Доступність посилання

ТОП новини

«Поєднані Волинню»: книга про визначних особистостей краю


Автори криги «Поєднані Волинню»: брати Олександр та Віктор Булиги

Рівне – Книга побачила світ у видавництві «Волинські обереги». Її героями стали видатні волиняни – від давньоруських племен до особистостей князівської доби, козаччини й національно-визвольного руху 20 століття.

Географічно-історична територія Волині охоплює не лише сучасні Волинь і Рівненщину, а й частину Житомирщини, Хмельниччини, Тернопілля й нині Люблінського воєводства Польщі. У розвитку волинських територій значну роль у різні часи відігравали й давньоруські літописці, і литовські князі, й російські письменники та німецькі краєзнавці, і єврейські підприємці та меценати.

Усі вони у першу чергу були волинянами, адже сповідували любов до землі, яка викохала їхні таланти – каже автор, історик Олександр Булига.

«Починаючи від дулібів, імен яких ми не знаємо, до Романа й Данила Ізяславичів, потім – їхню справу продовжують острозькі і корецькі князі, фундаторка Почаївської Лаври Анна Гойська, далі князі, які стали полководцями-козаками, Богдан Ружинський… Тут є зв’язок епох – тож треба, щоб їх пам’ятали і вшановували. До речі, у квітні збираємося вшановувати наших гетьманів», – зазначив Олександр Булига.

Від князівських династій – до династій творчих
Пісня про Волинь – від автентичної «Горини»


Саме тому професійний історик і краєзнавець, нині директор Рівненського обласного краєзнавчого музею Олександр Булига вирішив нагадати землякам про духовні скарби краю та їхніх творців. Зацікавленість історією в Олександра має глибинне коріння – рід Булиг на Волині похідний від династії Рюриковичів.

Тож не випадково і Олександр, і його брат-близнюк Віктор свого часу вступили на навчання на історичний факультет Чернівецького університету. Хоч і працювали порізно (Віктор Булига – міліціонер), та вже беруться за спільні проекти.

Брати Булиги, яких жартома порівнюють із Капрановими, створили сценарій фільму про Пересопницьке Євангеліє. Зважаючи на те, що у 2010 році українці відзначатимуть 450-річчя Пересопницького Євангелія, рівняни сподіваються якщо не з допомогою відомих кіностудій, то власними зусиллями відзняти фільм і поновити давній шлях до княжої Пересопниці – розповідає Олександр Булига.

«Як виникла ідея її створення? – Ось тут, у музеї, у середині 90-х, Тетяна Пономарьова і Наталя Кожушко створили виставку «Спочатку було Слово. Я проводив там екскурсії і, розповідаючи про історію Першокниги, сам в уяві малював епізоди її життя. А ще довелося побувати в Пересопниці разом з усім відомим режисером і актором українським Сергієм Івановим (Кузнєчиком), на жаль, уже покійним… Він тоді мав знімати фільм про Пересопницьке Євангеліє, але – не встиг. Можливо, те, що йому не вдалося зробити – зреалізуємо ми», – зазначив Олександр Булига.

Нещодавно обласний краєзнавчий музей отримав з рук митрополита УПЦ Володимира факсимільне видання Пересопницького Євангелія. Як відомо, оригінал, на якому присягають українські Президенти, зберігається у столиці. Досі в Рівному були лише мініатюрні копії Євангелія. Нині ж відкривається шлях для роботи над книгою місцевих дослідників.

Нариси і кіносценарій у «Поєднаних Волинню» ілюструють малюнки, картини та фотографії відомих та невідомих майстрів різних епох, доповнюючи дослідження. Учасники презентації – історики, краєзнавці, письменники – журналісти – говорили про наступність поколінь і чудові волинські династії – скажімо, син відомого історика Гурія Бухала нині перемагає у всеукраїнських конкурсах телепрограм на історичну тематику. Його програма «День у музеї» створена за задумом і реалізується за сценарієм Віктора Булиги.

На зустріч прибула з-за кордону і Надія Косміаді – донька головного художника Гамбурзького театру опери і балету Георгія Косміаді, котрий віддав чверть століття навчанню юних рівнян у школах естетичного виховання.

Наступний творчий задум братів Булиг пов’язаний з Роком Пересопницького Євангелія – повернути славу княжій Пересопниці, і через створення фільму привернути увагу до культурологічних потреб краю. А ще – побувати в американському Твінсбургу, де збираються близнюки з усього світу. Втім, подібне свято краєзнавці збираються влаштувати і в Рівному.
  • Зображення 16x9

    Валентина Одарченко

    Співпрацює  з  Радіо Свобода з 2000 року, власний кореспондент у Рівненській і Волинській області. Народилася 1965 року в місті Дубно. Закінчила факультет журналістики Київського державного університету ім.Т.Г.Шевченка, юридичний факультет Національного університету «Острозька академія». З 1995 по 1999 рік очолювала першу на Рівненщині ФМ-радіостанцію «Нова хвиля».  Журналіст  Рівненської філії НТКУ. 

Дивитись коментарі (3)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG