Доступність посилання

ТОП новини
20 Жовтень 2018, Київ 15:28

Чехи задоволені: за підтримки Євросоюзу країна виходить у лідери


Прага – Минає сьомий рік, як Чехія стала членом Європейського Союзу. За цей час чехи навчились використовувати широкі можливості, які відкриваються перед країнами-членами ЄС, починаючи гуманітарною допомогою і закінчуючи реалізацією масштабних проектів, якими є швидкісні магістралі чи модернізація промисловості – так сьогодні виглядає співпраця з ЄС по-чеськи.

У квітні 2004 року, коли Чеська Республіка вступила до ЄС, мабуть, самі чехи не могли передбачити, наскільки широкі перспективи співпраці відкриються перед ними.

Від самого початку роль координатора і помічника, який вів співгромадян широким морем нових європейських проектів і програм, узяли на себе два міністерства – Міністерство місцевого розвитку і Міністерство з європейських справ. Саме там у співпраці з різними комісіями в ЄС опрацювали програми, найнеобхідніші для розвитку країни.

Яка з чеських областей потребує найбільше нових доріг, водогонів, електроенергії, в якому місті чи селі найбільше потрібні кошти на утримання місцевої інфраструктури – шосе, мостів, водного господарства, або які пам’ятки архітектури в першу чергу вимагають дбайливої руки реставратора – так визначались головні напрямки співпраці.

Дальший крок – надіслати проект до відповідного підрозділу Єврокомісії й чекати відповіді. При цьому ставиться лише одна-єдина вимога: проект і його реалізація на місці мають бути екологічно чистим, із дотриманням усіх норм.

Чехія в виграші від членства в ЄС

Чеські пропозиції вдались: тільки минулого року Європейський Союз надав країні на понад півтора мільярда євро більше, ніж Чехія внесла до європейської казни, каже керівник відділу кооперації й співпраці з ЄС Міністерства місцевого розвитку Данієл Браун.

«Програми, до яких вкладається найбільше коштів із європейських фондів, спрямовані на розвиток великих інфраструктурних проектів у галузі транспорту і навколишнього середовища. Масштабною є також допомога підприємцям», – сказав він.

Як повідомили Радіо Свобода в міністерстві, Чехія за період 2007–2013 років отримає з каси Європейського Союзу для власних потреб понад 26 мільярдів євро. Тільки минулого року чехи дістали з ЄС близько трьох мільярдів євро.

Найбільше коштів чехи вклали у розвиток залізниці й швидкісних автодоріг, за ці кошти також Прага розбудовує метро, а по країні успішно зводять сонячні, тобто екологічно чисті, електростанції.

Є також безліч фінансово скромніших, але не менш важливих проектів. Лише один приклад: маленьке північночеське село Відгостіце дістало від ЄС 10 тисяч євро на реставрацію пам’ятки архітектури 18 століття, костелу Святого Мартіна.

Як у січні цього року з’ясував Центр вивчення громадської думки, членством Чехії в Європейському Союзі задоволені понад 70 відсотків її громадян, і це число щорічно зростає.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG