Доступність посилання

ТОП новини
15 Грудень 2018, Київ 01:32

Друга державна мова – це політичне самогубство


Львів – Другий тур президентських виборів провів чітку лінію між Східною та Південною частинами України з одного боку, і Західною та Центральною Україною з іншого. Виборці Львівської, Тернопільської, Івано-Франківської областей масово проголосували за Тимошенко, на Івано-Франківщині – це майже 89 відсотків, на Львівщині – на три відсотки менше. Якими можуть бути наслідки такого поділу між виборцями в державі? Як це бачать на Заході України?

Попри те, що Юлія Тимошенко під час президентської кампанії побувала у Львові та області десяток разів, їй не вдалося суттєво переконати людей прийти на дільниці. Явка виборців на Львівщині зросла у порівнянні з першим туром на півтора відсотка. 15% львів’ян проголосували за Віктора Януковича і 7% не підтримали жодного з кандидатів. На Тернопільщині за Януковича проголосували близько 8% виборців, на Івано-Франківщині – на відсоток менше. Водночас там традиційно найвища в Україні явка – 78 відсотків.

На думку соціолога Олексія Антиповича, заклик чинного Президента Віктора Ющенка не підтримати обох кандидатів мав незначний вплив на виборців. «Це є досить показовим і складним, бо треба себе заставити прийти на дільниці і висловити свій протест проти обох кандидатів, далеко не всі на це йшли», – каже він.

Розкол в Україні відчутний

Те, як розділились голоси виборців у державі між Януковичем і Тимошенко, є свідченням розколу в країні, наголошує народний депутат від БЮТ Степан Курпіль. Він вважає, що мешканці Західної України і Києва не сприймуть Януковича на посаді Президента. Він буде Президентом Східної України.

«Україна цивілізаційно відрізняється. Територіально Схід України орієнтується на Росію, а Центр і Західна Україна – на Європу. Ментальний цивілізаційний розподіл зберігається з 2004 року, коли тенденція була подібна», – зауважує пан Курпіль.

Україна колеться, але не розколеться

Протягом п’яти років президентства Віктора Ющенка галичани жили в ілюзії, закриваючи очі на усі дії помаранчевої команди і, можливо, обрання Президентом Януковича, дає підстави передумати, що поганого зробили, що Янукович прийшов до влади, говорить відомий в Україні та світі історик Ярослав Грицак. Ба більше того, історія засвідчує, що українці не можуть без ворога, бо в іншому випадку починають сваритися, а ворог їх об’єднує. Ті, хто голосував за Тимошенко отримали шанс згуртуватись, але важливо, навколо кого буде об’єднання і хто гратиме першу скрипку.

На відміну від Степана Курпіля, Ярослав Грицак переконаний, що розколу держави не буде. «Розколу не станеться, бо ми вже пережили вибори у 1991-му, 1994-му, 2004 роках, коли були ще гірші кризи, – зазначає історик. – Якби Україна мала розколотись, вона б уже розкололась раніше. Україна колеться, але не розколюється. Біда в тім, що майже всі українські політики розуміють друге, але ніхто не хоче щоб припинилась криза, тоді б потрібно було йти на компроміси і переговори, але щодо стратегічних питань».

Україна сильніша від Януковича

Масове невдоволення мешканців Західної України можливе лише в разі запровадження другої державної мови. І це тоді б стало кроком до розколу країни. Саме заяви Януковича щодо російської мови спонукали виборців Львівщини, Тернопільщини та Івано-Франківщини так масово голосувати за Тимошенко.

Віктор Янукович на посаді Президента не змінюватиме різко курсу держави, вважає професор Ярослав Грицак.

«Це було б політичним самовбивством. Він не має переконливої перемоги, не здобув значної більшості. А переміг меншістю, політично немає на кого опертись. А заявляючи лозунг про запровадження другої мови, він перериває шлях для багатьох потрібних йому політичних союзів. Політично тоді опиняється в меншості», – сказав історик в інтерв’ю Радіо Свобода.

У цій ситуації спрацює інстинкт самозбереження, припускає Ярослав Грицак і застерігає виборців Тимошенко від депресії.
  • 16x9 Image

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Має досвід роботи на телебаченні і в газеті.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG