Доступність посилання

ТОП новини
18 Грудень 2018, Київ 12:27

Польська армія набирає юнаків, однак не всі мають шанси стати солдатом


Варшава – У Польщі на початку тижня розпочався традиційний весняний призов юнаків до війська. Втім, це вже вам не той «призов», до якого всі звикли за комуністичної доби, а визначення «військової кваліфікації». Однак річ не в словах, а в тому, що з переходом польських збройних сил на професійну основу жоден польський юнак не зобов’язаний служити в армії. Та навіть за таких умов кожен юнак все ж має пройти військово-медичну комісію.

Міністерство національної оборони Польщі повідомило про те, що наприкінці минулого року останні солдати-призовники закінчили 9-місячну військову службу в армії.

Із 1-го січня польські збройні сили чисельністю в 100 тисяч вояків стовідсотково переходять на професійну основу. Це означає, що після скасування примусового військового призову в армію на контрактну службу підуть лише добровольці.

Втім, усі без винятку польські юнаки, яким виповнилося 18 років, та чоловіки, котрим не більше 50-ти, повинні пройти військово-медичне обстеження. Воно і покаже рівень кваліфікації кожного, а також придатність чи непридатність до військової служби.

Не хочеш служити – зарахують у запас

За даними міністерства оборони Польщі, до кінця квітня перед військово-медичними комісіями мають постати понад 300 тисяч нових призовників.

Про те, чим відрізняється колишній «призов» від теперішньої «військової кваліфікації», Радіо Свобода розповів командир військкомату у Ґданську підполковник Ґжеґож Станьчик. «Суттєва різниця полягає в наступному: кожний громадянин під час визначення його військової кваліфікації має сказати, хоче він чи ні піти в армію на контрактну військову службу. Якщо він сказав «ні», то після двох тижнів з часу набуття чинності ухвали військово-медичної комісії про здатність до військової служби, усіх призовників заочно зараховують у запас збройних сил», – зауважив підполковник Станьчик.

У міністерстві національної оборони Польщі таку процедуру пояснюють тим, що держава повинна мати список людей, яких можуть призвати до армії у випадку війни, стихійного лиха тощо.

За словами Ґжеґожа Станьчика, у Ґданську кожного дня військово-медичну комісію проходить від 30 до 45 юнаків. Процедура триває лише якихось 10 хвилин. Юнаки при цьому найчастіше заявляють, що ніякого страху вони не відчували перед проходженням огляду.

Ба,більше, оскільки з робочими місцями зараз на ринку праці сутужно, то пропозиція служити у війську може виявитися для багатьох дуже доречною, кажуть хлопці.

У ґданському військкоматі кажуть, що є певна група потенційних вояків, яких зустрічають дуже охоче. «Йдеться про жінок-призовників. Армії конче потрібні певні професії, які можуть виконувати жінки», – наголошує підполковник Ґжеґож Станьчик.

Фахівці зазначають, що в лавах збройних сил Польщі пріоритет мають жінки-медики, психологи, соціологи й перекладачі.

І ще такий момент. Оскільки в польських збройних силах лише добровольці, тоді може постати питання, чи варто юнакам взагалі з’являтись у військкомати? З’ясувалося, що вибору в них поки що немає.

Бо, не маючи на руках посвідки про проходження військової кваліфікації, юнака не візьмуть на роботу, а місцеві органи влади можуть не дозволити зареєструвати на новому місці проживання. Є й інші мінуси: юнак може не отримати державних документів: паспорта, прав водія, – а також йому не світить банківський кредит.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG