Доступність посилання

ТОП новини
20 Жовтень 2018, Київ 03:06

Генсекретар НАТО: Афганці бажають свободи і демократії, а тому проти повернення талібів


Генеральний секретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен

Прага – Генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Андерс Фоґ Расмуссен в ексклюзивному інтерв’ю Радіо Свобода заявив, що таліби не зможуть прийти до влади, бо афганський народ бажає свободи і демократії і виступає проти повернення «Талібану» до керівництва країною.

Інтерв’ю Радіо Свобода Генеральний секретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен дав напередодні міжнародної конференції з Афганістану, яка відбудеться в четвер у Лондоні. Ключове питання, яке там розглядатимуть, – передача відповідальності за ситуацію в країні самому урядові Афганістану.

Саме у Лондоні уряд Афганістану, як сподіваються, має презентувати детальний план примирення чи взаємодії з «Талібаном». Попередні плани не мали шансів здобути міжнародну підтримку через брак ресурсів і через відсутність політичної підтримки. Чи є якась підстава вірити, що сьогодні ситуація змінилася? – таким було перше запитання шефові НАТО.

«Так, вважаю, що ситуація буде дуже відрізнятися. Тому що, по-перше, зараз є політична підтримка. По-друге, я сподіваюся, що міжнародна спільнота надасть кошти для зусиль щодо примирення і реінтеграції. Також хочу наголосити, що цей процес примирення і реінтеграції має очолити афганський уряд, причому ті групи, які займатимуться цим, мають керуватися афганською Конституцією і демократією», – сказав Расмуссен.

«Талібан» не поверне собі владу в Афганістані»

Тим часом «Талібан» заявляє, що виграє війну. Чому в такому разі бойовики мали би погодитися на примирення? – поцікавилося Радіо Свобода.

Андерс Фоґ Расмуссен не погодився, що «Талібан» виграє війну. Він зазначив: «Превалюватимемо ми. Вони не повернуть владу в Афганістані. Насамперед тому, що афганці прагнуть свободи і демократії, вони не хочуть повернення «Талібану». По-друге, тому, що ми ухвалили дуже серйозні рішення на шляху вперед. Ми значно збільшили кількість військ. Ми розвиватимемо можливості афганських сил безпеки. Ми навчатимемо афганських солдатів і афганську поліцію, і вони поступово візьмуть відповідальність за безпеку. І, нарешті, міжнародна спільнота виділить більше коштів для розвитку Афганістану. І в цьому сенсі афганський уряд також більше зусиль доклав для боротьби з корупцією і торгівлею наркотиками, і взагалі погодився забезпечити краще урядування. Виходячи з цього, ми побачимо новий імпульс і нове просування Афганістану в 2010 році».

Кореспондент Радіо Свобода звернув увагу Генерального секретаря НАТО на слова американського генерала Стенлі МакКрістала, який заявив в інтерв’ю, що, на його переконання, будь-який афганець може відігравати в майбутньому уряді своєї країни потенційну роль. За умови, що вони сконцентруються на майбутньому. На запитання, чи поділяє він таку думку, Расмуссен сказав, зокрема, що остаточна мета має полягати в тому, що афганці стануть господарями у власному домі і візьмуть відповідальність за керівництво і безпеку власної країни.

НАТО – не окупаційна сила

«Зараз ми в Афганістані для того, – сказав Расмуссен, – щоб захистити народ, щоб допомогти країні в розвитку стабільного суспільства і стабільної демократії. І я можу запевнити вас, що так буде доти, доки ми не закінчимо нашу роботу. НАТО й міжнародні сили сприяння безпеці в Афганістані (ISAF) не є окупаційними силами. Ми залишатимемося доти, доки не закінчимо свою роботу, однак наша кінцева мета полягає в тому, щоб передати відповідальність афганцям».

Рано чи пізно війська НАТО покинуть Афганістан. Якою буде на той час інфраструктура? Чи війська НАТО продовжуватимуть надавати повітряну підтримку? – поцікавився кореспондент Радіо Свобода

Генсек НАТО Расмуссен відповів, зокрема, що це дуже залежатиме від розвитку в Афганістані.

«Оскільки наша мета полягає в тому, щоб передати відповідальність за безпеку афганцям, то ми навчатимемо афганських вояків і поліцію. Ми цінуємо той факт, що афганський уряд вирішив збільшити до 2011 року число сил безпеки до приблизно 300 тисяч осіб. І, звичайно, ми гарантуватимемо, щоб афганські сили безпеки були відповідно забезпечені. Як це все виглядатиме в деталях, залежатиме від викликів безпеки в найближчі роки», – зазначив Расмуссен.

Він загалом високо оцінив службу афганських солдатів і офіцерів.

«Афганські солдати – добрі бійці, і я не думаю, що є якась причина вважати, що вони не будуть підтримувати афганський уряд і афганську демократію, тому що це також підтримка афганців», – зауважив шеф НАТО.

І торкаючись міжнародної конференції в Лондоні 28 січня, Генсекретар НАТО сказав, що очікує два конкретні результати. По-перше, це згода на передачу відповідальності за ситуацію в країні урядові Афганістану. По-друге, Расмуссен очікує, що міжнародна спільнота, як і афганський уряд, більше уваги приділятимуть цивільній реконструкції і розвиткові в Афганістані
  • 16x9 Image

    Зиновій Фрис

    На Радіо Свобода з 1994 року. У різні роки очолював кілька газет, у тому числі «Заповіт» і «Пан плюс пані», був власним кореспондентом «Киевских ведомостей» у країнах Балтії та Скандинавії, а потім заступником головного редактора цього видання.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG