Доступність посилання

ТОП новини
19 Січень 2019, Київ 14:04

Грецька боротьба з дефіцитом та боргами: лідери «єврозони» шукають ефективні прийоми


Брюссель – Величезні борги та неприпустимий 13-відсотковий бюджетний дефіцит Греції поклав всю зону євро на межу обвалу. Минулого тижня лідери країн Євросоюзу спільно підтримали Афіни та закликали греків до жорсткої економії. Проте, це були тільки політичні заяви і не більше, а це продовжує негативно впливати на потужність євро. Реальних кроків чекають від дводенної зустрічі міністрів фінансів та економіки ЄС, що відбувається у Брюсселі.

Ще у 2001 році, приєднавшись до зони обігу євро, греки обіцяли, що стабілізують свою економіку та покращать всі її показники. Проте, час минав, а щорічні статистичні звіти, які надсилали з Афін до європейських установ та Центрального банку, не відзначалися особливими досягненнями. А нещодавно іноземні інвестори та країни європейської співдружності виявили, що навіть ті цифри, які надавали представники Греції, були значно перебільшені. Насправді, економічні дані та обсяги бюджетного дефіциту, за дозволених трьох відсотків, нині сягнули майже 13-ти.

«До 2012 року Греція повинна вийти на обов’язковий 3-відсотковий рівень», – заявили представники євроустанов та надали грецьким лідерам список умов, необхідних для виправлення ситуації. Цей «план оздоровлення грецької економіки» мають доповнити та ухвалити фінансові міністри країн «Єврогрупи» – 16 держав, де грошовою одиницею є євро. Свою підтримку цих заходів, включно із суворим наглядом за їх виконанням, щойно висловив голова Європейського центрального банку Жан-Клод Тріше.

Грецію посадять на «суворий режим»

«330 мільйонів мешканців «єврозони» вимагають стабільності цін, – каже він. – Тому, Греція тепер повинна виправити все, що вона вчинила у минулому і що було несумісним (із правилами). Європейська рада вирішила у прийнятних межах посилити перевірку цифр, (що надходитимуть із Афін). Цей елемент стосується виключно Греції. Він викликаний погіршенням довіри до цієї країни (через дії), що є неприйнятними».

Донині безпосередньо втручатися у внутрішні економічні справи окремих країн зони євро не мали юридичного права ніякі європейські установи. Нині це стане можливим відносно Греції, і спеціальні комісії здійснюватимуть перевірки вже у березні.

Проте, режим суворої економії, призначений Брюсселем, змушує греків істотно «затягнути паски». Протягом останніх тижнів на вулицях міст цієї балканської країни вирують маніфестації держслужбовців, вчителів, таксистів та представників інших професій. Виступаючи проти зменшення зарплат та збільшення податків, населення звинувачує не лише уряд, а й євроустанови та зовнішні чинники, що призвели до спекуляцій та тиску з боку основних європейських банків.

Єврозона – модель надто оптимістична

Коментуючи ситуацію в інтерв’ю Радіо Свобода, головний економіст лондонського «Центру європейських реформ» Симон Тілфорд зауважив, що єврозона наразі постала перед важливим викликом.

«Із одного боку, (представники ЄС) не можуть дозволити Греції продовжувати свою непослідовну політику, – каже британський експерт. – З іншого – вони водночас не можуть бути надто суворими із грецьким урядом, бо тільки за таких умов цей уряд зможе щось вдіяти. Адже у Греції вже є загроза соціальної нестабільності».

Поряд із цим, існують навіть пропозиції виключити Грецію із зони євро. Проте, для такого категоричного кроку угодами не передбачено жодного механізму. З іншого боку, ухвалити таке рішення на рівні Євросоюзу було б дуже складно.

Згідно із початковим задумом, створюючи зону обігу єдиної євровалюти, передбачалося об’єднати економіки приблизно однакової потужності. Проте, нинішні події у Греції, так само, як і в Ірландії, Португалії та Іспанії засвідчили, що така модель була надто оптимістичною.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
Loading...
XS
SM
MD
LG