Доступність посилання

ТОП новини
19 Січень 2019, Київ 14:54

Пиво та слабоалкогольні напої більше не можна пити де завгодно


Віднині споживання слабоалкогольних напоїв і пива заборонено там само, де не дозволяють пити міцні алкогольні напої та вживати тютюнові вироби, зокрема, в установах охорони здоров’я й навчальних установах, у громадському транспорті, установах культури, у закритих спортивних приміщеннях і місцях проведення масових заходів, ліфтах і таксофонах, на дитячих майданчиках, у приміщеннях і на території дошкільних, навчальних й установ охорони здоров’я, у приміщеннях спеціалізованих торговельних організацій, які торгують товарами дитячих асортиментів і спорттоварами, у приміщеннях органів державної влади й місцевого управління, інших держустановах. (Закон про пивні обмеження підписав Президент України Віктор Ющенко). Наскільки такі кроки допоможуть зменшити надмірне захоплення пивом в Україні?

Заради здоров’я молоді

Закон про обмеження продажу і споживання пива у громадських місцях був потрібен вже давно, адже у європейських країнах подібні заборони вже давно стали звичною практикою, зазначає голова парламентського комітету з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту і туризму Павло Костенко. «Комітет завжди буде на боці тих законів, які передбачають безпечність розвитку молоді та сімейних відносин, а цей закон якраз спрямований на підростаюче покоління. Також показовим є обмеження віку до 18 років».

Молодь – «проти», старше покоління – «за»

Обмеження продажу й споживання слабоалкогольних напоїв, пива у Харкові запровадили на місцевому рівні, зазначає кореспондентка Радіо Свобода у цьому місті Юлія Журавльова, думки харків’ян щодо такого кроку розділилися приблизно навпіл: молодь схиляється до оцінки «проти», а ті, хто старше – до оцінки «за».

«За» - і батьки і студенти, які більше за всіх полюбляють після занять десь у парку на лавці розпити пляшку - другу. 20-ти річна студентка Оксана одна з них, утім, зізнається, що нервує, коли поряд у транспорті хтось потягує пиво. «Мене дуже дратує, коли я їду в маршрутці, чи то в трамваї, і поряд зі мною хтось п'є пиво. Для цього є спеціальні заклади. Також мене дратує, коли у потязі люди просто «затарюються» пивом, і всю дорогу його розпивають», - говорить дівчина.

Згоден із дівчиною і 35-річний Роман. З віком людина прагне комфорту, і це ненормально - сидіти із пляшкою на зупинці трамваю чи маршрутки, пояснює хлопець. «Зрозуміло, що молодь буде проти того, що їм забороняють пити пиво десь на лавці. У них немає грошей на кав'ярню, бо там воно дорожче. Дорослі завжди будуть «за» - їм хочеться посидіти у комфорті, сісти за стіл, щоб їм принесли...»

Навести лад із продажем пива та слабоалкогольних напоїв у місті харківська влада вирішила ще восени минулого року. У листопаді міськрада ухвалила рішення, яким заборонила продаж слабоалкогольних напоїв та пива особам, які не досягли віку 18 років. Торговцям заборонили відпускати пиво неповнолітнім, і дозволили у разі виникнення сумнівів - просити документ, що посвідчує вік покупця.

Зміни до законодавства, ухвалені Верховною Радою України, лише закріпили ініціативу харківської міськради, заявив начальник управління з питань інвестицій та споживчого ринку Андрій Проскурін. Чиновник проти різкого посилення контролю у цій сфері, і наголошує на поступовому переході на нові правила. Зокрема, в подальшому місцева влада планує розмежувати місця продажу пива та слабоалкогольних напоїв.

Нешкідливим пиво назвати не можна

Усі, хто їздить у метро, трамваях та інших видах громадського транспорту в Україні ставали свідками ситуацій, коли сусід (або навіть кілька сусідів по вагону) поєднують приємне з корисним –дорогу додому та розпивання пива, наприклад. Навряд чи хтось наважиться відкоркувати півлітра оковитої, а от пляшку менш міцного напою – не кожен посоромиться, хоча даремно, переконує екс-міністр охорони здоров’я України Микола Поліщук. По-перше, це не пристойно, а по-друге, пиво – не лимонад і не кефір, зауважує він. «В літрі 5% пива – 50 грам чистого спирту – це трішки більше 100 грамів горілки. Як Ви думаєте, воно буде діяти на дитину віком 16-18 років?»

Нешкідливим пиво назвати не можна, але воно таким може бути для дорослої людини, яка знає межу, як і з будь-яким іншим спиртовим напоєм, та якій дозволяє здоров’я, констатує дієтолог Ігнат Матасар. «Пиво для дорослого організму, якому можна вживати алкогольні напої, може бути корисним, оскільки там є достатньо-оптимальна кількість вітамінів групи-Б та інших корисних для організму сполук. Інакше, воно б не вважалося харчовим продуктом».

Антиалкогольними законами не можна «відохотити» молодь пити пиво чи міцніші напої, вважає головний нарколог України Анатолій Вієвський. Обмежити вживання алкоголю, на його думку, можна в інший спосіб, як це зробили за кордоном. «У Норвегії, наприклад, розраховують кількість місць на один квадратний кілометр, де можна придбати алкоголь, тільки не роблять це, як в Радянському союзі – одне на місто. Вирішуються питання: чи буде на розлив чи не буде, чи буде на автозаправній станції чи не буде».

Тим часом Україна є одним із лідерів в Європі за рівнем підліткового алкоголізму. За даними експертів, п’ють пиво частіше, ніж тричі на місяць 40 зі 100 українських юнаків та 24 зі 100 дівчат у віці 15-16 років.
 • 16x9 Image

  Наталка Коваленко

  Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондент та редактор сайту Радіо Свобода

   

 • 16x9 Image

  Олександр Лащенко

  На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
Loading...
XS
SM
MD
LG