Доступність посилання

ТОП новини

Китай може стати другою після США економічною потугою у світі


Прага – Китай заявляє, що є першою країною, котра оговталася від світової економічної кризи. Керівництво Китаю каже, що різке зростання економіки почалося наприкінці 2009 року, а зараз економічний поступ продовжується. Згідно із прогнозами, Китай може стати у 2010 році другою економікою світу, випередивши Японію і поступившись лише США. Та й Світовий банк прогнозує, що Китай нині буде виводити глобальну економіку з рецесії з середньорічними темпами зростання у світі майже у 3 відсотки.

Успіхи Китаю щодо економічного зростання в останні три місяці 2009 року, коли темпи його росту сягали понад 8 відсотків, змусив експертів вести мову про ймовірне перевищення китайцями у найближчий час головних економічних показників Японії.

Але Ма Цзяньтан, комісар національного статистичного бюро Китаю, зауважує: «Незалежно від рейтингу Китаю в світовій економіці минулого року, ми ще фактично сильно відстаємо у виробництві ВВП на душу населення від світової сотні найпередовіших країн. Велике населення, слабка економічна база і обмежені ресурси з масштабною бідністю пересічних громадян – все це залишається переважаючим у нинішньому Китаї».

Економісти заявляють, що для збереження соціальної стабільності Китай потребує щорічних середніх темпів зростання не нижчих від 8 відсотків. У світі з надією дивляться на китайську економіку, але в самому Китаї бояться інфляції. Той же Ма Цзяньтан каже, що Пекін мусить контролювати пропорції зростання економіки і споживчих цін, а вирівнювання темпів зростання з інфляційними очікуваннями – це є серйозною проблемою.

На Заході чекають пом’якшення Пекіна щодо курсу китайського юаня


Центральний банк Китаю зберіг стійкий курс свого юаня стосовно долара від кінця 2008 року, щоб втримати свою конкурентоспроможність в експорті. Але у світі очікують пом’якшення валютної політики Пекіна у найближчі місяці для відновлення балансу у світовій економіці.

Світовий банк дає не дуже втішний проноз на другу половину 2010 року, коли внаслідок ослаблення впливу програм стимулювання очікують сповільнення росту економік. Тут сподіваються на Китай, котрий поведе світ із рецесії та допоможе досягнути майже 3 відсотків глобального зростання цього року, тоді як у 2009-му був спад у понад 2 відсотки.

Експерти кажуть, що подальші перспективи світової економіки «не визначені», особливо, що стосується 2011 року. Ендрю Бернс, чільний автор доповіді Світового банку, говорить, що все залежить від наступних 6 місяців, як уряди припинять програми стимулювання, і не виключено, що 2011-й ознаменується зростанням у 2-3 відсотки.

«Велика проблема, яка стоїть перед країнами, що розвиваються, та індустріальним країнами: як зняти фінансові, грошові стимули, не руйнуючи при цьому зростання», – наголошує Ендрю Бернс.

Хоча чимало експертів прогнозують досить тривале подолання наслідків глобальної кризи, особливо у відновленні зайнятості, кажуть, що найбільше криза позначиться на бідних країнах, які спираються на гранти або субсидії і кредитування від світових банків.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG