Доступність посилання

ТОП новини
23 Березень 2019, Київ 14:38

Європа не повинна віддавати Україну Росії (європейська преса)


Прага – Чимало європейських оглядачів розмірковують над міжнародним майбутнім України після 7 лютого, з обранням нового глави української держави. Чимало впливових видань закликають керівництво ЄС вже тепер надати Києву перспективу членства в європейській спільноті. Оглядачі також вважають, що було б великою втратою для європейців, якби Україна відступила під тиском Росії від наявних уже у державі демократичних завоювань.

Впливове лондонське видання, журнал «Економіст», оприлюднив два матеріали про українські вибори та зовнішньополітичні перспективи України. У першому, детальнішому, аналітики цього видання вважають, що найбільшою загрозою для української держави, яка не має новітнього державницького досвіду, є те, що нині Україна, «після 18 років незалежності, не має дієздатної влади й сильної національної політичної еліти». «Економіст» наголошує, що сучасні «корені бід України походять від політичної слабкості Президента Ющенка та популізму прем’єра Юлії Тимошенко». Це дозволило Віктору Януковичу, котрий є «з плоті та крові представником кланової системи», знову претендувати на керівництво державою. Видання відзначає, що деякі люди з оточення Януковича «не вселяють довіри... серед них і Микола Азаров, творець репресивної податкової системи, а також конструктори непрозорих газових схем із Росією... хоча Ринат Ахметов бажає сильної і незалежної України в складі об’єднаної Європи». Лондонський впливовий часопис також дає характеристику «газової принцеси і популістки Юлії Тимошенко», котра, «маніпулюючи цифрами і бюджетом, змогла зберегти перед цими виборами більшу частину своєї політичної підтримки». Видання також наголошує на оцінках експертів, котрі дивуються з того, чому влада Тимошенко в Києві «не скористалася шансом кризи для радикального реформування економіки України». Тут також наголошується, що Тимошенко може, завдяки своїй хитрості, зовнішній привабливості та політичній відчайдушності, виграти 7 лютого у свого «більш лінивого і невиразного» суперника. Хоча «Економіст» висловлює побоювання експертів із приводу того, що Тимошенко безпринципн «головний її пріоритет бути при владі будь-якою ціною, а принципи є для Тимошенко вторинними». Тому лондонський часопис наголошує на небезпеці того, що «вона буде прагнути максималізувати свою владу, а не підштовхувати реформи чи зміцнювати інститути, які потім триматимуть її амбіції в шорах».

Разом з тим «Економіст» наголошує, вже в іншій, коротшій публікації, під рубрикою «власні думки», що Європа, мовляв, все ж більш прихильно дивиться на чинного політика Юлію Тимошенко, в якої є розуміння нагальності проведення реформ. І далі тут наголошується, що «жоден кандидат не є переконливим, обидва мають серйозні недоліки, але у підсумку вона є кращим вибором».Автор цього матеріалу в «Економіст» закликає Брюссель простягнути руку допомоги Україні і заради продовження демократичних змін у цій державі та прикладу для авторитарної Росії «запропонувати Києву перспективу, навіть якщо й далеку, членства в ЄС». Брюссель має бути готовий піти на це, резюмує лондонський часопис.

Польський оглядач «Жечпосполитої» Лукаш Важеха вважає, що Польща, без різниці щодо особи нового Президента України після 7 лютого, має діяти так, щоб той не відчував «до себе гіршого ставлення Варшави, аніж до його попередника». Тут ідеться про необхідність продовження польською владою курсу на стратегічну підтримку співпраці з Україною. Автор статті зауважує, що у разі перемоги Юлії Тимошенко, «в політиці в Україні залишатимуться деякі делікатні прозахідні риси», а у випадку приходу до влади Януковича «переважала б цілком прагматична політика». До цього Важеха додає, що «хто зна, чи не виявиться прагматик Янукович тим, хто однозначно поверне Україну на Захід».

В інтерв’ю цій же «Жечпосполитій» Сергій Тігіпко, котрий фінішував після першого туру президентських виборів в Україні третім, із 13 відсотками, висловив занепокоєння тим, що і Янукович з його командою, і Тимошенко з її оточенням, бажають абсолютної влади в Україні. Тігіпко також наголосив, що такий шлях розвитку подій у державі «був би великою помилкою, бо українці не дозволять відбирати у них демократію». У відповідь на запитання, чи бажає Тігіпко стати Прем’єр-міністром, він відповів польському виданню, що його сила вирішила «не підтримувати у другому турі президентських виборів нікого з двох фіналістів» і додав, що виборчі штаби його партії «Сильна Україна» вже готуються до місцевих виборів навесні 2010 року, а в разі потреби й до парламентських виборів.

Російська «Нєзавісімая газета» не виключає введення в Україні після 7 лютого надзвичайного стану в разі невизначеного результату президентських виборів та неможливості процедури судового вирішення конфлікту між Тимошенко та Януковичем. Газета також акцентує увагу на тому, що чинний Президент України «вирішив захищати демократію».
  • 16x9 Image

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG