборах 17 січня прийшов і крах політики Помаранчевої революції. Не останню роль у цьому, як зауважує Маша, зіграла «байдужість Європейського Союзу». Але, як наголошує чеський аналітик, нові віяння революції 2004 року, які проголошував Віктор Ющенко, зробили свій вплив навіть на Віктора Януковича, котрий змушений був «цивілізуватися» та змінти свої політичні акценти. Намагання Януковича сподобатися на Заході України і тверда його позиція щодо вступу України до ЄС, говорять про багато що, вважає Павел Маша. Тут також ідеться про те, що шанси «Сталіна у спідниці», тобто Юлії Тимошенко, не такі вже й примарні, якщо її прихильникам поталанить мобілізувати «інший електорат». Разом з тим чеський дипломат вважає, що все ж Україні потрібний пошук широкого політичного компромісу, «бо держава балансує на грані фінансового краху». Тому Маша схильний думати, що ближче до такої згоди стоять політики Віктор Янукович і Віктор Ющенко та олігархи, які, ймовірно, підтримують відповідний план політичного врегулювання. Автор аналізу в «Лідове новіни» наголошує: «все свідчить про те, що найбільші вигоди з нової політичної розстановки матимуть українські олігархи, які стоять за Януковичем». Тим більше, що останній, як зауважує Маша, «дбає про підтримку його кандидатури на всій території України».

Аналітик Самюель Чейреп пише на сторінках американського впливового часопису «Форін полісі», що поразка Віктора Ющенка, котрий «провалив проект західного просування України», лише спростить завдання його наступника: чи Януковича, чи Тимошенко, кожен з яких не порве із Заходом і намагатиметься поладнати відносини з Москвою. Більше того, Чейреп вважає, що саме перемога Тимошенко призведе до розколу опозиції в парламенті і створення нової конфігурації влади та концентрації всіх трьох її гілок у руках нинішнього глави БЮТ, яка зможе провести так необхідні Україні реформи. Хоча такий варіант, як наголошує американський оглядач, є поганим для політичних суперників Тимошенко, бо «вона ніколи не славилася демократичним стилем управління і немає ніяких гарантій, що Тимошенко не буде зловживати своєю владою, та, наприклад, не посадить своїх деяких політичних суперників за ґрати».

Австрійська газета «Дер Штандард» вважає, що поразка Ющенка є не просто поразкою політика, а поразкою політичної концепції, якою не може похвалитися жоден інший політик в Україні. «Поразка Ющенка, тим більше трагічна, що він мав ясну і чітку програму на майбутнє для держави, як єдиний видатний політик, зазначає Йозеф Кірхенґаст на сторінках «Дер Штандард». Автор цієї статі вважає, що Ющенко, можливо, не зовсім вдало агітував за НАТО, «але те, що Україна у такому геополітичному становищі опиняється у небезпечному вакуумі, без будь-яких гарантій безпеки у світі, це встановлений факт. І цим користується Росія». На думку Кірхенґаста, Євросоюз вніс свій негативний вклад у сумні наслідки Помаранчевої революції, «бо ясна чітка перспектива вступу України до спільноти відсунула б на другий план дражливе питання НАТО, демобілізувала б Росію й підштовхнула б реформаторські сили в Києві. Але у нинішній густонаселеній Європі виявилося дуже скрутно з далекоглядністю, стратегічним мисленням і відповідною геополітичною мужністю», – підсумовує в «Дер Штандард» австрійський оглядач.
  • 16x9 Image

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG