Доступність посилання

ТОП новини
17 Лютий 2019, Київ 16:02

Варшава повідомляє Брюссель, що прагне запровадити у країні євро


Варшава – Уряд Польщі ухвалив план, у якому вказано шляхи до запровадження над Віслою валюти євро. За цим проектом, уряд має до 2012 року стабілізувати курс національної валюти та провести реформу і реструктуризацію державних фінансів. План, ухвалений у надзвичайному голосуванні в понеділок, випливає з положень комплексного урядового документа «Програма розвитку та консолідації фінансів країни на 2010–11 роки», що її наприкінці січня представив прем’єр Дональд Туск.

У затвердженому урядом та переданому на розгляд Євросоюзу проекті запровадження у країні валюти євро увагу привертають два місця. По-перше, до 2012 року бюджетний дефіцит має вдвічі скоротитися та не перевищувати 3 відсотків від валового внутрішнього продукту. По-друге, банківський курс національної валюти злотого опиниться у так званому «валютному коридорі», тобто не зможе надмірно коливатися у порівнянні до євро. Саме такі вимоги стосовно запровадження євро ставить Євросоюз.

У Варшаві сподіваються також, що до часу заведення у країні європейської валюти економіка країни зростатиме більше як удвічі, тобто з теперішніх 1,7 до 4,2 відсотків від валового внутрішнього продукту в 2012 році.

Державний план мав би шанси на успіх лише за умови, що Польща надалі не зазнаватиме ударів світової фінансової кризи, надходитимуть субсидії Євросоюзу на розбудову інфраструктури, зростатимуть іноземні інвестиції. Також іще потрібно докорінно реформувати фінансову систему держави, зокрема, систему соціального забезпечення мешканців села.

Чи урядовий план відмови від національної валюти злотого та заведення до обігу валюти євро матиме шанси на успіх? Співробітник впливового дослідницько-аналітичного центру «Інститут Собеського» доктор Роберт Зайдлер каже Радіо Свобода, що в Польщі є розбіжні погляди стосовно цього.

Із планом згодні не всі, та підприємці зрадіють

«Опоненти підкреслюють, що зараз валюта євро нам не потрібна, бо її поява гальмуватиме розвиток економіки. Втім, після заведення до обігу євро уряд віддаватиме ЄС частку своїх повноважень у банківській сфері, а тим самим не матиме реального впливу на банківський курс валюти, а це може призвести до вповільнення темпів економічного зростання країни. На цьому не раз наголошував Національний банк Польщі», – сказав Роберт Зайдлер.

На думку аналітиків, можливо, що уряд послухав голоси опонентів: попри те, що економіка країни опинилася на висхідній економічного зростання, міністр фінансів Польщі у переданому на розгляд ЄС згаданому документі так і не назвав року, коли у країні мало б бути запроваджено євро. Урядовці говорять неофіційно, що в оптимістичному варіанті євро замінить польський злотий у 2013 році, а в песимістичному варіанті у 2015 році.

Співробітник дослідницько-аналітичного центру «Інститут Собеського» доктор Роберт Зайдлер вважає, що на появу урядового документа найбільше чекали малі та середні суб’єкти підприємництва.

«На мою думку, важливе те, що уряд врешті має готовий план дій для поліпшення економіки. Підприємці віддавна чекали запуску в дію державного плану, що у ньому визначатимуться вектори розвитку вітчизняної економіки. Отримавши нині такий документ, підприємці зможуть складати перспективні стратегічні плани розвитку своїх фірм. Позитивом роботи державної влади слід вважати те, що уряд у своїх заходах виходить назустріч прагненням підприємців», – зауважив Роберт Зайдлер.

Аналітик зазначає, що, за статистичними даними, малі та середні підприємці є рушієм нинішнього процвітання польської економіки та помножують статки різних прошарків населення.

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG